czwartek, 10 października, 2024

Szlaki Turystyczne

Share

Region Lubelski to idealna przestrzeń do aktywnego wypoczynku.
Czeka na tych, którzy chcą odkryć jego wspaniałą różnorodność.
Mozaika jezior, łąk i lasów to charakterystyczny obraz Polesia Zachodniego,stanowiącego idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Wodnymi szlakami regionu są liczne rzeki, na czele z Bugiem i Wisłą, płynącymi przez Lubelskie na wschodzie i zachodzie. Pobuże to nizinna kraina pełna atrakcji przyrodniczych. Urozmaicona rzeźba terenu Powiśla sprawia, że to atrakcyjny obszar dla wędrowców, ale także dla narciarzy, którzy znajdują tu sporą ofertę tras zjazdowych. Podobnie wygląda sytuacja na wyżynnym Roztoczu, słynącym z pięknych krajobrazów, które można podziwiać dzięki gęstej sieci szlaków turystycznych zarówno pieszych, jak i rowerowych. Roztocze łączy się z puszczą Solską i z lasami Janowskimi – stanowiąc jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Lubelskie stwarza mnóstwo okazji do aktywnego spędzenia czasu przez cały rok. To region niewyczerpanych możliwości, których przybywa z każdym sezonem! Duża liczba znakowanych szlaków pieszych (ponad 3000 km), pozwala przemierzać ten rozległy region wzdłuż i wszerz. Oto szlaki główne.
SZLAK NADWIŚLAŃSKI (niebieski, 107 km, Annopol – Dęblin). Wiedzie przełomowym odcinkiem Wisły i umożliwia poznanie obszaru o największej w Europie koncentracji wąwozów lessowych. Przecina obszar dwóch parków Krajobrazowych (Wrzelowiecki i Kazimierski) oraz prowadzi do najważniejszych zabytków zachodniej części regionu. Są to: gotycki kościół w Piotrawinie, układ urbanistyczno krajobrazowy Kazimierza dolnego, zespół pałacowo – parkowy w Puławach i renesansowy kościół w Gołębiu.
SZLAK NADBUŻAŃSKI (czerwony, 324 km, Kózki w woj. Mazowieckim – Hrubieszów) umożliwia poznanie doliny i otoczenia rzeki Bug.Ten najdłuższy szlak pieszy regionu prowadzi przez kilka parków krajobrazowych i pozwala na poznanie zabytków związanych przenikaniem kultury Wschodu i Zachodu.

SZLAK CENTRALNY POJEZIERZA (niebieski,103 km, Urszulin – Włodawa). Prowadzi wśród jezior i lasów, m.in. przez teren polskiego Parku Narodowego, do miasta trzech kultur – Włodawy.

SZLAK CENTRALNY ROZTOCZAŃSKI ( niebieski, 143 km, Szastarka – Bełżec) obfituje w liczne punkty widokowe na wzgórzach (m.in. Wapienia, 387 m n.p.m.). Wiedzie przez parki krajobrazowe Szczebrzeszyński i Krasnobrodzki oraz Roztoczański park Narodowy.Na szlaku usytuowane sa zabytkowe miasteczka, sanktuaria (np. Radecznica czy Krasnobród) i miejsca martyrologii, np. Bełżec z Muzeum – Miejscem Pamięci.

CZERWONY SZLAK KAZIMIERZ DOLNY – DOROHUSK ( 203 km) prowadzi przez Wyżynę Lubelska i zachodnia część Polesia Wołyńskiego. Na początku towarzyszą mu wąwozy Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Na szlaku położone jest sanktuarium w Wąwolnicy, uzdrowisko w Nałęczowie, słynący z tradycji kowalskich Wojciechów, Lublin stolica regionu i Chełm. Wschodni odcinek prowadzi przez unikalne torfowiska węglanowe.

Region Lubelski oplatają znakowane szlaki rowerowe, które pozwalają przemierzyć najciekawsze okolice. Pięć z nich to wiodące szlaki regionalne, które łączą się z licznymi trasami o charakterze lokalnym.

LUBLIN – KAZIMIERZ DOLNY (62 km) Szlak rozpoczyna się przy lubelskim skansenie, prowadzi przez Dąbrowice do uzdrowiskowego Nałęczowa. Z Wąwolnicy, słynnej kultu maryjnego, jedziemy do Rąblowa i Kazimierza Dolnego – nadwiślańskiej perły renesansu.

LUBLIN – WOLA UHRUSKA (110 km) Pojezierze Łęczyńsko – Włodawskie obfituje w jeziora. Odwiedzamy Poleski park Narodowy i zespoły zamkowo – parkowe w Jakubowicach Murowanych i Zwieprzycach, zabytkowe kościoły w Bystrzycy i wereszczynie oraz cerkiew w Hańsku.

KAZIMIERZ DOLNY – KRAŚNIK ( 106 km) Szlak przebiega przez parki krajobrazowe kazimierski i Wrzelowiecki. Na długim odcinku trasy wiedzie wzdłuż Wisły. W Kluczkowicach można odpocząć nad zalewem i odwiedzić pałac Kleniewskich, a w Józefowie – klasztor pobernardyński i zespół pałacowo – parkowy. Bęczyn i Urzędów to miejscowości o tradycjach garncarskich.

NADBUŻAŃSKI SZLAK ROWEROWY (288 km) Janów Podlaski – Hrubieszów. Jadąc wzdłuż Bugu, Sobiborski, Chełmski i Strzelecki), liczne rezerwaty przyrody, stadninę w Janowie, forty twierdzy brzeskiej, sanktuaria trzech wyznań i cmętarze muzułmańskie . w sąsiedztwie trasy znajdują się też znane miejsca rekreacji, np. Jezioro Białe czy zalew w Husynnem.

