sobota, 22 czerwca, 2024

Czy warto kupić zmywarkę do naczyń?

Share

Zmywarka do naczyń to urządzenie ułatwiające codzienne obowiązki i zwiększające komfort ich wykonywania. Czy warto zatem kupić zmywarkę do naczyń? O tym wszystkim piszemy w naszym artykule.

Oszczędność zużycia wody   

Największym argumentem za kupnem zmywarki jest oszczędność zużycia wody. Tak, więc gwarantuje ona nie tylko komfort, ale także opłacalność w postaci niższych rachunków za wodę. Statystyki pokazują, że ręczne zmywanie zużywa średnio o około 6 litrów wody więcej niż zmywanie naczyń w zmywarce. Inne dość szokujące dane pokazują, że podczas zmywania w zmywarce 12 kompletów naczyń  zostaje zużywane 10 litrów wody, a zmywania ręcznego aż nawet 90 litrów. Najniższe zużycie wody jest w trakcie wybierania programów standardowych, a najwyższe podczas programów skróconych lub szybkich.

Nie zużywa więcej energii  

Wiele osób jako podstawowy argument przeciwko używaniu zmywarek podaje wysokie zużycie prądu. Nie jest to faktem. W przypadku zakupu zmywarki, jak każdego innego urządzenia kuchennego, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Warto wybrać zmywarkę należącą do klasy A albo A+, gdyż zużywa naprawdę niewiele prądu. Podczas zmywania ręcznego również zużywamy energię, przecież mamy podłączone urządzenie podgrzewające wodę albo bojer. Mitem jest stwierdzenie, że zmywarki zużywają dużo energii. Na pewno nie jest to większa ilość niż w przypadku zmywania ręcznego. Najbardziej energooszczędne zmywarki zużywają około 1 kW energii na jeden cykl, a ręczne mycie takiej ilości naczyń pociąga około 2 kW.

Higieniczność  

Mycie naczyń w zmywarce z całą pewnością jest bardziej higieniczne, ale wymaga wyboru właściwego programu i wysokiej jakości detergentów. Jednak mocno zabrudzone naczynia wymagają wyższej temperatury. Z kolei elementy szklane warto czyścić za pomocą programów delikatnych. Jeżeli zmywarka jest jeszcze do końca niezapełniona to zasadne jest wybranie opcji połowy wsadu. Z kolei zabiegane osoby mogą skorzystać z opcji skrócenia czasu mycia. Właściwe dobranie detergentów, tj. sól do zmywarki, tabletki czy nabłyszczacz pomogą w otrzymaniu lśniących i błyszczących naczyń, bez plam oraz zacieków. Takie zmywanie jest, jak najbardziej higieniczne.

Nie niszczy naczyń 

Zmywarka nadaje się do mycia delikatnych naczyń ze względu na wyposażenie w specjalny dedykowany program dla takich elementów. Programy te wykorzystują niższą temperaturę i doskonale nadają się do czyszczenia porcelany czy szkła. W tym przypadku także istotną rolę odgrywa dobór odpowiednich środków czyszczących, które poradzą sobie z zanieczyszczeniami, ale będą także ochraniać powierzchnię delikatnych naczyń.

Zakup zmywarki do naczyń 

Postanowiliśmy zakupić zmywarkę do naczyń, ale na drodze do realizacji naszego marzenia stoi brak wystarczających oszczędności na ten cel. Brak środków finansowych nie musi nam tego utrudnić. Co zrobić w takiej sytuacji? Pomocna może okazać się szybka gotówka – dowiedz się więcej. Jej zaletą jest natychmiastowa dostępność, a także możliwość spłaty w niewielkich ratach. Pamiętajmy jednak, że szybka gotówka wymaga spłaty w przyszłości. Z tego względu upewnijmy się, czy szybka gotówka nie obciąży za bardzo naszego budżetu domowego.

Przeczytaj również

Inne aktualności