wtorek, 23 lipca, 2024

Wielkie Kino na Małym Rynku

Share

Podczas 11. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, na Małym Rynku – w samym centrum dawnej dzielnicy żydowskiej, zagościło Wielkie Kino. Każdego wieczoru o godz. 21.00 w “Kinie pod Srebrną Gwiazdą” odbywają się bezpłatne pokazy filmowe. Do tej pory widzowie mieli okazję zobaczyć m.in. “The Rolling Stones Ole Ole Ole”- kronikę trasy koncertowej Rolling Stonesów po Ameryce Łacińskiej, “Wszystkie nieprzespane noce” – filmowy portret polskich dwudziestolatków, “To tylko koniec świata” – obraz ukazujący toksyczność relacji rodzinnych i dramatyzm intymnych doświadczeń.

Przed nami są jeszcze niemniej ciekawe propozycje!

Dzisiaj, 2 sierpnia, odbędzie się projekcja filmu “Jestem mordercą” w reżyserii Macieja Pieprzycy. Film opowiada historię, która rozgrywa się w latach 70. ubiegłego wieku. Po Śląsku grasuje seryjny morderca kobiet, działający według stałego schematu. Gdy jedną z jego ofiar pada siostrzenica pierwszego sekretarza partii, niezwłocznie zostaje powołana specjalna grupa do schwytania „wampira z Zagłębia”. Na jej czele staje młody oficer milicji (Mirosław Haniszewski). Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami thriller stanowi trafną dokumentację społeczną PRL-u. Reżyser analizuje zbiorowe lęki i pragnienia, wady instytucjonalne oraz zachłanność polityków. Obraz otrzymał kilka ważnych nagród, m.in. w 2016 r. na Festiwalu Filmowym w Gdyni Srebrne Lwy dla najlepszego filmu i najlepszy scenariusz dla Macieja Pieprzycy, oraz “Orły” za najlepszą drugoplanową rolę męską dla Arkadiusza Jakubika i najlepszą drugoplanową rolę kobiecą dla Agaty Kuleszy.

Jutro, 3 sierpnia, na Małym Rynku zobaczymy film “Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” z Magdaleną Boczarską w roli głównej. Reżyserka Maria Sadowska – znana piosenkarka, kompozytorka i producentka – stworzyła biograficzną opowieść o skonfliktowanej z brutalną rzeczywistością kobiecie, która zrewolucjonizowała życie seksualne Polaków. To wspaniale opowiedziana historia lekarki, która – nieszczęśliwa we własnym związku i zakochana w żonatym mężczyźnie – dramatycznie poszukuje tego samego szczęścia, które pomaga odnaleźć innym. Dr Michalina Wisłocka dzięki sile charakteru, odwadze i kobiecej solidarności, ośmieszała pruderyjny kler oraz hipokrytów stojących na czele PRL-owskiej władzy. Na tegorocznym Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Rosji, “Sztuka kochania” otrzymała Nagrodę Publiczności, wyróżnienie dla najlepszego filmu polskiego!

Zobacz także  Kazimierskie Regaty na Wiśle

 

Ponadto w Kinie pod Srebrną Gwiazdą będzie można jeszcze obejrzeć  film pt. “Nazywam się cukinia” – wzruszającą opowieść (adresowaną do dorosłych i dzieci) o 9-letnim Ikarze, który trafia do sierocińca.

Ostatnim filmem zaprezentowanym w festiwalowym kinie “pod gołym niebem” będzie  “Dalida. Skazana na miłość” – burzliwa biografia Dalidy, legendarnej piosenkarki i aktorki. Urodzoną we Włoszech artystkę, miss Egiptu, porównywano do Kleopatry. Zdobyła 70 złotych płyt i miała wiernych fanów na całym świecie. W życiu prywatnym obsesyjnie poszukiwała miłości, przysparzając cierpienia kolejnym mężczyznom. Obraz jest nie tylko opowieścią o kobiecej emancypacji, ale i pobudzającym wyobraźnię portretem epoki.

Festiwalowe projekcje filmowe na Małym Rynku mają swój niepowtarzalny klimat i atmosferę, podobnie zresztą jak niezwykłe miejsce, w którym się odbywają! Tłumnie zgromadzeni miłośnicy kina siedzą w kawiarnianych ogródkach, na schodach, krzesłach, rozkładanych fotelach turystycznych lub bezpośrednio na ziemi. A przed nimi wielki ekran ze wspaniałymi opowieściami! Bez trudu można zapomnieć o rzeczywistości i przenieść się w inny wymiar! Pięknie podświetlone ruiny zamku i sierpniowy księżyc na rozgwieżdżonym niebie dopełniają reszty! Odwiedźcie jedyne takie kino na całym świecie, właśnie w naszym Kazimierzu Dolnym!  

Agnieszka Stelmach

 

Agnieszka Stelmach
Witam! Nazywam się Agnieszka Stelmach. Przez wiele lat pracowałam jako kierownik i redaktor naczelny działu informacji w spółce Akpa Polska Press, krajowym liderze w zakresie informacji o programach telewizyjnych dostępnych w Polsce, największej prywatnej agencji informacyjnej i fotograficznej założonej w 1994 roku w Warszawie. Moim zadaniem było koordynowanie pracy zespołu redakcyjnego, pisanie artykułów o tematyce filmowej, tworzenie i redagowanie recenzji na temat filmów fabularnych, dokumentalnych i widowisk artystycznych emitowanych w telewizji polskiej oraz tworzenie relacji z imprez muzycznych i filmowych. W kwietniu ubiegłego roku wyprowadziłam się ze stolicy i na stałe zamieszkałam w pięknej miejscowości pod Kazimierzem Dolnym. Przyjeżdżałam tutaj od 20 lat i wreszcie osiadłam na stałe! Magiczny Kazimierz Dolny jest moim ukochanym miejscem na ziemi! Dużo o nim piszę, dużo o nim czytam i niemal codziennie spaceruję po brukowanych uliczkach, utrwalając urodę miasteczkach na fotografiach. Kazimierz Dolny to niekończące się źródło moich inspiracji, pomysłów i fascynacji. Chętnie podzielę się nimi z innymi osobami, które chciałyby lepiej poznać Kazimierz Dolny i jego piękne okolice.

Przeczytaj również

Inne aktualności