Lubelskie zaprasza także na jeziora Pojezierza Łęczyńsko-Włocławskiego. Najbardziej znane ośrodki to Okuninka k. Włodawy i Białka k. Parczewa. Popularne kąpieliska znajdziemy też nad jeziorami: Piaseczno, Zagłębocze, Rogoźno, Krasne, Łukcze, Rotcze, Miejskie, Firlej (www. turystyka-pojezierze.pl).
W regionie są również sztuczne zbiorniki wodne dostępne dla rekreacji, na czele z podlubelskim Zalewem Zemborzyckim (o pow. ponad 350 ha), gdzie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza do ośrodka Słoneczny Wrotków (www.mosir.lublin.pl). Działa tu wypożyczalnia sprzętu wodnego i plaża, są też odkryte baseny ze zjeżdżalniami. Amatorom ekstremalnych sportów wodnych polecamy wyciąg nart wodnych (www.nartywodne.pl). Również miłośnicy żeglarstwa mogą liczyć na przygodę w doborowym towarzystwie morskich wilków Yacht Klubu Polskiego Lublin. Doskonałym treningiem przed dalekomorskimi wyprawami będą szkolenia i regaty żeglarskie organizowane na podlubelskim akwenie (www.ykp.lublin.pl).
Popularne miejsca rekreacji nad wodą to także zalewy w: Husynnem k. Dorohuska, Janowie Lubelskim, Kraśniku, Józefowie, Krasnobrodzie, Majdanie Sopockim, Zwierzyńcu.
Niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych, wodny relaks możliwy jest w krytych pływalniach, mających w ofercie różnorodne zajęcia – od rekreacji po treningi sportowe i specjalistyczną rehabilitację. Najlepsze warunki proponują: „Otylia” w Janowie Lubelskim, „Strefa H2O” w Lublinie, OSiR w Zamościu, AWF w Białej Podlaskiej, MOSiR w Puławach, Aquatonic w Nałęczowie.

Lubelskie dostarcza atrakcji przez cały rok. Narty, łyżwy albo kulig z pochodniami – z uroków zimy można tu korzystać na różne sposoby.

Narty

Garbate Roztocze zimą zaprasza na liczne stoki narciarskie. Na Roztoczu Zachodnim wyciągi znajdują się w Chrzanowie (www.nartraj.pl) i Batorzu (www.wotex.pl). Dwa wyciągi znajdziemy na Roztoczu Środkowym w Jacni (www.jacnia.pl) oraz w Szopowym (www.szopowe.pl). Tomaszów Lubelski ma wyjątkową ofertę dla narciarzy biegowych. To sieć profesjonalnie przygotowanych tras w uroczysku Siwa Dolina. (www.lozn.org.pl).

Drugie miejsce, które warto rekomendować narciarzom, to zachodnia część Wyżyny Lubelskiej. Cztery stoki narciarskie znajdziemy w Kazimierzu Dolnym (www.staqanarciarska.com.pl) i jego okolicach: w Celejowie (www.ski-sport.pl), Parchatce (www.parchatka.pl) i Rąblowie (www.nartsport.pl).

Stoki znajdziemy także w Bobliwie blisko Izbicy (www.stokbohliwo.pl) i Sułowie k. Kraśnika (www.stok-sulow.pl). Na nartach można zjeżdżać nawet w dużych miastach: Chełmie i Lublinie (www.mosir.lublin.pl/glohus). a także na Podlasiu: w Kobylanach k. Terespola i na całorocznym stoku igielitowym w Międzyrzecu Podlaskim (www.mosir.miedzyrzec.org).

Koniecznie należy dodać, że Lubelskie proponuje narciarzom profesjonalną i kompleksową ofertę: z wypożyczalniami sprzętu i szkółkami narciarskimi. Najdłuższe trasy mają nawet 600-750 m. Na niektórych spotkamy specjalne trasy do snowtubingu, który cieszy zwłaszcza najmłodszych.

Łyżwy

Icemama (Lublin) to największe (30 x 60 m), nowoczesne lodowisko w regionie. Za to w Zamościu jest bardziej nobliwie – w lodowisko zamienia się co roku część Rynku Wielkiego!

Kulig

Na zimowe atrakcje zapraszają gospodarstwa agroturystyczne. Tam, gdzie latem można jeździć wierzchem lub bryczką, zimą mkną przez zaśnieżone pola i lasy kuligi, z pochodniami, zakończone w blasku ogniska (www.lubelskie.agroturystyka.pl).

Łowiectwo i wędkarstwo

Obecność wielkich kompleksów leśnych, w których bytują liczne populacje zwierzyny łownej, powoduje, że Lubelskie jest bardzo atrakcyjne dla myśliwych. Obszar województwa jest podzielony na 375 obwodów łowieckich. Jako ośrodki hodowli zwierzyny Lasów Państwowych funkcjonuje 10 obwodów. Leśnicy prowadzą tam kwatery myśliwskie i zapraszają na polowania. Leśne OHZ znajdują się w nadleśnictwach: Józefów, Janów Lubelski, Lubartów i Radzyń Podlaski. W regionie myśliwy może zapolować na wszystkie gatunki łowne zwierzyny grubej i większość ptactwa.

