Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Czy wybielanie zębów ma sens?

Białe zęby to coś, co marzy się chyba każdemu z nas. Niestety, posiadanie nieskazitelnie białego uzębienia wiąże się z przestrzeganiem ścisłych reguł, dotyczących nie tylko mycia zębów, ale także naszej diety. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zastosować się do tych warunków, jeszcze nie wszystko stracone – przebarwione zęby też można wybielić, zarówno profesjonalnie, jak i w domu.

Sposobów na domowe wybiele zębów jest naprawdę sporo. Prawda jest jednak taka, że tylko niektóre z nich faktycznie cechują się skutecznością. Wiele takich sposobów może nam nawet uszkodzić zęby, zwłaszcza, jeśli będziemy przesadzać z ich stosowaniem. Tyczy się to chociażby soku z cytryny, soli, węgla lub sody oczyszczonej, które faktycznie są w stanie rozjaśnić nieco nasze szkliwo, lecz tylko wtedy, gdy stosujemy niewielkie ich ilości. Po jakie środki powinniśmy zatem sięgnąć, chcąc wybielić zęby w domowym zaciszu? Najlepiej jest wypróbować sprawdzone produkty, opracowane przez wyspecjalizowanych producentów. Należą do nich:

Wybielające pasty do zębów – jest to najpopularniejsza metoda domowego wybielania. Jej głównym atutem jest niska cena i ogólnodostępność. Pasty tego typu stosujemy tak samo jak zwykłe, dwa razy dziennie. Dobrze jest też wspomóc ich działanie wybielającymi gumami do żucia, zwłaszcza wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie wyszczotkować zębów po posiłku. Należy jednak pamiętać, że pasty wybielające posiadają wysoki wskaźnik RDA, co oznacza, że bardzo silnie oddziałują na szkliwo. Dlatego też nie powinniśmy korzystać z nich zbyt często. Najczęściej wystarczy szczotkować nimi zęby przez tydzień.

Paski wybielające – jeżeli potrafimy znieść odrobinę dyskomfortu i jesteśmy w stanie zapłacić nieco więcej, metoda ta z pewnością okaże się być skuteczniejsza od wybielających past do zębów. Zależnie od marki i typu pasków, na ogół wybielanie będzie nam zajmować godzinę dziennie. Zaletą tego rozwiązania jest bez wątpienia to, że efekty staną się widoczne stosunkowo szybko, zaś w celu ich utrzymania wystarczy stosować paski co pół roku. Dużo informacji na temat pasków znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-srodkow-wybielajacych-zeby Pamiętajmy jednak, że każdy z nas ma inne zęby i czasem może się zdarzyć, że produkty tego typu nie będą w naszym wypadku zbyt skuteczne.

Zobacz także  57. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. 22-25 czerwca.

Wybielacze do zębów w sztyfcie – zaletą tego rozwiązania jest prostota jego użycia. Sztyft najlepiej jest nałożyć na zęby na noc, po wieczornym myciu zębów. Dzięki temu zawarte w nim składniki będą w stanie oddziaływać na nasze zęby, bez przerywającego im śniadania lub innych dziennych przekąsek. Efekty sztyftu stają się widoczne po około dwóch tygodniach stosowania.
Nakładki na zęby wypełnione żelem – rozwiązanie to zyskuje na popularności z powodu swojej wygody. Nakładka jest w pełni elastyczna, co pozwala na dokładne nałożenie jej na każde uzębienie. Efekty takiego wybielania widzimy już po tygodniu, nie powinniśmy jednak stosować nakładek dłużej, niż właśnie tydzień.

Profesjonalne wybielanie zębów

Oczywiście wybielenie zębów w domu nie zawsze przynosi efekty. W przypadkach pokroju zębów martwych jest ono w zupełności nieskuteczne. Wtedy tez jedynym wyjściem pozostaje wizyta u stomatologa. Podstawową formą profesjonalnego wybielania są nakładki. Dentysta wykonuje je specjalnie na kształt naszej szczęki, po czym daje je nam razem z żelem wybielającym, instruując, jak powinniśmy korzystać z owego preparatu. Drugą metodą jest wybielanie z użyciem specjalnej lampy. Jest to metoda tak samo najszybsza, co najdroższa. Zabieg trwa około półtorej godziny, lecz efekty takiego wybielania widzimy od razu. Po zabezpieczeniu dziąseł żywicą i pokryciu zębów substancją wybielającą, lekarz naświetla wnętrze naszej jamy ustnej specjalną lampą, która pobudza substancję do oddziaływania na nasze zęby. Należy jednak pamiętać, że takie zabiegi są naprawdę drogie, kosztując niekiedy nawet 4000 złotych. Dodatkowo konieczna będzie wymiana wszystkich dotychczasowych wypełnień, które pozostały w naszych zębach po poprzednich zabiegach.

Przeciwwskazania odnośnie wybielania zębów

Zębów nie wolno wybielać w przypadku:

  • Osób niepełnoletnich
  • Wszelakich uszkodzeń i ubytków na zębach
  • Większej ilości wypełnień w przednich zębach
  • Uczulenia na środki wybielające
  • Palaczy i ludzi przyjmujących silne leki
  • Stanów zapalnych dziąseł i problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi
  • Nadwrażliwych zębów
  • Kobiet ciężarnych i karmiących piersią
Zobacz także  57. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. 22-25 czerwca.

Jeżeli żadne z przeciwwskazań nie odnosi się do nas, możemy zacząć myśleć nad rozjaśnieniem zębów. Wybór między wybielaniem w domu lub u specjalisty sprawdza się głównie do tego, ile jesteśmy w stanie wydać na ten cel. Profesjonalne wybielanie zagwarantuje nam hollywoodzki uśmiech w jeden dzień, lecz sporo za nie zapłacimy. Z kolei wszelakie sztyfty są znacznie niższym wydatkiem, lecz na efekty musimy poczekać dwa tygodnie. Dlatego też wybielanie zębów nie jest czymś, na co po prostu się zdecydujemy i to zrobimy – wymaga ono od nas dokładnego rozważenia każdej opcji, zanim przejdziemy do działania. Efekty końcowe są jednak tego warte.

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *