Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Aktywny wypoczynek

Gdzie na narty – okolice Kazimierza Dolnego

Gdzie na narty – warunki narciarskie w okolicach Kazimierza Dolnego.

Zima sezonu 2016/2017 sprawia wiele radości i zadowolenia miłośnikom narciarstwa. Lubelszczyzna oferuje narciarzom kilka doskonale przygotowanych do sezonu stoków narciarskich.

 

Mijając Puławy w miejscowości Parchatka działa Stok Narciarski Parchatka. Do dyspozycji : 3 trasy / 420m ,420m ,100m, / wypożyczalnia sprzętu, serwis , szkoła narciarska , karczma . Stok ratrakowany , sztuczne oświetlenie. Czynny od 9.oo do 22.oo.

Po dojeździe do Bochotnicy możemy skręcić w lewo w kierunku Nałęczowa lub w prawo do Kazimierza Dolnego. W miejscowościach tych działają stoki narciarskie oferujące doskonałe warunki dla narciarzy .

Najstarszy ośrodek narciarsko – snowboardowy w Rąblowie z tytułem Najlepszego Ośrodka Narciarskiego Lubelszczyzny w sezonie 2016/17 zaprasza na trasy : 420 m, 300 m, 180 m, 160 m, snowpark, ośla łączka, tor saneczkowy, karuzela narciarska , wypożyczalnia sprzętu sportowego, serwis, gastronomia.

Licencjonowana Szkoła Narciarska PZN-SITN. Stok ratrakowany, sztuczne oświetlenie. Czynne od 9.oo do 22.oo

Gdy wybierzemy jazdę na nartach w Kazimierzu Dolnym mamy do dyspozycji Stok Narciarski Kazimierz Dolny z 3 trasami: 590 m, 470 m, 250 m, ośla łączka, snowpark, trasa saneczkowa. Do dyspozycji : wypożyczalnia sprzętu, gastronomia, szkoła narciarska. Stok ratrakowany, sztuczne oświetlenie. Czynne od 9.oo do 22.oo

 

 

Sporty wodne i zimowe

Lubelskie zaprasza także na jeziora Pojezierza Łęczyńsko-Włocławskiego. Najbardziej znane ośrodki to Okuninka k. Włodawy i Białka k. Parczewa. Popularne kąpieliska znajdziemy też nad jeziorami: Piaseczno, Zagłębocze, Rogoźno, Krasne, Łukcze, Rotcze, Miejskie, Firlej (www. turystyka-pojezierze.pl).
W regionie są również sztuczne zbiorniki wodne dostępne dla rekreacji, na czele z podlubelskim Zalewem Zemborzyckim (o pow. ponad 350 ha), gdzie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza do ośrodka Słoneczny Wrotków (www.mosir.lublin.pl). Działa tu wypożyczalnia sprzętu wodnego i plaża, są też odkryte baseny ze zjeżdżalniami. Amatorom ekstremalnych sportów wodnych polecamy wyciąg nart wodnych (www.nartywodne.pl). Również miłośnicy żeglarstwa mogą liczyć na przygodę w doborowym towarzystwie morskich wilków Yacht Klubu Polskiego Lublin. Doskonałym treningiem przed dalekomorskimi wyprawami będą szkolenia i regaty żeglarskie organizowane na podlubelskim akwenie (www.ykp.lublin.pl).
Popularne miejsca rekreacji nad wodą to także zalewy w: Husynnem k. Dorohuska, Janowie Lubelskim, Kraśniku, Józefowie, Krasnobrodzie, Majdanie Sopockim, Zwierzyńcu.
Niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych, wodny relaks możliwy jest w krytych pływalniach, mających w ofercie różnorodne zajęcia – od rekreacji po treningi sportowe i specjalistyczną rehabilitację. Najlepsze warunki proponują: „Otylia” w Janowie Lubelskim, „Strefa H2O” w Lublinie, OSiR w Zamościu, AWF w Białej Podlaskiej, MOSiR w Puławach, Aquatonic w Nałęczowie.

Lubelskie dostarcza atrakcji przez cały rok. Narty, łyżwy albo kulig z pochodniami – z uroków zimy można tu korzystać na różne sposoby.

Narty

Garbate Roztocze zimą zaprasza na liczne stoki narciarskie. Na Roztoczu Zachodnim wyciągi znajdują się w Chrzanowie (www.nartraj.pl) i Batorzu (www.wotex.pl). Dwa wyciągi znajdziemy na Roztoczu Środkowym w Jacni (www.jacnia.pl) oraz w Szopowym (www.szopowe.pl). Tomaszów Lubelski ma wyjątkową ofertę dla narciarzy biegowych. To sieć profesjonalnie przygotowanych tras w uroczysku Siwa Dolina. (www.lozn.org.pl).

Drugie miejsce, które warto rekomendować narciarzom, to zachodnia część Wyżyny Lubelskiej. Cztery stoki narciarskie znajdziemy w Kazimierzu Dolnym (www.staqanarciarska.com.pl) i jego okolicach: w Celejowie (www.ski-sport.pl), Parchatce (www.parchatka.pl) i Rąblowie (www.nartsport.pl).

Stoki znajdziemy także w Bobliwie blisko Izbicy (www.stokbohliwo.pl) i Sułowie k. Kraśnika (www.stok-sulow.pl). Na nartach można zjeżdżać nawet w dużych miastach: Chełmie i Lublinie (www.mosir.lublin.pl/glohus). a także na Podlasiu: w Kobylanach k. Terespola i na całorocznym stoku igielitowym w Międzyrzecu Podlaskim (www.mosir.miedzyrzec.org).

Koniecznie należy dodać, że Lubelskie proponuje narciarzom profesjonalną i kompleksową ofertę: z wypożyczalniami sprzętu i szkółkami narciarskimi. Najdłuższe trasy mają nawet 600-750 m. Na niektórych spotkamy specjalne trasy do snowtubingu, który cieszy zwłaszcza najmłodszych.

Łyżwy

Icemama (Lublin) to największe (30 x 60 m), nowoczesne lodowisko w regionie. Za to w Zamościu jest bardziej nobliwie – w lodowisko zamienia się co roku część Rynku Wielkiego!

Kulig

Na zimowe atrakcje zapraszają gospodarstwa agroturystyczne. Tam, gdzie latem można jeździć wierzchem lub bryczką, zimą mkną przez zaśnieżone pola i lasy kuligi, z pochodniami, zakończone w blasku ogniska (www.lubelskie.agroturystyka.pl).

Łowiectwo i wędkarstwo

Obecność wielkich kompleksów leśnych, w których bytują liczne populacje zwierzyny łownej, powoduje, że Lubelskie jest bardzo atrakcyjne dla myśliwych. Obszar województwa jest podzielony na 375 obwodów łowieckich. Jako ośrodki hodowli zwierzyny Lasów Państwowych funkcjonuje 10 obwodów. Leśnicy prowadzą tam kwatery myśliwskie i zapraszają na polowania. Leśne OHZ znajdują się w nadleśnictwach: Józefów, Janów Lubelski, Lubartów i Radzyń Podlaski. W regionie myśliwy może zapolować na wszystkie gatunki łowne zwierzyny grubej i większość ptactwa.

Także wędkarze doceniają Lubelskie. Wędkowanie poza obfitującym w jeziora Polesiem Lubelskim, jest możliwe również na szeregu rzek i zbiorników sztucznych. W regionie funkcjonuje też kilkadziesiąt łowisk prywatnych, np. w Prawiednikach, Hucie Zadybskiej, Jedlance, Niedrzwicy Dużej, Nasutowie, Siemieniu. Warto zaznaczyć, że charakter niektórych odcinków wyżynnych rzek Lubelszczyzny,

(np. Bystrzycy czy Wieprza), sprawia, że zaliczane są do łowisk górskich.
Golf

Golf to ekskluzywna, jeszcze do niedawna nieobecna w Polsce rozrywka. Dziś w niewielkiej odległości od Lublina znajduje się pole golfowe w Wierzchowiskach (16 km), które usytuowane jest w sąsiedztwie zespołu pałacowo-parkowego z XIX w.

Paintball

Kilkanaście ośrodków w Lubelskim (m.in. Kumowa Dolina w Chełmie, Paintball Ninja w Lublinie i okolicach, Pandora Extreme w Woli Przybysławskiej) zaprasza do boju na kolorowe kulki z farbą. W warunkach terenowych, w specjalnie przygotowanych obiektach, można spróbować powalczyć o flagę lub zamienić się w ochronę prezydenta, a strzelaninę podsumować śmiechem i wspólnym ogniskiem.

Lubelskie to niewyczerpane możliwości wypoczynku – od imprez off-road w kazimierskich wąwozach czy Lasach Janowskich po wymagające wyjątkowego hartu ciała i ducha ekstremalne rajdy na orientację.

 

Luty/Marzec

•Bieg Hetmański (narciarstwo biegowe), Tomaszów Lubelski, www.lozn.org.pl •Puchar Roztocza w Biegach Narciarskich,

Tomaszów Lubelski, www.lozn.org.pl

Kwiecień

•Studencki Rajd Roztocze Wiosną,

www.kul.pl/pttk

Maj

•Ogólnopolskie Zawody Spinningowe „Pstrąg Roztocza”, Józefów, www.ejozefow.pl

•Roztoczański Rajd Rowerowy

Lubycza Królewska – Rawa Ruska – Lubycza Królewska, www.lubycza.pl

•Parada Rowerowa Lublin – Nałęczów, www.lrot.pl

•Maraton Lubelski,

Lublin www.maraton.lublin.eu/pl

•Zawody w Jeździe Ulicznej Na Wrotkach Roztocze Cup, Tomaszów Lubelski, www.tuksroztocze.org.pl

•Ogólnopolski Zlot Motocyklowy,

Janów Lubelski – Park Rekreacji Zoom Natury www. j okj anow. pl

•Krajoznawczy rajd rowerowy „Szlakami Leśnego Skarbca”, Lasy Janowskie www.mosirjanow.pl

Czerwiec

•Nadbużański Rajd Rowerowy,

www.rajd.nadbugiem.pl

•Kameralny Rajd Rowerowy, Pojezierze Łęczyńskie www.powiatleczynski.pl •Rajd Rowerowy Szlakiem Geoturystycznym Roztocza Środkowego, Józefów www.jkr.org.pl

Lipiec

•Święto Roweru, Lubartów, www.swietoroweru.pl

•Rajd Nocny Motocykli Zabytkowych „Kresy”, www.nocnyrajdweteranow.pl •Ogólnopolski Zlot Motocyklowy „Roztocze – Biłgoraj” www.automobilklubbilgorajski.pl

Sierpień

•Bieg Jezior – Jezioro Krasne,

www.uscimow.org.pl

•Międzynarodowe Zawody Balonowe o puchar SPA Nałęczów, www.balony.spanaleczow.pl

•„Pride of Poland”, Dni Konia Arabskiego,

Janów Podlaski, www.prideofpoland.pl

•Lubelskie Spotkania z Tradycję i Kulturę Łowiecką, Zwierzyniec, www.zwierzyniec.info.pl •Bieg Sapiehów, Kodeń

www.biegsapiehow.nadbugiem.pl

Wrzesień

•Gwiaździsty Rajd Rowerowy na Wzgórze Polak, Józefów, www.wzgorze-polak.pl

•Ogólnopolski Rajd Rowerowy „Jastrzębia Zdebrz”, www.roztoczezachodnie.pl

•Ogólnopolskie Zawody w Biegach na Nartorolkach, Tomaszów Lubelski www.tuksroztocze.org.pl

Październik

•Bieg Sobiborski, Włodawa,

www.mosir.wlodawa.eu

Szlaki Turystyczne

Region Lubelski to idealna przestrzeń do aktywnego wypoczynku.
Czeka na tych, którzy chcą odkryć jego wspaniałą różnorodność.
Mozaika jezior, łąk i lasów to charakterystyczny obraz Polesia Zachodniego,stanowiącego idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Wodnymi szlakami regionu są liczne rzeki, na czele z Bugiem i Wisłą, płynącymi przez Lubelskie na wschodzie i zachodzie. Pobuże to nizinna kraina pełna atrakcji przyrodniczych. Urozmaicona rzeźba terenu Powiśla sprawia, że to atrakcyjny obszar dla wędrowców, ale także dla narciarzy, którzy znajdują tu sporą ofertę tras zjazdowych. Podobnie wygląda sytuacja na wyżynnym Roztoczu, słynącym z pięknych krajobrazów, które można podziwiać dzięki gęstej sieci szlaków turystycznych zarówno pieszych, jak i rowerowych. Roztocze łączy się z puszczą Solską i z lasami Janowskimi – stanowiąc jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Lubelskie stwarza mnóstwo okazji do aktywnego spędzenia czasu przez cały rok. To region niewyczerpanych możliwości, których przybywa z każdym sezonem! Duża liczba znakowanych szlaków pieszych (ponad 3000 km), pozwala przemierzać ten rozległy region wzdłuż i wszerz. Oto szlaki główne.
SZLAK NADWIŚLAŃSKI (niebieski, 107 km, Annopol – Dęblin). Wiedzie przełomowym odcinkiem Wisły i umożliwia poznanie obszaru o największej w Europie koncentracji wąwozów lessowych. Przecina obszar dwóch parków Krajobrazowych (Wrzelowiecki i Kazimierski) oraz prowadzi do najważniejszych zabytków zachodniej części regionu. Są to: gotycki kościół w Piotrawinie, układ urbanistyczno krajobrazowy Kazimierza dolnego, zespół pałacowo – parkowy w Puławach i renesansowy kościół w Gołębiu.
SZLAK NADBUŻAŃSKI (czerwony, 324 km, Kózki w woj. Mazowieckim – Hrubieszów) umożliwia poznanie doliny i otoczenia rzeki Bug.Ten najdłuższy szlak pieszy regionu prowadzi przez kilka parków krajobrazowych i pozwala na poznanie zabytków związanych przenikaniem kultury Wschodu i Zachodu.

