Szkoła w Kazimierzu

Zakończyła się trwająca kilka miesięcy dyskusja na temat przyszłości oświaty w Kazimierzu Dolnym. Robocze spotkania komisji składającej się z radnych, nauczycieli, mieszkańców, burmistrza wyłoniły kilka wariantów organizacji pracy szkół.

Propozycję uchwały w tej sprawie przygotował Radnym Burmistrz Andrzej Pisula. Została ona przedstawiona na komisjach i spotkaniach z mieszkańcami i nauczycielami. W treści uchwały zostały zaproponowane następujące zmiany.

Szkoła w Kazimierzu Dolnym zgodnie z wprowadzaną reformą oświatową po likwidacji gimnazjum ma przekształcić  się w 8 klasowy Zespół Szkół z dwoma filiami SP. w Rzeczycy i Dąbrówce. Szkoła w Bochotnicy ma przekształcić się w samodzielną szkołę 8-klasową.

Filie Szkoły Podstawowej w Kazimierzu Dolnym miały posiadać oddziały przedszkolne i klasy młodsze I-III. Starsze klasy miały zostać przeniesione do budynku nowo budowanej szkoły w Kazimierzu Dolnym.

Propozycje te nie znalazły uznania wśród społeczności Rzeczycy i Dąbrówki widzącej w takich planach zamiar likwidacji tych szkół . Wśród radnych również nie było jednomyślności w tej sprawie. Utrzymywanie oddziałów klasowych liczących 5-6 dzieci biorąc pod uwagę bliskie oddanie do użytku nowoczesnej, funkcjonalnej szkoły w Kazimierzu Dolnym przemawia za zaproponowanym przez Burmistrza projektem uchwał.

Natomiast racje środowisk Rzeczycy i Dąbrówki traktujących swoje szkoły jak drugie domy z rodzinną atmosferą  w żaden sposób nie przyjmowały propozycji uchwał zmieniających organizację pracy szkół.

Efektem tego było wycofanie przez Burmistrza  projektu uchwał z zachowaniem dotychczasowego stanu. Jak będzie wyglądało rozpoczęcie nowego roku szkolnego? Trudno powiedzieć. Czy Kuratorium zatwierdzi arkusz godzin z tak mało licznymi klasami? Czy rodzice nie zechcą wysłać jednak swoich dzieci do nowej szkoły ?

Zobaczymy już wkrótce. W maju prawdopodobnie będzie możliwość oglądnięcia nowych klas  szkoły w Kazimierzu Dolnym.

 

Zobacz także  Quiz, który zamieściliśmy jakiś czas temu cieszył się dużym zainteresowaniem. Chcielibyście więcej tego typu…

There are no comments yet.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).