wtorek, 15 października, 2024

Kazimierz Dolny zabytki

Dom Konstantego Kifnera

W 1919 r. architekt Jan Koszczyc-Witkiewicz zaprojektował dom dla kazimierskiego felczera i społecznika Konstantego Kifnera. Wybudowano go w północno-wschodniej pierzei rynku (obecny adres: Rynek 2) w latach 1926-27, według...

Kościół św. Anny

Kościół św. Anny stanowi cenny zabytek wyjątkowego stylu architektonicznego, jakim jest renesans lubelski. Co najmniej od 1530 roku, w miejscu dzisiejszej murowanej świątyni stał...

Klasztor Reformatów

Klasztor oo Reformatów wraz z kościołem pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny zajmuje wyjątkowe miejsce w historii Kazimierza Dolnego. Położony jest na wzgórzu nazywanym dawniej Plebanią Górą. Klasztor z dużym wirydarzem wzniesiono w 1645 roku.

Jatki

W Kazimierzu Dolnym na tyłach głównego Rynku znajduje się Mały Rynek, a na nim jeden z nielicznych ocalałych zabytków kultury żydowskiej - Jatki Koszerne. Od XVI wieku w miejscu tym odbywał się rytualny ubój i handel mięsem spożywanym przez religijnych Żydów. Obecny wygląd jatek jest wierną rekonstrukcją budynku wzniesionego w początkach XIX wieku.

Kamienica Wysoka

XVII-wieczna Kamienica Wysoka, jedna z najwyższych budowli na ulicy Lubelskiej, kojarzy się z nazwiskiem słynnego malarza Franciszka Kmity. W zabytkowej kamieniczce u podnóża Góry Trzech Krzyży artysta miał swój dom i pracownię.

Szlakiem kazimierskich spichlerzy

Kazimierskie spichlerze to jedyny w swoim rodzaju zespół zabytków, usytuowany na odcinku ok. 3 km wzdłuż Wisły. Okazałe i pięknie zdobione budynki dawnych magazynów zbożowych przypominają o dawnych czasach świetności Kazimierza Dolnego, jednego z najważniejszych portów rzecznych i ośrodków handlu zbożem w Rzeczypospolitej.

Kapliczka z Chrystusem Frasobliwym

Kapliczki słupowe rozproszone są na terenach północnej, środkowej i południowej Lubelszczyzny. Mają kształt kolumny lub słupa, na którym wznosi się nakryta namiotowym daszkiem latarnia. Najczęściej tylna ściana kapliczki jest oparciem dla rzeźby. Tego rodzaju sanktuarium znajduje się w Kazimierzu Dolnym. Jest to pochodząca z XVI wieku kapliczka z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego, zwana Bożą Męką.

Dzwonnica

Kazimierska Dzwonnica, mieszcząca się przy wylocie ulicy Zamkowej, została wzniesiona w latach 80. XVIII wieku przez budowniczego Fryderyka Zilcherta. Wzniesiono ją na pozostałościach wieży...

Synagoga

Pierwsza wiadomość o istnieniu synagogi w Kazimierzu Dolnym datuje się na rok 1557. Wiadomo jednak, że Żydzi sporo wcześniej mieli tutaj swój drewniany dom...

Muzeum w klasztorze Reformatów

Nie wszyscy odwiedzający Kazimierz Dolny wiedzą, że w klasztorze o.o. Franciszkanów znajduje się Muzeum. Znajdziemy je bez trudu, spacerując po krużgankach klasztornych. Franciszkanie są...

Kamienica Gdańska

Barokowa Kamienica Gdańska, zwana także Domem Gdańskim, powstała pod koniec XVIII wieku. W 1794 r. budynek został uwieczniony na obrazie Zygmunta Vogla. Malowidło przedstawia...

Poznaj najważniejsze zabytki Kazimierza Dolnego.

Słowo „perła” kojarzy nam się z czymś cennym i wyjątkowym. Taką perłą wśród polskich miast jest z całą pewnością Kazimierz Dolny, który szczyci się ogromną ilością zabytków (m.in. obiekty sakralne, zespół zamkowy, renesansowe kamienice, pozostałości zabudowy dawnej dzielnicy żydowskiej, budownictwo drewniane, historyczne budynki Muzeum Nadwiślańskiego, bogato zdobione spichlerze).

Kazimierz Dolny, w którym bez trudu można przenieść się w czasie do innej epoki, lokuje się w najwyższej klasie zabytków.  W jednej linii, równolegle do Wisły, są usytuowane najstarsze budowle: XIII-wieczna baszta (najstarszy zabytek miasta), zamek wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego i ufundowany przez niego kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Na sąsiednim wzgórzu, tzw. Plebaniej Górze, wznosi się majestatyczny klasztor oo. Reformatów. Budowano go etapami do 1690 roku. Świątynia ma długą i pełną dramatyzmu historię.

Kazimierz Dolny w szczytowym okresie rozwoju, przypadającym na wiek XVI i pierwszą połowę XVII w. był jednym z najważniejszych w Rzeczypospolitej ośrodków handlu zbożem. W tym czasie na kazimierskim rynku wzniesiono kamienice w stylu włoskim uchodzące za “perły” architektury renesansowej. Elewacje z podcieniami zdobiły łacińskie sentencje i fantazyjne rzeźby. Na obu budynkach widoczni są patroni właścicieli – św. Mikołaj i św. Krzysztof. Kamienice Przybyłów oraz Kamienica Celejowska z rzeźbami naturalnej wielkości uchodzą za najpiękniejsze w Polsce. Inny cenny zabytek to barokowa Kamienica Gdańska z 1795 roku. Na ulicy Lubelskiej, tuż przy kościele  św. Anny z 1670 roku, znajduje się budynek dawnego szpitala dla ubogich. Charakteryzuje go wysoki, manierystycznie zdobiony szczyt z 1635 roku.

W XVI i XVII wieku bogactwo miasta opierało się na wiślanym porcie i handlu zbożem. Wzdłuż rzeki wybudowano ok. sześćdziesięciu pięknie zdobionych spichlerzy. Ponad 40 z nich przypominało swoją architekturą historyczną farę. Niestety, dziś pozostało ich zaledwie kilka. Kompleks kazimierskich spichlerzy stanowi unikatowy zabytek nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Zachęcamy wszystkich do historycznej wędrówki po jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, które można określić jako drogocenny zabytek i klejnot architektury. Wielu turystów przyjeżdża do Kazimierza Dolnego tylko na weekend. My wiemy, że warto pozostać tutaj dłużej, aby w pełni poczuć klimat tego miejsca i poznać jego bogatą historię. Autentyzm i oryginalność zabytków Kazimierza stanowi o jego wielkiej wartości. Tutejsza architektura nacechowana jest romantyzmem a miasteczko posiada ponoć magiczną moc, która sprawia, że wraca się tutaj wiele razy… czego i Państwu życzymy :)