Kamienica Biała w Kazimierzu Dolnym


Kamienica Biała przy ulicy Senatorskiej została zbudowana we wczesnych latach XVII wieku. Wzorowana na kamienicy Celejowskiej, nie posiada jednak bogatych zdobień, a jedynym dekoracyjnym elementem jest attyka. Kamienica Biała była ostatnim budynkiem usytuowanym przy głównej drodze do Kazimierza Dolnego, w odległości ok. 100 metrów od brzegu Wisły. Pierwsza jej przebudowa miała miejsce w 1640 roku. Później budynek ten niejednokrotnie poddawany był remontom i pracom innowacyjnym. Przez długie lata w kamienicy Białej znajdowało się atelier znanego malarza Zenona Kononowicza. 
W 1998 roku nowi właściciele budynku całkowicie go odnowili. Napis na tabliczce głosi, że odrestaurowali ją ,,w 2002 roku Anna Sosnowska i Edgar Baker jako symbol miłości…”. Obecnie na parterze znajdują się dwie galerie sztuki, na środkowym piętrze galeria sztuki profesora Oskara Sosnowskiego, znanego architekta i konserwatora zabytków, oraz rodzinne apartamenty. Najwyższe piętro zajmują pokoje gościnne i wspólna przestrzeń dla gości. Kamienica Biała po wielu latach zapomnienia znowu wróciła do dawnej świetności.

Agnieszka Stelmach

Zobacz także  Dom Konstantego Kifnera

Comments (2)

  • Marlena60

    Dziękuję bardzo za piękny opis kazimierskich zabytków. Kazimierz to bardzo urokliwe miejsce. Nie mogę się doczekać kiedy tam znów przyjedziemy.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).