Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Piękne okolice Kazimierza Dolnego – Rzeczyca

Nie tylko Kazimierz Dolny jest piękny o każdej porze roku. Nie mniej urokliwe są jego okolice. Dzisiaj proponujemy odwiedzić Rzeczycę.

Ta malownicza miejscowość położona jest w Kazimierskim Parku Krajobrazowym wzdłuż Potoku Wituszyńskiego. Jest starą osadą klasztorno-królewską, leżącą na szlaku handlowym z Torunia do Włodzimierza Wołyńskiego, wiodącym od przeprawy na Wiśle w okolicy Kazimierza Dolnego przez Wąwolnicę do Lublina.

Początkowe nazwy wioski to: 1254 – Recziczea, 1286 – Recitea, 1474 – Rzeczice, 1488 – Rzeczicza. Wielokrotnie niszczona napadami Tatarów, Litwinów, Rusinów.

Według Jana Długosza około 1170 Kazimierz II Sprawiedliwy podarował wioskę siostrom norbertankom z podkrakowskiego Zwierzyńca. Te w podzięce zmieniły wówczas nazwę Wietrznej Góry na Kazimierz. Od tego czasu z chwilą założenia miasta oraz wybudowania zamku obronnego losy Rzeczycy były zawsze ściśle powiązane z historią Kazimierza Dolnego. Od XV wieku dziesięcina ze wsi przeznaczana była dla zakonu franciszkanów reformatorów z Kazimierza.

Dzisiaj ta rolnicza okolica słynie z upraw aronii, malin, wiśni, orzechów. Jest jedną z piękniejszych okolic, które otaczają Kazimierz Dolny. Szlaki rowerowe, piękne wąwozy, kilka agroturystyk, pozwalają na bliższe poznanie. Warto uciec od zgiełku przepełnionego kazimierskiego Rynku aby nacieszyć się wspaniałym uzdrowiskowym powietrzem i niezapomnianymi widokami. Gorąco polecamy.

Galeria zdjęć

Zobacz także  X edycja Kazimiernikejszyn

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *