sobota, 22 czerwca, 2024

Odwodnienia plastikowe – gdzie i komu się przydadzą?

Share

Systemy odwodnień to sprytne rozwiązania, dzięki którym współczesne ulice są schludne, szybko pozbywają się nadmiaru wody. Genialny w swojej prostocie przepis na suche chodniki i trasy opiera się na spostrzeżeniu, że wodę płynącą po powierzchni gruntu wystarczy skłonić do spłynięcia do mądrze umiejscowionego kanału. Korytka rozmieszcza się zaś w taki sposób, by odprowadziły wodę odpowiednio daleko i pomogły jej wypłynąć w miejscu, gdzie nadmiar wilgoci nie będzie kłopotliwy. Choć sam pomysł opiera się na jednej, zasadniczej idei, może zostać wykonany na wiele sposobów – także dlatego, że systemy kanałów mogą być wykonane z różnego rodzaju tworzyw.

Odwodnienia plastikowe, czyli komfort wokół domu

Kluczowa uwaga na temat systemów odwodnień to ta, że umieszcza się je tuż pod gruntem, po którym odbywa się na przykład ruch uliczny. Z uwagi na to, korytka muszą być stworzone z odpowiednio wytrzymałych na obciążenia materiałów, by z drogi można było bezpiecznie korzystać. Kiedy przewidywane obciążenia nie są zbyt duże, bo obejmują wyłącznie pieszych i sporadycznie pojawiające się, niezbyt masywne pojazdy, można zdecydować się na kanały wykonane z tworzyw sztucznych. Odwodnienia plastikowe można więc z powodzeniem zainstalować w miejscach takich jak:

  • podjazd w okolicy domu jednorodzinnego
  • dziedziniec przed domem
  • domowy taras
  • brukowany fragment ogrodu
  • przydomowy plac zabaw dla dzieci
  • terytoria miejskie: w obrębie parków i alei spacerowych
  • uliczki, w których panuje umiarkowany ruch drogowy i nie mogą pojawiać się samochody ciężarowe.

To wyliczenie sugeruje, że odwodnienia plastikowe (czytaj więcej: https://www.bielbet.pl/oferta/3/odwodnienia-liniowe-z-tworzywa-sztucznego/) to najbardziej delikatne i kruche systemy kanalizacyjne, że można zainstalować je głównie na własny użytek. Rzeczywiście tak jest, ale owa kruchość nie umniejsza wcale ich jakości i niezawodności – wskazuje po prostu zasięg zastosowań korytek sporządzonych z tworzyw sztucznych. Z tej delikatności wynika zaś jeszcze jedna, ważna cecha tego typu odwodnień, która również plasuje je w polu zainteresowania osób prywatnych.

Plastikowe odwodnienia są bardzo lekkie – zwłaszcza w porównaniu z tymi betonowymi – przez co ani transport, ani też samodzielny montaż takiego systemu odwodnień nie nastręcza specjalnych trudności, nie zmusza do wynajmowania specjalnej ekipy specjalistów.

Przeczytaj również

Inne aktualności