czwartek, 12 września, 2024

Wystawa „Bursztyn w świetle dwóch księżyców”

Share

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza w niedzielę 23 lipca o godz. 13:00 do Oddziału Przyrodniczego na otwarcie wystawy zatytułowanej „Bursztyn w świetle dwóch księżyców”. Zaprezentujemy na niej obrazy Krystyny Rudzkiej-Przychody oraz kolekcję bursztynów dr. Lucjana Gazdy.  

„Wystawa Bursztyn w świetle dwóch księżyców jest zwieńczeniem wspólnej pracy, będącej jednocześnie wspólną pasją artystki – Krystyny Rudzkiej-Przychody i geologa – dr Lucjana Gazdy. W 2016 roku minęło 25 lat od ich pierwszej wystawy zatytułowanej 'Inspiracje Ziemią’, która została zorganizowana w 1991 roku w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. Dała ona początek cyklowi wystaw o tematyce geologicznej pod wspólnym tytułem 'Geocykl’. Odzwierciedlały one aktualne wydarzenia z zakresu geologii oraz aktualnych odkryć, czego przykładem jest odkrycie pokładów bursztynu na Lubelszczyźnie.

Taki jubileusz to doskonała okazja do podsumowania wiedzy, doświadczeń i zgromadzonych materiałów, do refleksji nad wzajemnym wpływem sztuki i nauki.

Jest to więc fetowanie srebrnego jubileuszu wspólnych prezentacji malarstwa i magii kamieni. Malarstwa niezwykłego, inspirowanego naturą i zwykłych surowych kamieni, fundamentu natury. Tym razem tłem dla malarstwa Krystyny Rudzkiej-Przychody są bursztyny. Niezwykłe kamienie, które występują także na Lubelszczyźnie, w niebiesko-zielonych osadach eocenu okolic Kazimierza i dalej na północ w stronę Lubartowa i Parczewa. Od kilku lat wzbudzają one wiele emocji i być może w niedalekiej przyszłości będziemy mogli tworzyć własne bursztynowe szlaki, a Kazimierz stanie się współczesną Akwileją.

Od przynajmniej neolitu bursztyny intrygowały miejscowych, którzy zaspokajając swoje potrzeby magii i estetyki korzystali być może z lokalnych zasobów, ale przede wszystkim z bałtyckich importów tego złota północy. Transporty i depozyty bursztynu wzdłuż wiślanego szlaku bursztynowego od wieków oświetlały dwa księżyce zawieszone nad tym magicznym miastem. Lśnią one także w artystycznych precjozach tutejszego Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej.

Połączenie obrazów Krystyny Rudzkiej-Przychody i bursztynów z kolekcji Lucjana Gazdy jest narracją o naturze, inspiracjach, pasjach oraz magii malarstwa i kamieni.”

Zobacz także  Zbiórka krwi 1 czerwca 2024

Lucjan Gazda, Joanna Szkuat

INFORMACJE O WYSTAWIE:
Termin wystawy: 24 lipca – 30 września 2017
Miejsce: Oddział Przyrodniczy Muzeum Nadwiślańskiego / ul. Puławska 54
Wystawa czynna codziennie w godz. 09:00-16:00
Kurator wystawy: Joanna Szkuat
Współpraca organizacyjna: Aleksandra Solis, Katarzyna Izydorczyk
Oprawa graficzna: Norbert Kiljan
Hashtagi: #bursztyn #dwaksiezyce

Agnieszka Stelmach
Witam! Nazywam się Agnieszka Stelmach. Przez wiele lat pracowałam jako kierownik i redaktor naczelny działu informacji w spółce Akpa Polska Press, krajowym liderze w zakresie informacji o programach telewizyjnych dostępnych w Polsce, największej prywatnej agencji informacyjnej i fotograficznej założonej w 1994 roku w Warszawie. Moim zadaniem było koordynowanie pracy zespołu redakcyjnego, pisanie artykułów o tematyce filmowej, tworzenie i redagowanie recenzji na temat filmów fabularnych, dokumentalnych i widowisk artystycznych emitowanych w telewizji polskiej oraz tworzenie relacji z imprez muzycznych i filmowych. W kwietniu ubiegłego roku wyprowadziłam się ze stolicy i na stałe zamieszkałam w pięknej miejscowości pod Kazimierzem Dolnym. Przyjeżdżałam tutaj od 20 lat i wreszcie osiadłam na stałe! Magiczny Kazimierz Dolny jest moim ukochanym miejscem na ziemi! Dużo o nim piszę, dużo o nim czytam i niemal codziennie spaceruję po brukowanych uliczkach, utrwalając urodę miasteczkach na fotografiach. Kazimierz Dolny to niekończące się źródło moich inspiracji, pomysłów i fascynacji. Chętnie podzielę się nimi z innymi osobami, które chciałyby lepiej poznać Kazimierz Dolny i jego piękne okolice.

Przeczytaj również

Inne aktualności