poniedziałek, 17 marca, 2025
Kazimierzdolny24.pl - Portal Kazimierza Dolnego

Ulica Lubelska

Share

Ulica Lubelska w Kazimierzu Dolnym to jedna z najbardziej uczęszczanych tras spacerowych, mająca długą i ciekawą historię. Od średniowiecza biegł tędy szlak handlowy do przeprawy wojszyńskiej przez Wąwolnicę do Lublina. Nazwa traktu, a potem ulicy u podnóża Góry Trzech Krzyży, istniała niemal “od zawsze”. To właśnie tutaj znajdują się jedne z najpiękniejszych zabytków w miasteczku: Synagoga, Kościół św. Anny i dawny Szpital dla Ubogich – jego nietypowe położenie w dole ulicy sprawia, że przechodząc, znajdujemy się niemal na wysokości oryginalnego szczytu budynku w stylu manierystycznym. Na ulicy Lubelskiej znajduje się jeszcze kilka ciekawych domów.

Na początku, pod nr 1, stoi dom Gałuszewskich, którego historia sięga XVII w.

Najwyższą budowlą przy Lubelskiej jest XVII-wieczna Kamienica Wysoka, zwana też Kamienicą Kmity. Przed wojną, gdy zajmowała ją żydowska rodzina Moszka Majtera, od piątkowego do sobotniego popołudnia drewniany ganek na piętrze pełen był zakupionych cieląt, których nie wolno było zabijać w szabas. Podczas II wojny światowej kamienica popadła w ruinę. W 1953 roku odbudował ją Franciszek Kmita, absolwent warszawskiej ASP. Malarz urządził sobie tutaj mieszkanie i pracownię. Na uwagę zwraca także ocalały z wojennej pożogi dawny dom żydowski pod nr 8, zabudowania gospodarcze – stodoła i lamus z początków XIX w.  oraz kilka drewnianych chat z pierwszej połowy XIX w.

Przy Lubelskiej mają swoje siedziby artystyczne galerie, m.in. “Suszarnia” Jana Wołka, galerie Agnieszki Mitury, Sławomira Mikawoza, Marka Andały, Galeria Grabskich oraz kilka innych. Na dawnym trakcie lubelskim można także posmakować przedwojennych potraw żydowskich i polskich, w stylowej restauracji o wdzięcznej nazwie “Bajgiel”.

Na samym końcu ulicy, tuż przy nowo wybudowanym okazałym gmachu szkoły, stoi zabytkowa Kapliczka Chrystusa Frasobliwego. W XVII wieku, w pobliżu tego miejsca usytuowane były prawdopodobnie miejskie szubienice oraz Brama Lubelska.

Zapraszamy wszystkich turystów na przechadzkę historyczną ulicą Lubelską!  

Agnieszka Stelmach

Agnieszka Stelmach
Witam! Nazywam się Agnieszka Stelmach. Przez wiele lat pracowałam jako kierownik i redaktor naczelny działu informacji w spółce Akpa Polska Press, krajowym liderze w zakresie informacji o programach telewizyjnych dostępnych w Polsce, największej prywatnej agencji informacyjnej i fotograficznej założonej w 1994 roku w Warszawie. Moim zadaniem było koordynowanie pracy zespołu redakcyjnego, pisanie artykułów o tematyce filmowej, tworzenie i redagowanie recenzji na temat filmów fabularnych, dokumentalnych i widowisk artystycznych emitowanych w telewizji polskiej oraz tworzenie relacji z imprez muzycznych i filmowych. W kwietniu ubiegłego roku wyprowadziłam się ze stolicy i na stałe zamieszkałam w pięknej miejscowości pod Kazimierzem Dolnym. Przyjeżdżałam tutaj od 20 lat i wreszcie osiadłam na stałe! Magiczny Kazimierz Dolny jest moim ukochanym miejscem na ziemi! Dużo o nim piszę, dużo o nim czytam i niemal codziennie spaceruję po brukowanych uliczkach, utrwalając urodę miasteczkach na fotografiach. Kazimierz Dolny to niekończące się źródło moich inspiracji, pomysłów i fascynacji. Chętnie podzielę się nimi z innymi osobami, które chciałyby lepiej poznać Kazimierz Dolny i jego piękne okolice.

Przeczytaj również

Inne aktualności