piątek, 21 czerwca, 2024

Darmowe pożyczki skuteczną bronią w walce o klienta

Share

Zgodnie z danymi ekspertów wartość sektora pożyczek pozabankowych to obecnie nieco ponad 6 miliardów złotych, z czego 1/3 stanowią pożyczki darmowe. Jest to wartość wyraźnie wyższa, niż jeszcze przed kilkoma laty a nawet przed rokiem. Tempo rozwoju polskiego sektora pozabankowego od dłuższego czasu sięga bowiem pułapu 20% w skali każdego roku. Jednocześnie znacząco rośnie również liczba klientów korzystających z usług firm pożyczkowych.

Jakie czynniki warunkują tak intensywny progres branży pożyczkowej? Eksperci wymieniają co najmniej kilka istotnych elementów składowych. Jednym z najważniejszych spośród nich jest bez wątpienia coraz atrakcyjniejsza oferta firm pozabankowych, które oferują obecnie sporo rozwiązań zwyczajnie nie istniejących w obrębie sektora kredytów bankowych. Jedną z takich opcji są darmowe pożyczki, które biją prawdziwe rekordy popularności wśród konsumentów.

Darmowa pożyczka: co warto o niej wiedzieć?

Sama nazwa „pożyczka za darmo” mówi już bardzo wiele o specyfice tego produktu. Jak to działa? Według jednego ze źródeł, obecnie coraz większa liczba firm pozabankowych oferuje swoim klientom możliwość zaciągnięcia pierwszego zobowiązania bez naliczania kosztów. Oznacza to po prostu, że pożyczając określoną kwotę pieniędzy spłacamy tylko i wyłącznie sam kapitał, bez odsetek wynikających z oprocentowania oraz bez prowizji za udzielenie kredytu. W takim wypadku całkowity koszt pożyczki wynosi dokładnie 0%.

Można więc uznać, że nie ma nic zadziwiającego w fakcie, że ten rodzaj produktów pożyczkowych wzbudza tak ogromne zainteresowanie wśród klientów (szacuje się, że obecnie średnio 3 miliony Polaków rocznie zaciąga pożyczki w firmach pozabankowych). Co więcej, jest również zrozumiałe, że pierwsza pożyczka za darmo coraz zdecydowaniej wygrywa z kredytami bankowymi. W tym ostatnim przypadku mamy do czynienia nie tylko z coraz trudniejszym dostępem do tej formy kredytowania, lecz również z wysokimi kosztami kredytu, na które oprócz oprocentowania składają się również takie zmienne, jak prowizja za udzielenie kredytu, a często również obowiązek wykupienia ubezpieczenia.

Czy darmowe pożyczki to jedyna broń firm pozabankowych?

W żadnym wypadku. Należy raczej uznać, że jest to produkt, który przyciąga zainteresowanie tych klientów, jacy wcześniej nie mieli okazję korzystać z usług firm pożyczkowych. Bardzo często jednak tacy pożyczkobiorcy zamieniają się w stałych klientów. Powód? Coraz atrakcyjniejsza i coraz bardziej zróżnicowana oferta współczesnego sektora pozabankowego.

Dzisiejsza branża pożyczek pozabankowych to już nie tylko popularne chwilówki. To również takie rozwiązania, jak pożyczki na raty, pożyczki pod zastaw a także stopniowo zyskujące coraz większe uznanie wśród klientów linie pożyczkowe. Aby dopełnić obrazu sytuacji trzeba jeszcze podkreślić, że warunki finansowe pożyczek pozabankowych z każdym rokiem stają się coraz atrakcyjniejsze. Oprócz malejącego oprocentowania, firmy pożyczkowe oferują klientom również takie udogodnienia, jak niższe oprocentowanie dla pożyczkobiorców terminowo spłacających swoje zobowiązania oraz różnego rodzaju bonusy dla stałych klientów.

Inne czynniki

Chociaż najważniejszym „kołem zamachowym” dla rozwoju polskiego sektora pożyczkowego bez wątpienia jest rosnąca atrakcyjność ich oferty, to jednak nie można zapominać również o innych czynnikach. Z całą pewnością istotną rolę odgrywa tutaj także obecność mechanizmów autoregulacji sektora pożyczkowego. To właśnie z inicjatywy największych podmiotów działających na polskim rynku pozabankowym powstały takie instytucje, jak Związek Firm Pożyczkowych (ZFP) a także ściśle powiązany z nim Krajowy Rejestr Firm Pożyczkowych. Ten ostatni to obszerna baza danych zawierająca szczegółowe informacje na temat wszystkich legalnie działających na polskim rynku firm pozabankowych. Dzięki temu, klient szybko i w całkowicie wiarygodny sposób jest w stanie zweryfikować rzetelność danego podmiotu.

Podsumowanie

Jak więc widać, chociaż same darmowe pożyczki niezwykle istotnie przyczyniają się do rozwoju sektora pozabankowego, to jednak z pewnością nie jest to czynnik jedyny.

Progres, jaki od wielu lat następuje w obrębie branży pożyczkowej ma wiele wymiarów. Współcześni pożyczkodawcy coraz lepiej dostosowują się do oczekiwań oraz potrzeb klientów, i wydaje się, że właśnie ten fakt stanowi najbardziej kompletne wyjaśnienie przyczyn ich sukcesu.

Przeczytaj również

Inne aktualności