SZLAK CENTRALNY POJEZIERZA (niebieski,103 km, Urszulin – Włodawa). Prowadzi wśród jezior i lasów, m.in. przez teren polskiego Parku Narodowego, do miasta trzech kultur – Włodawy.

SZLAK CENTRALNY ROZTOCZAŃSKI ( niebieski, 143 km, Szastarka – Bełżec) obfituje w liczne punkty widokowe na wzgórzach (m.in. Wapienia, 387 m n.p.m.). Wiedzie przez parki krajobrazowe Szczebrzeszyński i Krasnobrodzki oraz Roztoczański park Narodowy.Na szlaku usytuowane sa zabytkowe miasteczka, sanktuaria (np. Radecznica czy Krasnobród) i miejsca martyrologii, np. Bełżec z Muzeum – Miejscem Pamięci.

CZERWONY SZLAK KAZIMIERZ DOLNY – DOROHUSK ( 203 km) prowadzi przez Wyżynę Lubelska i zachodnia część Polesia Wołyńskiego. Na początku towarzyszą mu wąwozy Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Na szlaku położone jest sanktuarium w Wąwolnicy, uzdrowisko w Nałęczowie, słynący z tradycji kowalskich Wojciechów, Lublin stolica regionu i Chełm. Wschodni odcinek prowadzi przez unikalne torfowiska węglanowe.

Region Lubelski oplatają znakowane szlaki rowerowe, które pozwalają przemierzyć najciekawsze okolice. Pięć z nich to wiodące szlaki regionalne, które łączą się z licznymi trasami o charakterze lokalnym.

LUBLIN – KAZIMIERZ DOLNY (62 km) Szlak rozpoczyna się przy lubelskim skansenie, prowadzi przez Dąbrowice do uzdrowiskowego Nałęczowa. Z Wąwolnicy, słynnej kultu maryjnego, jedziemy do Rąblowa i Kazimierza Dolnego – nadwiślańskiej perły renesansu.

LUBLIN – WOLA UHRUSKA (110 km) Pojezierze Łęczyńsko – Włodawskie obfituje w jeziora. Odwiedzamy Poleski park Narodowy i zespoły zamkowo – parkowe w Jakubowicach Murowanych i Zwieprzycach, zabytkowe kościoły w Bystrzycy i wereszczynie oraz cerkiew w Hańsku.

KAZIMIERZ DOLNY – KRAŚNIK ( 106 km) Szlak przebiega przez parki krajobrazowe kazimierski i Wrzelowiecki. Na długim odcinku trasy wiedzie wzdłuż Wisły. W Kluczkowicach można odpocząć nad zalewem i odwiedzić pałac Kleniewskich, a w Józefowie – klasztor pobernardyński i zespół pałacowo – parkowy. Bęczyn i Urzędów to miejscowości o tradycjach garncarskich.

NADBUŻAŃSKI SZLAK ROWEROWY (288 km) Janów Podlaski – Hrubieszów. Jadąc wzdłuż Bugu, Sobiborski, Chełmski i Strzelecki), liczne rezerwaty przyrody, stadninę w Janowie, forty twierdzy brzeskiej, sanktuaria trzech wyznań i cmętarze muzułmańskie . w sąsiedztwie trasy znajdują się też znane miejsca rekreacji, np. Jezioro Białe czy zalew w Husynnem.

CENTRALNY SZLAK ROWEROWY ROZTOCZA (ok. 190 km) Kraśnik – Hrebenne. Szlak pozwala przemierzyć całe Roztocze, którego pagórkowaty krajobraz sprawia, że obfituje ono w punkty widokowe i wąwozy. Wyjątkowo atrakcyjna jest część krawędziowa Roztocza Środkowego i Równiny Biłgorajskiej oraz obszar Roztoczańskiego Parku Narodowego.Roztocze i Puszcza Solska to gęsto opleciona szlakami rowerowymi czesc Lubelskiego. Odwiedzając Biłgoraj, Krasnobród czy Zwierzyniec, amatorzy dwóch kółek w każdym z tych miast znajda kilka szlaków rowerowych różniących się od siebie długością i rodzajem nawierzchni, ale zawsze atrakcyjnych pod względem krajobrazowym. Na przyjęcie cyklistów znakomicie przygotowane jest również Powiśle. Gęsta siec tras powiatu opolskiego pozwala na zaplanowanie wycieczek dostosowanych do sił i potrzeb. Szlaki łączą najciekawsze miejscowości regionu: Nałęczów, Kazimierz Dolny, Piotrawin. W bliskim sąsiedztwie Lublina rowerem warto przemierzyć m. in. Lasy Kozłowieckie. Oznakowano tam ok. 25 km leśnych tras prowadzących do dróg publicznych. Początek na trasie z Lublina do Lubartowa, skad możemy pojechac np. do rezerwatu Kozie Góry. Polesie Lubelskie to kolejny region, który warto poznawać na rowerze. Wyraźny profil przyrodniczy ma scierzka rowerowa ,,Mietiułka” wiodąca przez Polski Park narodowy, a zainteresowanym kultura religijna można polecić trasę ,,Śladami wschodniosłowiańskiej tradycji cerkiewnej’’. To tylko niektóre z propozycji, gdyz łaczna liczba oznakowanych szlaków w lubelskim przekracza 70.

Region kilka razy w roku staje się areną imprez dla cyklistów. Urozmaicona rzeźba terenu sprawia, że w Lubelskim bez trudu można organizowac zawody kolarstwa górskiego – od kilku lat w Nałęczowie i okolicach odbywają się etapy ogólnopolskich wyścigów rowerowych( MTB, Mazovia Tour). To dla zawodowców, a dla amatorów? Przede wszystkim lubartowskie Święto Roweru – letnia impreza dla wszystkich, którzy potrafią wsiąść na rower, organizowana m. in. Przez niegdysiejszego mistrza kolarstwa Janusza Pożaka – czy też roztoczańskie rajdy rowerowe (www.jkr.org.pl).

Tak zielony region jak Lubelskie wyśmienicie nadaje się do tego, by poznawać go z końskiego grzbietu. W województwie działa kilkadziesiąt stadnin, jazdy konne oferują gospodarstwa agroturystyczne zapewniające także pełny program pobytowy. Daleko poza Polską znane są stadniny w Białce i Janowie Podlaskim. Zainteresowani maja do dyspozycji trzy szlaki konne. Wszystkie są oznakowane w standardowy sposób: pomarańczowe koła na tle białych kwadratów.

POLESKI SZLAK KONNY (280 km). Trasa wyjątkowa na skalę Polski – jedna z najdłuższych i najciekawszych w kraju. Ma kształt trzech łączących się ze sobą pętli z jedną odnogą okalającą od zachodu Chełm. Trasa biegnie przez Polski Park Narodowy (ok. 60km przez park i jego otulinę), parki krajobrazowe (Poleski, Sobiborski i chełmski) oraz liczne rezerwaty (m.in. Jezioro Orchowe, Magazyn, Żółwiowe Błota, jezioro Brudzieniec, Serniawy, Bachus, Brzeźno). Atutem szlaku jest sąsiedztwo Bugu i długie odcinki przebiegające przez tereny leśne. Organizacją rajdów konnych zajmują się trzy ośrodki jeździeckie: Bachus, Łagodne, Żurawiejka. Oznakowane szlaki nadają się również do przemierzania pieszo i rowerem.

UŁAŃSKI SZLAK KONNY (34 km); Wólka Wieprzecka – Wychody – Żdanówek – Białowola – kaplica św. Rocha – Wierzchowiny – Wólka Wieprzecka. W Wólce Wieprzeckiej działają dwa ośrodki jeździeckie: stajnia Rozalia i Stadnina Koni Małopolskich ,,Tarka” ( początek szlaku znajduje się przy tej drugiej). Szlak w kształcie pętli to częściowo dawny gościniec ordynacki z Zamościa do Zwierzyńca. W sąsiedztwie szlaku znajduje się rezerwat Hubale (ostoja susła perełkowanego).

ROZTOCZAŃSKI SZLAK KONNY (25 km): Wólka Wieprzecka – Bliżów – Lasowce – Senderki. Szlak prowadzi drogami gruntowymi, poboczem dróg gminnych i powiatowych o małym natężeniu ruchu. Trasa zaczyna się przy Stadninie Koni Małopolskich ,, Tarka”, biegnie po granicy Roztoczańskiego Parku Narodowego. Punkty widokowe znajdują się na wzgórzach Szczob i Kotula Góra. Ciekawy jest tez przystanek nad Wieprzem przy młynie wodnym w Bondyrzu oraz wyrobiska po wydobyciu piaskowca w Senderkach.