CENTRALNY SZLAK ROWEROWY ROZTOCZA (ok. 190 km) Kraśnik – Hrebenne. Szlak pozwala przemierzyć całe Roztocze, którego pagórkowaty krajobraz sprawia, że obfituje ono w punkty widokowe i wąwozy. Wyjątkowo atrakcyjna jest część krawędziowa Roztocza Środkowego i Równiny Biłgorajskiej oraz obszar Roztoczańskiego Parku Narodowego.Roztocze i Puszcza Solska to gęsto opleciona szlakami rowerowymi czesc Lubelskiego. Odwiedzając Biłgoraj, Krasnobród czy Zwierzyniec, amatorzy dwóch kółek w każdym z tych miast znajda kilka szlaków rowerowych różniących się od siebie długością i rodzajem nawierzchni, ale zawsze atrakcyjnych pod względem krajobrazowym. Na przyjęcie cyklistów znakomicie przygotowane jest również Powiśle. Gęsta siec tras powiatu opolskiego pozwala na zaplanowanie wycieczek dostosowanych do sił i potrzeb. Szlaki łączą najciekawsze miejscowości regionu: Nałęczów, Kazimierz Dolny, Piotrawin. W bliskim sąsiedztwie Lublina rowerem warto przemierzyć m. in. Lasy Kozłowieckie. Oznakowano tam ok. 25 km leśnych tras prowadzących do dróg publicznych. Początek na trasie z Lublina do Lubartowa, skad możemy pojechac np. do rezerwatu Kozie Góry. Polesie Lubelskie to kolejny region, który warto poznawać na rowerze. Wyraźny profil przyrodniczy ma scierzka rowerowa ,,Mietiułka” wiodąca przez Polski Park narodowy, a zainteresowanym kultura religijna można polecić trasę ,,Śladami wschodniosłowiańskiej tradycji cerkiewnej’’. To tylko niektóre z propozycji, gdyz łaczna liczba oznakowanych szlaków w lubelskim przekracza 70.

Region kilka razy w roku staje się areną imprez dla cyklistów. Urozmaicona rzeźba terenu sprawia, że w Lubelskim bez trudu można organizowac zawody kolarstwa górskiego – od kilku lat w Nałęczowie i okolicach odbywają się etapy ogólnopolskich wyścigów rowerowych( MTB, Mazovia Tour). To dla zawodowców, a dla amatorów? Przede wszystkim lubartowskie Święto Roweru – letnia impreza dla wszystkich, którzy potrafią wsiąść na rower, organizowana m. in. Przez niegdysiejszego mistrza kolarstwa Janusza Pożaka – czy też roztoczańskie rajdy rowerowe (www.jkr.org.pl).

Tak zielony region jak Lubelskie wyśmienicie nadaje się do tego, by poznawać go z końskiego grzbietu. W województwie działa kilkadziesiąt stadnin, jazdy konne oferują gospodarstwa agroturystyczne zapewniające także pełny program pobytowy. Daleko poza Polską znane są stadniny w Białce i Janowie Podlaskim. Zainteresowani maja do dyspozycji trzy szlaki konne. Wszystkie są oznakowane w standardowy sposób: pomarańczowe koła na tle białych kwadratów.

POLESKI SZLAK KONNY (280 km). Trasa wyjątkowa na skalę Polski – jedna z najdłuższych i najciekawszych w kraju. Ma kształt trzech łączących się ze sobą pętli z jedną odnogą okalającą od zachodu Chełm. Trasa biegnie przez Polski Park Narodowy (ok. 60km przez park i jego otulinę), parki krajobrazowe (Poleski, Sobiborski i chełmski) oraz liczne rezerwaty (m.in. Jezioro Orchowe, Magazyn, Żółwiowe Błota, jezioro Brudzieniec, Serniawy, Bachus, Brzeźno). Atutem szlaku jest sąsiedztwo Bugu i długie odcinki przebiegające przez tereny leśne. Organizacją rajdów konnych zajmują się trzy ośrodki jeździeckie: Bachus, Łagodne, Żurawiejka. Oznakowane szlaki nadają się również do przemierzania pieszo i rowerem.

UŁAŃSKI SZLAK KONNY (34 km); Wólka Wieprzecka – Wychody – Żdanówek – Białowola – kaplica św. Rocha – Wierzchowiny – Wólka Wieprzecka. W Wólce Wieprzeckiej działają dwa ośrodki jeździeckie: stajnia Rozalia i Stadnina Koni Małopolskich ,,Tarka” ( początek szlaku znajduje się przy tej drugiej). Szlak w kształcie pętli to częściowo dawny gościniec ordynacki z Zamościa do Zwierzyńca. W sąsiedztwie szlaku znajduje się rezerwat Hubale (ostoja susła perełkowanego).

ROZTOCZAŃSKI SZLAK KONNY (25 km): Wólka Wieprzecka – Bliżów – Lasowce – Senderki. Szlak prowadzi drogami gruntowymi, poboczem dróg gminnych i powiatowych o małym natężeniu ruchu. Trasa zaczyna się przy Stadninie Koni Małopolskich ,, Tarka”, biegnie po granicy Roztoczańskiego Parku Narodowego. Punkty widokowe znajdują się na wzgórzach Szczob i Kotula Góra. Ciekawy jest tez przystanek nad Wieprzem przy młynie wodnym w Bondyrzu oraz wyrobiska po wydobyciu piaskowca w Senderkach.

Rzeki regionu lubelskiego nie są jeszcze oblegane przez miłośników spływów kajakowych, dzięki czemu zapewniają możliwość pełniejszego obcowania z przyrodą. Powiększająca się stale oferta firm obsługujących kajakarzy sprawia, że spływ zorganizujemy bez problemu.

Przeczytaj również

Inne aktualności