Cmentarze w Kazimierzu Dolnym to jedne z wielu turystycznych celów w tym pięknym miejscu. W miasteczku znajdują się trzy nekropolie. Jedną z nich jest katolicki cmentarz parafialny św. Jana usytuowany tuż za Klasztorem Reformatów, pod Wietrzną Górą. Z racji swojego malowniczego położenia na stoku wzgórza oraz licznych zabytkowych nagrobków jest on uważany za jedną z najpiękniejszych nekropolii w kraju.

Miejsce na cmentarz św. Jana zostało wybrane w 1798 roku, ale jego poświęcenie odbyło się dopiero 5 listopada 1869 r. z udziałem kazimierskiego proboszcza, księdza Jana Szczepańskiego. Do tego czasu funkcjonował stary cmentarz za kościołem farnym, na zboczu Wzgórza Zamkowego.

Nowa część cmentarza św. Jana (znajdująca się w górze za starym) została poświęcona 28 października 1924 roku i funkcjonuje po dziś dzień. Początkowo obydwie nekropolie były oddzielone głębokim wąwozem. W latach 50-tych XX w. połączono je kamiennym mostkiem arkadowym. W pewnym sensie stanowi on symbol mówiący o tym, że aby dostać się do współczesności należy przedrzeć się przez bogatą historię Kazimierza Dolnego.

Obecnie starsza część nekropolii – nazywana potocznie “dolną” – stanowi obszar zabytkowy, na którym nie dokonuje się już pochówków. Spoczywają tutaj ważne dla miasteczka osobistości m.in. rodzina Berensów (założycieli słynnego w miasteczku Hotelu Polskiego), ks. Andrzej Kamiński, Tadeusz Ulanowski, Tadeusz Feliks Tyszkiewicz, Antoni Michalak, Maria i Jerzy Kuncewiczowie, Karol Siciński i Cezary Sarzyński. W różnych zakątkach cmentarza można też zobaczyć mogiły żołnierskie z czasów I i II wojny światowej.

Odwiedzając Kazimierz Dolny warto uzupełnić plan zwiedzania o tę piękną zabytkową nekropolię.  

Zobacz także  52. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

There are no comments yet.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).