wtorek, 23 lipca, 2024

Moda na bycie fit rozpoczęta!

Share

Czy wiesz, że dwie najpopularniejsze polskie trenerki fitness mają łącznie ponad trzy miliony fanów na popularnej platformie społecznościowej? Ogromne zainteresowanie jest efektem coraz większych problemów z własną sylwetką.

W chwili obecnej, szacuje się, że nawet 65% Polaków ma nadwagę. Co gorsze, populacja osób otyłych stale wzrasta. Nic nie wskazuje na to, by mogło się to zmienić.

Moda na „be fit”

Termin „be fit” jest szczególnie popularny za oceanem. Jego dosłowne tłumaczenie na język polski oznacza: bycie sprawnym i zdrowym.

Niestety, prowadzony tryb życia, brak dbałości o dietę i nieregularny rytm dobowy sprawia, że coraz więcej osób ma poważne problemy z nadwagą. Cierpi na tym nie tylko nasza uroda, ale przede wszystkim – zdrowie.

Redukcja zbędnych kilogramów, czyli jak być „fit”?

Większość osób poprzez termin „bycia fit” rozumie po prostu odchudzanie. Nie do końca jest to prawdą, nie mniej jednak – aby osiągnąć zgrabne, sprawne i zdrowe ciało – trzeba pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Bez cienia wątpliwości, odchudzanie to WYMAGAJĄCY i TRUDNY w realizacji proces. Wymaga szeregu zmian, samodyscypliny i czasu. Dlatego też, wielu osobom po prostu się nie udaje, a każda metamorfoza jest czymś nadzwyczajnym. Wspomniane blogerki i trenerki fitness – często publikują zdjęcia „przed” i „po” cyklu odchudzania. Trzeba przyznać, że pojawiają się one na kanałach bardzo rzadko – biorąc pod uwagę, że z nadwagą walczy ponad połowa społeczeństwa.

Jak schudnąć, czyli dieta, trening i suplementacja.

Jak już wspomnieliśmy, odchudzanie nie jest procesem łatwym. Trzeba bowiem zadbać o trzy kluczowe elementy:

l zmianę nawyków żywieniowych

l wzmożenie aktywności fizycznej

l suplementację

Dieta na odchudzanie powinna być zdrowa, a jej bilans obniżony o 200-300 kcal. Korzystanie z jadłospisów głodówkowych jest niewskazane, gdyż wiąże się to z niepełnowartościowością diety i osłabieniem organizmu.

Forma aktywności fizycznej jest dowolna. Ważne, aby trening realizowany był systematycznie. Objętość sesji treningowej nie może być mniejsza niż 30 minut.

Z kolei suplementacja powinna być możliwie skuteczna. Wyboru konkretnego preparatu warto dokonać w oparciu o opinie konsumentów, dietetyków i ekspertów ds. żywienia. Jednocześnie można stosować preparaty typu fat burner (tzw. spalacze tłuszczu) oraz hamujące apetyt.

(przeczytaj nasz poradnik „Dlaczego warto schudnąć” – https://byc-zdrowym.pl/dlaczego-warto-schudnac/)

„Be fit”, czyli coś więcej niż tylko redukcja

 

Jeśli chcesz być „fit” musisz zadbać nie tylko o zmiany w nawykach żywieniowych oraz aktywność fizyczną, ale także o wiele innych istotnych elementów. Do najważniejszych z nich zaliczamy:

l Sen – powinien trwać co najmniej 7 godzin. Należy ustalić stałe pory zasypiania i wstawania.

l Relaks – codzienna „ucieczka” od problemów i stresu przy dobrej książce, na zakupach czy w kinie to świetny sposób.

l Badania – co kwartał należy przeprowadzać analizę krwi, kału oraz moczu. Kobiety cyklicznie powinny poddawać się mammografii, a mężczyźni badać prostatę.

Mówi się, że bycie „fit” to metamorfoza całego stylu życia. Nie sposób się z tym nie zgodzić.

(Zobacz poradniki na naszym blogu o zdrowiu i formie – https://byc-zdrowym.pl/blog-zdrowiu-nasze-porady/)

Tempo wprowadzania zmian

 

Twój organizm nie jest z gumy. Wszelkiego rodzaju zmiany w funkcjonowaniu nie mogą być wprowadzane zbyt raptownie, gdyż – mówiąc kolokwialnie – odbije się to czkawką.

Całkowita przemiana (od osoby żyjącej niezdrowo do przestrzegającej wszelkich zasad zdrowego trybu życia) powinna potrwać nawet kilka tygodni. Dzięki temu, nasze ciało i narządy wewnętrzne – dostosują się do zmian.

Szybka metamorfoza może przynieść efekty odwrotne od oczekiwanych:

l nadmierne uczucie zmęczenia

l osłabienie organizmu

l zawroty głowy

l pogorszenie samopoczucia

Pamiętaj! Nikt inny nie zadba o Twój organizm. Możesz to zrobić tylko i wyłącznie Ty. Dlatego też, nie czekaj i zacznij wdrażać elementy zdrowego trybu życia już teraz.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak żyć i być zdrowym – koniecznie odwiedź serwis www.byc-zdrowym.pl. Znajdziesz tutaj mnóstwo treści przygotowanych przez ekspertów.

Przeczytaj również

Inne aktualności