Rzeki regionu lubelskiego nie są jeszcze oblegane przez miłośników spływów kajakowych, dzięki czemu zapewniają możliwość pełniejszego obcowania z przyrodą. Powiększająca się stale oferta firm obsługujących kajakarzy sprawia, że spływ zorganizujemy bez problemu.

Magiczne Ogrody

 

SEKRETNY OGRÓD

W pobliżu Janowca nad Wisłą, wśród łąk, lasów i lessowych wąwozów, powstał rodzinny park tematyczny – Magiczne Ogrody. To pierwszy w Polsce park tematyczny zbudowany w oparciu o oryginalną historię. To opowieść o Czarodzieju Zoranie, twórcy ogrodu, przekazywana gościom przez ponad trzydzieści ruchomych figur.

Przekraczając bramę Magicznych Ogrodów, wkraczamy do niezwykłego świata, zamieszkałego przez tajemnicze nieznane istoty. Wśród drzew, kwitnących tysięcy krzewów i kwiatów schronienie znalazły olbrzymie gąsienice, amoki, skrzaty Bulwiaki, wróżki Smużki, magiczne ptaki, psotliwe Mordowe i dzielne Krasnoludy.

Do krain, utrzymanych w klimacie baśni i fantasy, dotrzemy wędrując wśród szumiących wodospadów i strumieni, tysięcy pachnących róż. W przepięknej scenografii kilkuhektarowego ogrodu goście odkrywają place zabaw, miejsca wypoczynku i tajemnic. Każda z krain oferuje inne atrakcje, zaplanowane tak, by wspierały rozwój zmysłów i wyobraźni dziecka.

W parku znajduje się restauracja, cukiernia, kawiarnia, sklep z oryginalnymi pamiątkami. Ogród przystosowany jest do wizyt osób niepełnosprawnych (pojazdy) i niewidomych (tabliczki z napisami w języku Braille’a). Dla dzieci i rodzin przygotowano wygodne toalety, bezpieczne ścieżki, łąki i plaże. Parking Mieści kilkanaście autobusów i ponad 1000 samochodów.

Stacja Narciarska w Kazimierzu

STACJA NARCIARCIARSKA W KAZIMIERZU

Tradycyjne narciarskie w Kazimierzu Dolnym sięgają czasów przedwojennych, kiedy to widok narciarzy na kazimierskich pagórkach był czymś naturalnym. Kontynuacją tych zwyczajów jest otwarta w 2011 roku Stacja Narciarska Kazimierz. Ośrodek już teraz oferuje swoim klientom cała gamę usług, a w latach kolejnych planowany jest dalszy rozwój stacji.
Kazimierz Dolny

Dysponuje bogatą i zróżnicowaną pod względem kategorii oraz standardu bazę noclegową –hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, schroniska, pokoje gościnne i kwatery wiejskie. W Miasteczku przez cały rok czeka na naszych Gości doskonała i różnorodna baza hotelowa, kilka obiektów SPA z saunami, wiele pensjonatów, kilkanaście doskonałych restauracji, a także kawiarnie, herbaciarnie, pijalnie czekolady, pizzerie, winiarnie oraz bary.
OŚRODEK OFERUJE

1. 4 trasy zjazdowe -590m, 470m, 250m, 110m
2. szkółkę narciarską
3. zniżki dla grup zorganizowanych
4. wypożyczalnię sprzętu narciarskiego i snowboardowego

Park Labiryntów w Rąblowie

Park Labiryntów w Rąblowie
W samym centrum Trójkąta Turystycznego Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy,  znajduje się niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju  Park Labiryntów.

park labiryntów

Wyjątkowy w swoim układzie, zadziwiający tematyką, nasycony atrakcjami sprawia, że każdy odnajdzie tu coś dla siebie. Dzieci świetną zabawę w wiosce tematycznej, dorośli miejsce do rekreacji, wypoczynku i refleksji.  W wielu obudzi się wena twórcza, zaszczepiona w kazimierskich galeriach sztuki, inni zobaczą piękno nałęczowskich ogrodów, dusza każdego dozna refleksji nad wartościami tego świata. Wszyscy poznają piękno regionu, jego kulturę i zabytki, nieznane tajemnice.  Uczestnicząc w quest’ach odnajdziemy ukryty skarb, a dojście do celu  uczyni z Was odkrywców.
Chętni będą mogli także odwiedzić Park Miniatur znajdujący się tuż obok.
Zapraszamy!
Atrakcje
Dla naszych gości mamy przygotowanych wiele ciekawych atrakcji.

labir2
Labirynty
Ten uroczy zakątek, to jedyny w Polsce Park pięciu labiryntów, gdzie rozwiążesz kolejne zagadki roślinnych łamigłówek. Od najłatwiejszych tras dla dzieci w trawie zielonej,  pośród rodzimych truskawek, przez labirynt różany – piękny i pachnący, po czarujący barwami labirynt z kwiatów. Najmłodszych spotka tu nagroda i przednia zabawa na kolorowych dmuchańcach.
Gdy otoczy Cię już aura zdobywcy, sprawdzisz się w trzech kolejnych odsłonach w najtrudniejszym parku szmaragdowej thui. Rzecz warta zachodu, choć thujki jeszcze małe i muszą rosnąć, lecz trasa długa i dobrze wytyczona. Cztery kilometry korytarzy przywiodą Cię po laur zwycięzcy. W nich odnajdziesz  7 ukrytych  miejsc i narzędzia, by to potwierdzić. Możesz też wziąć udział w zabawie w trzy kolory.  Zapisane na kolorowych kartkach wyrazy, sprawdzą Twoją pamięć oraz niewątpliwą zdolność układania haseł. Twoje osiągnięcia zostaną docenione szczególnym dowodem uznania…
Uzupełnieniem są labirynty edukacyjne, gdzie matematyka zachęci każdego, litery ułożą się we wszystkim znany ciąg a kolory pokażą drogę do celu.

labir 3
Galeria rzeźb
Tętniący życiem artystycznym Kazimierz Dolny, przyciąga rzesze wrażliwych na sztukę turystów. Odwiedzone galerie przywołują przyrodę regionu, jego zabytki i kulturę.
Także w naszym Parku zamyślisz się nad rzeźbami, oddającymi stan ducha ludowego artysty i wiary pokoleń. Wejdziesz w swoisty labirynt ducha.

Galeria kaplic i kapliczek
Zabytki kultury sakralnej to także krzyże przydrożne i kapliczki rozsiane po regionie. Częstokroć stawiane na rozstajach dróg, witały powracających z dalekiej wyprawy, przywoływały pamięć o cieple rodzinnego domu, bywa że żegnały, czasem na zawsze. Są trwałym śladem wydarzeń i wdzięczności mieszkańców Opatrzności i wstawiennictwa.
Rozproszone w terenie, u nas zebrane w postaci galerii fotogramów, stanowią szlak otwartych kościołów.
Ławki przeżyć

lab5
Ławka miłości –  by uczucia promieniały, a serca biły mocno
Ławka zgody – by myśli i słowa łączyły trwale
Ławka medytacji – by refleksja nad minionym pokazała dobrą przyszłość
Wypożyczalnia rowerów i kijków nordik walking
Dla wszystkich lubiących aktywną formę wypoczynku proponujemy kijki nordic walking, które pomogą Ci przejść  ścieżki naszego Parku.
Gdy zechcesz poznać walory Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, będziesz mógł usiąść na rower i przemierzać wspaniałe szlaki Płaskowyżu Nałęczowskiego, Równiny Bełżyckiej czy Kotliny Chodelskiej, a także  Małopolskiego Przełomu Wisły.  Urozmaicona rzeźba terenu, liczne jary i wąwozy lessowe na długo zapadają w pamięć odwiedzających te miejsca.

lab6
Wózki dla dzieci
Najmłodsze pociechy mogą zająć miejsca w specjalnych wózkach drewnianych, które siłą rąk opiekuna pozwolą zwiedzić cały Park.
Namiot Tipi
To frajda dla każdego. Czy w dzień słoneczny, czy w pogodę chmurną, odpoczniesz tutaj, zasięgniesz języka,  o historii miejsca, twórcach z okolicy, atrakcjach regionu, Wiśle błękitnej.

Nordic Walking

Nordic Walking
W Krainie Lessowych Wąwozów
Kraina Lessowych Wąwozów położona jest w zachodniej części województwa lubelskiego. Wspaniałe walory przyrodnicze i kulturowe sprawiają, że jest to wymarzone miejsce do uprawiania turystyki aktywnej.

Sieć parków Nordic Walking tworzy 15 lokalnych pętli, które prowadzą po Kazimierskim Parku Krajobrazowym, przez leśne trakty, gęste labirynty lessowych wąwozów oraz wzdłuż różnych pól. Pozwalają podziwiać Małopolski Przełom Wisły, wyjątkowe zabytki i sielskie krajobrazy.

Miłośnikom Nordic Walking proponujemy:

1. około 160km kilometrów oznakowanych tras
2. tablice pokazujące przebieg tras, ich długość oraz czas przejścia
3. miejsca umożliwiające zatrzymanie się na odpoczynek, rozgrzewkę, wykonanie ćwiczeń przed dalszym marszem, czy pomiar tętna
4. bezpłatne mapy parków Nordic Walking
Zapraszamy na wędrówki z kijkami po Krainie Lessowych Wąwozów
– maszeruj po zdrowie o każdej porze roku!

