Zabytkowa studnia na Rynku


W centralnym punkcie kazimierskiego Rynku stoi zabytkowa studnia z XIX wieku,
jeden z najważniejszych symboli renesansowego miasteczka. Pierwotnie studnia była zdrojem ulicznym. Pod koniec XIX wieku zamontowano na niej ręcznąpompę abisyńską, która ułatwiała czerpanie wody. W 1913 roku, Jan Koszczyc-Witkiewicz, znany architekt i konserwator zabytków, nadał studni dzisiejszy wygląd. Zaprojektował jej drewnianą obudowę i charakterystyczne zadaszenie z pazdurem, czyli dekoracyjnym słupkiem osadzonym na skrajach kalenicy dachu. W latach 80. XX wieku, na studni zamontowano nową żeliwną pompę, a w późniejszych latach podświetlenie. W 2012 roku studnia została odrestaurowana, poddana pracom konserwatorskim, odgrzybianiu i bejcowaniu,  wymieniono także  gont na daszku.

Jak głosi tabliczka, woda z kazimierskiej studni nadaje się do picia, służy także do umycia owoców zakupionych na targu, który odbywa się na głównym rynku we wtorki i piątki, od wczesnego ranka do godzin południowych.

Legenda głosi, że kto napije się wody ze studni przykrytej daszkiem z gontu, będzie stale wracał do Kazimierza Dolnego. Podobna studnia znajduje się w narożniku Rynku. W miasteczku są jeszcze dwie studnie: na ulicy Krakowskiej i na ulicy Lubelskiej. Ta ostatnia nie jest wprawdzie obiektem zabytkowym, ale widnieje w gminnej ewidencji zabytków.

Agnieszka Stelmach

Zobacz także  Za nami kolejna udana impreza sportowa! Były pasjonujące mecze, był smaczny piknik, świetne koncerty…

There are no comments yet.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).