sobota, 22 czerwca, 2024

2019 trendy w projektowaniu stron www

Share

Jakie trendy w projektowaniu stron WWW królują w roku 2019?

Postęp technologiczny i związany z nim szybki przyrost użytkowników urządzeń mobilnych sprawił, że rozwiązania stosowane w projektowaniu witryn internetowych, które królowały jeszcze kilka lat temu dziś odchodzą do lamusa. Analiza ruchu na stronie, skuteczność biznesowa oraz interfejs maksymalnie przyjazny użytkownikowi to główne wyznaczniki tych zmian. Jakie są trendy i dobre praktyki wśród web designerów w 2019 roku dowiemy się z niniejszego artykułu.

Zasada „mobile first”

Posiadanie responsywnej strony WWW jeszcze 10 lat temu było uprzejmym ukłonem w stronę użytkowników urządzeń mobilnych. Dziś jest to absolutna konieczność. Tendencja do korzystania ze stron poza domem za pomocą urządzeń o małej rozdzielczości wzrasta z roku na rok i obecnie stanowi 50% wszystkich odwiedzin. Warto zauważyć, że sam termin Responsive Web Design powoli zaczyna zmieniać swoje pierwotne znaczenie. To już nie samo tworzenie stron WWW, które z łatwością otworzymy za pomocą urządzeń moblinych. Współczesny Responsive Web Design polega na projektowaniu pionowych stron WWW, które w przede wszystkim wyświetlają się dobrze na tzw. mobilach – przeglądanie ich za pomocą poziomego monitora powoli zaczyna być elementem drugorzędnym.

Z tą zasada wiąże się rezygnacja z paginacji stron. Użytkownicy zamiast przechodzić ze strony na stronę wolę scrollować ją w dół tak, jak czynią to na mediach społecznościowych.

Zasada minimalizmu

Przesycenie strony internetowej nadmiarem zdjęć i niewiele wnoszącej grafiki oraz elementami interaktywnymi miały za zadanie przyciągnąć uwagę użytkownika. Zamiast tego skutecznie odwracały ją od istotnych treści, a przy okazji znacząco opóźniały ładowanie się całej witryny. W 2019 roku projektantom przyświecać będzie zasada: “Im mniej, tym lepiej”. Nie mamy tu na myśli tworzenie stron pustych graficznie, w których dominuje sama treść. Chodzi raczej o tworzenie stron WWW opartych na przejrzystym gridzie, które z powodzeniem wykorzystują klasykę białego lub czarnego tła. Nowoczesna strona, na której dominuje jeden kolor lub jego odcienie ma przekazywać tylko najważniejsze informację. Mała ilość elementów dekoracyjnych lub ich brak, operowanie odstępami i spore marginesy mają przyczynić się do czytelności I przejrzystości witryny.

Zobacz także  Dezynsekcja mieszkania: Dlaczego Warto Inwestować w Bezpieczeństwo i Komfort

Szum informacyjny, który panuje we współczesnych mediach sprawia, że mamy jedynie kilka sekund, aby przekazać użytkownikowi informacje, które go zaciekawią zanim ucieknie na inną witrynę. Dotychczas wiele firm zamieszczało na swoich witrynach jedynie ogólnikowe informacje, natomiast szczegóły oferty lub cennik przekazywały potencjalnemu klientowi, gdy ten sam skontaktował się z nimi. Taka praktyka odnosiła najczęściej odwrotny skutek – internauta zrażał się i rezygnował z dalszego przeglądania witryny. Zadbajmy więc o to, aby treści zamieszczone na stronie były tym, czego potrzebuje użytkownik naszej witryny.

Zasada UX

Używanie technologii flash do umieszczania video lub rozbudowanej galerii zdjęć w 2019 roku raz na zawsze odejdzie w zapomnienie. Opóźnienie ładowania się samej strony oraz obciążenie serwera sprawiło, że wyszukiwarka Googla od dawna nieprzychylnie patrzy na stosowanie elementów flashowych na stronach WWW. Także bardzo popularny slider powoli zaczyna być zastępowany przez statyczny layout. Przyczyną tego jest odwracanie uwagi użytkownika od istotnej treści na rzecz szybko zmieniającego się, przesyconego kolorową grafiką I niepotrzebnymi efektami slidera.

W 2019 roku wzmaga się również nacisk na ogół czynności związanych z zachowaniem się użytkownika na stronie, a więc User Experience. Do niedawna większość agencji interaktywnych skupiało się na projektach graficznych, które miały szybko i skutecznie przykuć uwagę internauty. Dziś monitoruje się jak długo użytkownik pozostaje na danej witrynie, czy przechodzi na inne podstrony, jak długo jego wzrok skupia się na danym elemencie lub jak szybko scrolluje daną stronę. Dostosowanie witryny do takich danych sprzyja jej optymalizacji pod względem skuteczności.

User Experience wiążę się również z korzystaniem z ekranów dotykowych. Nie tylko urządzenia mobilne sterowane są dotykowo – ekrany te posiada coraz więcej laptopów. Korzystając z nich internauta nie będzie już potrzebował najeżdżać myszką na podświetlane przyciski. Zamiast tego ważniejsze w projektowaniu stron stanie się wskazanie mu, gdzie ma dotknąć ekran, aby wywołać pożądaną akcję.

Zobacz także  Nowy Serwis Komputerowy w Puławach: Nowoczesne Rozwiązania dla Twoich Urządzeń

W 2019 roku warto pozbyć się starych nawyków I zapoznać się z najnowszymi praktykami I trendami w projektowaniu stron WWW. Przedawnione technologie flash, brak responsywności strony, nadmierne przesycenie grafiką nie sprzyja obecnym standardom tworzenia witryn. Zamiast tego lepiej postawić na minimalizm graficzny przy maksymalnym wykorzystaniu potencjału drzemiącego w słowach.

Przeczytaj również

Inne aktualności