Także wędkarze doceniają Lubelskie. Wędkowanie poza obfitującym w jeziora Polesiem Lubelskim, jest możliwe również na szeregu rzek i zbiorników sztucznych. W regionie funkcjonuje też kilkadziesiąt łowisk prywatnych, np. w Prawiednikach, Hucie Zadybskiej, Jedlance, Niedrzwicy Dużej, Nasutowie, Siemieniu. Warto zaznaczyć, że charakter niektórych odcinków wyżynnych rzek Lubelszczyzny,

(np. Bystrzycy czy Wieprza), sprawia, że zaliczane są do łowisk górskich.
Golf

Golf to ekskluzywna, jeszcze do niedawna nieobecna w Polsce rozrywka. Dziś w niewielkiej odległości od Lublina znajduje się pole golfowe w Wierzchowiskach (16 km), które usytuowane jest w sąsiedztwie zespołu pałacowo-parkowego z XIX w.

Paintball

Kilkanaście ośrodków w Lubelskim (m.in. Kumowa Dolina w Chełmie, Paintball Ninja w Lublinie i okolicach, Pandora Extreme w Woli Przybysławskiej) zaprasza do boju na kolorowe kulki z farbą. W warunkach terenowych, w specjalnie przygotowanych obiektach, można spróbować powalczyć o flagę lub zamienić się w ochronę prezydenta, a strzelaninę podsumować śmiechem i wspólnym ogniskiem.

Lubelskie to niewyczerpane możliwości wypoczynku – od imprez off-road w kazimierskich wąwozach czy Lasach Janowskich po wymagające wyjątkowego hartu ciała i ducha ekstremalne rajdy na orientację.

 

Luty/Marzec

•Bieg Hetmański (narciarstwo biegowe), Tomaszów Lubelski, www.lozn.org.pl •Puchar Roztocza w Biegach Narciarskich,

Tomaszów Lubelski, www.lozn.org.pl

Kwiecień

•Studencki Rajd Roztocze Wiosną,

www.kul.pl/pttk

Maj

•Ogólnopolskie Zawody Spinningowe „Pstrąg Roztocza”, Józefów, www.ejozefow.pl

•Roztoczański Rajd Rowerowy

Lubycza Królewska – Rawa Ruska – Lubycza Królewska, www.lubycza.pl

•Parada Rowerowa Lublin – Nałęczów, www.lrot.pl

•Maraton Lubelski,

Lublin www.maraton.lublin.eu/pl

•Zawody w Jeździe Ulicznej Na Wrotkach Roztocze Cup, Tomaszów Lubelski, www.tuksroztocze.org.pl

•Ogólnopolski Zlot Motocyklowy,

Janów Lubelski – Park Rekreacji Zoom Natury www. j okj anow. pl

•Krajoznawczy rajd rowerowy „Szlakami Leśnego Skarbca”, Lasy Janowskie www.mosirjanow.pl

Czerwiec

•Nadbużański Rajd Rowerowy,

www.rajd.nadbugiem.pl

•Kameralny Rajd Rowerowy, Pojezierze Łęczyńskie www.powiatleczynski.pl •Rajd Rowerowy Szlakiem Geoturystycznym Roztocza Środkowego, Józefów www.jkr.org.pl

Lipiec

•Święto Roweru, Lubartów, www.swietoroweru.pl

•Rajd Nocny Motocykli Zabytkowych „Kresy”, www.nocnyrajdweteranow.pl •Ogólnopolski Zlot Motocyklowy „Roztocze – Biłgoraj” www.automobilklubbilgorajski.pl

Sierpień

•Bieg Jezior – Jezioro Krasne,

www.uscimow.org.pl

•Międzynarodowe Zawody Balonowe o puchar SPA Nałęczów, www.balony.spanaleczow.pl

•„Pride of Poland”, Dni Konia Arabskiego,

Janów Podlaski, www.prideofpoland.pl

•Lubelskie Spotkania z Tradycję i Kulturę Łowiecką, Zwierzyniec, www.zwierzyniec.info.pl •Bieg Sapiehów, Kodeń

www.biegsapiehow.nadbugiem.pl

Wrzesień

•Gwiaździsty Rajd Rowerowy na Wzgórze Polak, Józefów, www.wzgorze-polak.pl

•Ogólnopolski Rajd Rowerowy „Jastrzębia Zdebrz”, www.roztoczezachodnie.pl

•Ogólnopolskie Zawody w Biegach na Nartorolkach, Tomaszów Lubelski www.tuksroztocze.org.pl

Październik

•Bieg Sobiborski, Włodawa,

www.mosir.wlodawa.eu

There are no comments yet.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).