Cmentarze w Kazimierzu Dolnym to jedne z wielu turystycznych celów w tym pięknym miejscu. W miasteczku znajdują się trzy nekropolie. Jedną z nich jest katolicki cmentarz parafialny św. Jana usytuowany tuż za Klasztorem Reformatów, pod Wietrzną Górą. Z racji swojego malowniczego położenia na stoku wzgórza oraz licznych zabytkowych nagrobków jest on uważany za jedną z najpiękniejszych nekropolii w kraju.

Miejsce na cmentarz św. Jana zostało wybrane w 1798 roku, ale jego poświęcenie odbyło się dopiero 5 listopada 1869 r. z udziałem kazimierskiego proboszcza, księdza Jana Szczepańskiego. Do tego czasu funkcjonował stary cmentarz za kościołem farnym, na zboczu Wzgórza Zamkowego.

Nowa część cmentarza św. Jana (znajdująca się w górze za starym) została poświęcona 28 października 1924 roku i funkcjonuje po dziś dzień. Początkowo obydwie nekropolie były oddzielone głębokim wąwozem. W latach 50-tych XX w. połączono je kamiennym mostkiem arkadowym. W pewnym sensie stanowi on symbol mówiący o tym, że aby dostać się do współczesności należy przedrzeć się przez bogatą historię Kazimierza Dolnego.

Obecnie starsza część nekropolii – nazywana potocznie “dolną” – stanowi obszar zabytkowy, na którym nie dokonuje się już pochówków. Spoczywają tutaj ważne dla miasteczka osobistości m.in. rodzina Berensów (założycieli słynnego w miasteczku Hotelu Polskiego), ks. Andrzej Kamiński, Tadeusz Ulanowski, Tadeusz Feliks Tyszkiewicz, Antoni Michalak, Maria i Jerzy Kuncewiczowie, Karol Siciński i Cezary Sarzyński. W różnych zakątkach cmentarza można też zobaczyć mogiły żołnierskie z czasów I i II wojny światowej.

Odwiedzając Kazimierz Dolny warto uzupełnić plan zwiedzania o tę piękną zabytkową nekropolię.  

Zobacz także  Wernisaż wystawy "Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego"

There are no comments yet.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).