Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Kuncewiczówka

Kuncewiczówka, dom znanej pisarki Marii Kuncewiczowej, usytuowany jest na malowniczym kazimierskim wzgórzu w pobliżu wąwozu Małachowskiego. Okazała willa zaprojektowana przez wybitnego architekta Karola Sicińskiego powstała w 1936 roku. Drewniany budynek w stylu góralskim otoczony pięknym ogrodem początkowo był letnią siedzibą pisarki i jej męża Jerzego, literata i prawnika. Później małżonkowie, zauroczeni tym niezwykłym miejscem, przyjeżdżali tutaj coraz częściej aż wreszcie zamieszkali na stałe. Dom Kuncewiczów, zwany też Willą pod Wiewiórką, pełnił chwalebną rolę kulturalnego centrum miasteczka. Bywali tutaj m.in. Julian Tuwim, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Konstanty Ildefons Gałczyński i Antoni Słonimski. 

Kuncewiczówka – dom Marii Kuncewiczowej

We wrześniu 1939 roku gospodarze wraz z grupą przyjaciół wyjechali z kraju. Podczas wojny dom pisarzy zajęli Niemcy, a później Sowieci.

W 1962 roku Maria i Jerzy wrócili do Kazimierza. Po pewnym czasie odbudowali ukochaną willę, która znowu stała się gościnnym azylem dla ludzi kultury i sztuki.

Obecnie w Kuncewiczówce funkcjonuje muzeum literackie gromadzące cenne pamiątki po właścicielach oraz kilka unikatowych dzieł sztuki np. „Nosiwodę” Chaima Goldberga czy litografię Leona Wyczółkowskiego. Warto tutaj przyjść, aby chociaż na chwilę zapomnieć o codzienności i poczuć niesamowitą atmosferę dawnych lat.

Agnieszka Stelmach

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *