Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Turystyka

Kazimierz dolny - wąwozy

Kazimierskie Wąwozy

Korzeniowy Dół

W rejonie Kazimierza Dolnego znajdują się liczne wąwozy lessowe, których ściany mają nawet kilkadziesiąt metrów wysokości. Powstały w wyniku erozyjnego działania wody na specyficzny rodzaj skał osadowych. Typowe dla nich są płaskie dna i bardzo strome zbocza. Najpopularniejszym i najpiękniejszym kazimierskim wąwozem jest Korzeniowy Dół. Swoją sławę zawdzięcza bardzo poskręcanym, odkrytym korzeniom drzew i fantastycznej kolorystyce. O każdej porze roku można tutaj spotkać turystów oraz pary nowożeńców, które w tym niezwykłym miejscu robią sesje zdjęciowe.

Na południe od centrum Kazimierza znajduje się wąski i głęboki wąwóz zwany Głęboczyzną. W 1645 r. w pobliżu kościoła Najświętszej Marii Panny znajdował się obszar zwany „gruntem Głęboczyńskiego”, stąd pochodzi jego dzisiejsza nazwa. Najłatwiej dotrzeć tutaj ulicą Cmentarną. Spod bramy cmentarza rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na miasteczko i Wisłę. Głębocznica prowadzi pod górę do drugiego wejścia na cmentarz. W jego pobliżu znajduje się dąb króla Kazimierza, pod którym władca spotykał się z ukochaną Esterką. Stąd niedaleko już do wąwozu zwanego Plebanką, który w XVI wieku był znany jako Plebani Dół.

Inne kazimierskie wąwozy to m.in. Granicznik, Wąwóz Niezabitowskich, Wąwóz Małachowskiego, Czerniawy, Wąwóz Piądłowskiego, Chałajowy Dół, Wąwóz Okalski i Norowy Dół. W tym ostatnim można zaobserwować różnego rodzaju formy sufozyjne powstałe w wyniku działania wody. Znajdują się tutaj strome lessowe ściany, a przerzucone ponad dnem zwalone drzewa tworzą coś w rodzaju pomostów.

Niespotykana cisza, jaka panuje w kazimierskich wąwozach oraz otoczenie dzikiej przyrody zachęcają turystów do długich spacerów i rowerowych wycieczek.

Agnieszka Stelmach

Vademecum Turysty

Kazimierz Dolny leży w centrum Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Miasteczko uznane w całości wraz z otaczającym krajobrazem za zespół zabytkowy o randze miedzynarodowej. Najcenniejsze z zabytków to: wspaniale eksponowane w krajobrazie ruiny zamku Kazimierza Wielkiego, kościół farny z XVI w., zespół klasztorny OO Franciszkanów Reformatów z II poł.XVII w., wspaniałe renesansowe kamienice Celejów i Przybyłów, grupa spichlerzy z XVI – XVII w. i wiele innych.  (więcej…)

zdjęcia Kazimierza Dolnego (Mięćmierz)

Wiosenna wycieczka do Mięćmierza

Proponujemy Państwu wiosenną wyprawę na Albrechtówkę i do Męćmierza. Są to najchętniej odwiedzane miejsca Kazimierza Dolnego z uwagi na niepowtarzalny krajobraz, którego zróżnicowanie stanowi o pięknie i malarskich pejzażach tych terenów.Popularną i najkrótszą trasą jest spacer wałem wiślanym. My jednak proponujemy wersję dla bardziej ambitnych turystów. Nasza wycieczka potrwa około 2 – 2,5 godziny a długość jej to około 7 – 8 kilometrów. (więcej…)