W każdej z pięciu gmin powstały trzy rodzaje tras w formie pętli o zróżnicowanej długości i poziomie trudności.

W gminie Janowiec:

1. Trasa zielona wiedzie głównie drogami oraz ścieżkami gruntowymi, polnymi i leśnymi. Na początku trasy mamy okazję zobaczyć monumentalny zamek w Janowcu, a także skansen zlokalizowany na terenie zamkowego parku.
2. Trasa żółta pozwala podziwiać piękną panoramę Małopolskiego Przełomu Wisły.
3. Trasa czerwona wiedzie przez Janowiec oraz wzdłuż urokliwego zalewu na rzece Plewce w Janowicach

W gminie Kazimierz Dolny:

1. Trasa zielona rozpoczyna się blisko centrum miasteczka, prowadzi przez wąwozy, wiedzie drogami wśród pól i sadów.
2. Na trasie żółtej , która wiedzie bulwarem nadwiślańskim oraz przez piękne wąwozy – zobaczymy wieś Mięćmierz – żywy skansen.
3. Trasa czerwona wiedzie malowniczą doliną Grodarza oraz przez bajkowy wąwóz Korzeniowy Dół.

W gminie Końskowola:

1. Trasa zielona prowadzi przez Końskowolę, gdzie znajdują się cenne zabytki, w tym kościół parafialny pw. Św. Anny, oraz przez miejscowość Stara Wieś z bulwarem spacerowym nad stawami.
2. Walorem trasy żółtej jest przebieg szerokimi drogami, pośród malowniczych pól różanych oraz wzdłuż lasu. Maszerując przemierzamy urokliwe jary, mijamy gospodarstwa szkółkarskie oraz sady.
3. Trasa czerwona prowadzi przez miejscowość Skowieszyn i Stary Pożóg oraz Las Stocki. Długi odcinek trasy biegnie przepięknymi wąwozami.
Z dala od miejskiego zgiełku, maszerując wśród urzekających krajobrazów zobaczymy wiele ciekawych miejsc!

W gminie Nałęczów:

1. Trasa zielona przebiega częściowo przez teren miejski, częściowo leśny. Odcinek trasy poprowadzony wzdłuż Alei Lipowej pozwala na podziwianie zabytkowych willi.
2. Trasa żółta, rekreacyjno-turystyczna, wiedzie przez miasteczko oraz Las Zakładowy.
3. Trasa czerwona prowadzi przez miejscowości Nałęczów, Cynków, Czesławie, Piotrowice. Marsz kończymy idąc ulicą Poniatowskiego w Nałęczowie, gdzie mijamy zabytkowe wille i dawną Ochronkę Żeromskiego.

W gminie Puławy:

1. Trasa zielona w większości prowadzi leśnymi drogami, idealnymi do uprawiania Nornic Walking. W położonym ok. 2km od trasy centrum Gołębia możemy podziwiać zabytki kościół parafialny oraz Domek Loretański.
2. Maszerując trasą żółtą, która w dużej części prowadzi leśnymi i polnymi ścieżkami, mamy również okazję zobaczyć zabytkowe obiekty w Górze Puławskiej, w tym kościół parafialny z osiemnastego wieku
3. Przebieg trasy czerwonej pozwala na obcowanie z nieskażoną przyrodą. Trasa czerwona prowadzi przez dawną wieś Bonów, bór sosnowy oraz Łąki Bonowskie.
Nornic Walking to nie tylko zdrowa dawka ruchu, ale też możliwość poznania piękna naszego regionu. To także świetny sposób na aktywne spędzenie weekendu z grupą przyjaciół lub wypoczynek z rodziną, a także udany urlop czy wakacje.

Organizujemy:

1. pobyty połączone z bogatym programem imprez turystycznych i rozrywkowych
2. wycieczki i wyjazdy

Sezon narciarski 2014/2015 rozpoczęty

Jako jedni z pierwszych w Polsce Szkoła Narciarska Kozlo-Ski rozpoczęła szkolenia narciarskie. Doskonale przygotowana Stacja Narciarska Kazimierz już 5 grudnia udostępniła najdłuższą trasę zjazdową dla narciarzy.

Działają trzy wyciągi narciarskie. Dwa obsługują dojazd do 600 metrowej trasy. Działa wyciąg dla najmłodszych i początkujących narciarzy. Wypożyczalnia sprzętu w tym sezonie z serwisem narciarskim.

(więcej…)