poniedziałek, 17 marca, 2025
Kazimierzdolny24.pl - Portal Kazimierza Dolnego

Dreszcze, bolące gardło, ból mięśni – jak walczyć z przeziębieniem?

Share

Przeziębienie jest infekcją wirusową, której objawy potrafią dać w kość. Podwyższona temperatura, dreszcze, bolące gardło, ból mięśni i stawów to symptomy typowe dla przeziębienia, ale występujące także przy grypie. Dlatego też walkę z infekcją wirusową warto rozpocząć od właściwej diagnozy. Tylko trafne rozpoznanie choroby pozwala skutecznie zniwelować jej uciążliwe objawy, a także ustrzec się przed poważnymi dla zdrowia konsekwencja

 

Dreszcze, bolące gardło, ból mięśni – zwykłe przeziębienie, a może grypa?

Grypa i przeziębienie to choroby o etiologii wirusowej, objawiające się w bardzo podobny sposób. Zarówno przy grypie, jak i zwykłym przeziębieniu występują:

  • gorączka;
  • dreszcze;
  • bóle mięśni, kości, stawów;
  • objawy ze strony układu oddechowego, katar, nieżyt nosa, bolące gardło czy kaszel;
  • znaczne osłabienie organizmu, ogólne uczucie rozbicia.

Jednak mimo tego, że obie infekcje mają niemal tożsame objawy, znaczącą różnicę dostrzega się w ich przebiegu. O ile grypa zwykle pojawia się nagle, a jej symptomy są bardzo nasilone, o tyle przeziębienie cechuje się stosunkowo łagodnym przebiegiem z umiarkowanie intensywnymi objawami. Ponadto przeziębienie częściej niż grypa daje o sobie znać w postaci uciążliwości ze strony układu oddechowego: katar, kaszel, chrypka, nieżyt nosa, bolące gardło, ale także zapalenie spojówek, wskazują raczej na działanie rhino- czy adenowirusów (wirusów najczęściej odpowiedzialnych za przeziębienie) niż wirusa grypy.

Chociaż obraz kliniczny daje możliwość odróżnienia grypy od przeziębienia, nie jest wystarczający do postawienia stuprocentowego rozpoznania. Z medycznego punktu widzenia właściwa diagnostyka polega na przeprowadzeniu odpowiednich badań wirusologicznych, które potwierdzą obecność danego patogenu. Jest to o tyle ważne, że decyduje o rodzaju leczenia. Grypę, w pierwszej fazie choroby, można skutecznie pokonać dostępnymi w Polsce lekami antygrypowymi, natomiast przeziębienia nie zwalcza się u źródła, ale leczy wyłącznie objawowo.

Co na bolące gardło, katar i gorączkę – jak złagodzić uciążliwe objawy przeziębienia?

Przeziębienie bez powikłań leczone jest wyłącznie objawowo. W tym celu stosuje się ogólnodostępne farmaceutyki, które mają złagodzić uciążliwe symptomy i ustrzec chorego przed rozwinięciem się infekcji w zakażenie bakteryjne, wymagające wdrożenia antybiotykoterapii.

Zobacz także  Profesjonalna strona internetowa - klucz do rozwoju lubelskiego biznesu

Na ból głowy, bóle mięśniowo-stawowe oraz gorączkę zazwyczaj przepisuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które wykazują potrójne działanie – przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i właśnie przeciwzapalne. Spośród nich najpopularniejsze są te bez recepty (OTC), czyli ibuprofen, naproksen, kwas acetylosalicylowy (aspiryna). Innym środkiem na ból i gorączkę jest także paracetamol, który w odróżnieniu od NLPZ wykazuje nieco słabsze działanie, ale odznacza się wysokim stopniem bezpieczeństwa i może być stosowany przez dzieci, osoby starsze oraz kobiety ciężarne, w przeciwieństwie do kwasu acetylosalicylowego.

Na bolące gardło zazwyczaj stosuje się preparaty syntetyczne, jednak warto zaznaczyć, że większość z nich nie działa antywirusowo, a jedynie przeciwbólowo i łagodząco. Wyjątkiem są medykamenty zawierające w swoim składzie p-pentylo-m-krezol, chlorek benzoksoniowy czy dichlorowodorek chlorheksydyny. Pozostałe preparaty występujące pod postacią tabletek do ssania lub aerozolu, jak mogą posiadać formułę opartą na chlorowodorku benzydaminy – substancji o działaniu antyseptycznym, przeciwbólowym i przeciwobrzękowym, która leczy objawy zapalenia błony śluzowej gardła skutecznie i bezpiecznie, bo bez skutków ubocznych. Inny dobry sposób na bolące gardło to pastylki wzbogacone w witaminę A i E – ich miejscowe zastosowanie silnie nawilża śluzówkę, dzięki czemu niweluje dolegliwości bólowe. A czym płukać bolące gardło? Herbatą ziołową z szałwii, tymianku i majeranku bądź gotowymi roztworami na bazie tetraboranu sodu czy też benzydaminy.

Niedrożność nosa, katar i zapalenie zatok niweluje się z pomocą leków obkurczających naczynia krwionośne w błonie śluzowej. W ofercie farmaceutycznej dostępne są medykamenty dwojakiego typu. Pierwsze, alfa-adrenomimetyki przeznaczone są do stosowania miejscowego. To powszechnie znane krople czy aerozole z ksylometazoliną lub oksymetazoliną, które szybko przynoszą ulgę. Warto jednak zaznaczyć, że nie wolno używać ich zbyt długo, bo przy dłuższym przyjmowaniu podrażniają śluzówkę, przynosząc efekty odwrotne do zamierzonych. Drugą grupą leków obkurczających są pochodne katecholaminu, które przyjmuje się doustnie. Są to przede wszystkim medykamenty złożone, bazujące na fenylefrynie i pseudoefedrynie.

Zobacz także  Rowerem przez Kazimierz Dolny: Jak spokój natury i język angielski zmieniają naszą perspektywę

Przeziębienie – infekcja wirusowa, którą leczy się w domu!

Chociaż przeziębienie ma łagodniejszy charakter od grypy i nie rozwija się tak gwałtownie, jest infekcją bardzo podstępną. Fakt, że można przeoczyć jego pierwsze objawy, skutkuje znacznym pogorszeniem się stanu zdrowia, kończącym się niejednokrotnie antybiotykoterapią. Dlatego też nawet przy zwykłym przeziębieniu należy zachować ostrożność i zacząć działać, gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki choroby. Na rynku dostępnych jest wiele leków łagodzących jej objawy. Dziś z łatwością można dostać skuteczne leki na gorączkę, bolące gardło i nieżyt nosa. Warto jednak pamiętać, że leczenie przeziębienia nie oznacza wyłącznie farmakoterapii – kluczowe jest prowadzenie oszczędnego trybu życia, wypoczynek w domu oraz przyjmowanie dużej ilości ciepłych płynów. Ponadto działanie przyjmowanych leków warto wzmocnić produktami ziołowymi wzmagającymi potliwość, inhalacjami z soli fizjologicznej udrażniającymi nos oraz suplementami witaminowymi wzmacniającymi odporność.

Doczytaj więcej informacji o domowych sposobach na przeziębienie i ból gardła na: https://tantumverde.pl/blog/skuteczne-domowe-sposoby-na-bol-gardla.

Przeczytaj również

Inne aktualności