Kazimierskie ulice i brukowane uliczki zadziwiają niepowtarzalnym klimatem i urodą. Każda z nich ma swoją długą, ciekawą a czasami dramatyczną historię. Główne z nich szczycą się renesansowymi kamienicami, dostojnymi kościołami i dawną zabudową dzielnicy żydowskiej. Jedna z głównych ulic – Senatorska – leży na terenie pierwotnej osady Kazimierz. Wznoszone tutaj od XVI w. murowane domy rozbudowywano i upiększano zwłaszcza w XVII w. Jeszcze w połowie XIX w. mieszkali tutaj potomkowie zamożnych handlarzy zbożem. Słynne renesansowe kamienice przy Senatorskiej świadczą o dawnej świetności miasteczka. Inną ulubioną trasą spacerową jest ul. Lubelska, mająca długą i interesującą historię. Od średniowiecza biegł tędy szlak handlowy do przeprawy wojszyńskiej przez Wąwolnicę do Lublina. Nazwa traktu u podnóża Góry Trzech Krzyży istniała niemal “od zawsze”. To właśnie tutaj znajdują się jedne z najważniejszych miejscowych zabytków: Synagoga, Kościół św. Anny i dawny Szpital dla Ubogich. Dawniej domy wzdłuż ulicy Lubelskiej posiadały lochy wykute w opoce, które służyły jako piwnice do składowania towarów. Jedną z najkrótszych i najbardziej urokliwych uliczek w miasteczku jest Krzywe Koło. Wchodząc w nią od strony Lubelskiej podziwiamy Farę i majestatyczne ruiny Zamku. Całkowicie inną, bardzo nietypową ulicą są tzw. Góry. Do końca XIX wieku wzgórza otaczające Kazimierz Dolny nazywano Górami, a o domach stojących na wysokim cyplu mówiono, że są “wysoko w Górach”. Obecna ulica Góry jest jedną z najpiękniejszych tras spacerowych. Tutejsze sielskie widoki przenoszą nas w romantyczne czasy staropolskich, ziemiańskich majątków.
Jeszcze inny charakter mają ciche uliczki na obrzeżach miasteczka, z wiekowymi chatami, przedwojennymi pensjonatami i drewnianymi domkami z werandami.
Z racji tego, że zjawiskowy Kazimierz Dolny jest miejscem tłumnie odwiedzanym przez turystów, tutejsze ulice słyną z licznych restauracji, kawiarni i artystycznych galerii, w których można nabyć m.in. obrazy miejscowych (i nie tylko) malarzy. Warto też pamiętać, że po kazimierskich brukach przechadzało się i nadal spaceruje wielu znamienitych artystów, sławnych tego świata oraz tłumy zwyczajnych ludzi, którzy kochają to miejsce.
Zachęcamy Was do długich spacerów i poznania historii kazimierskich ulic.