sobota, 22 czerwca, 2024

Propozycje artystyczne na weekend 13-15 października

Share

W piątek, 13 października, w Trzecim Księżycu o godzinie 20.00 obejrzymy w ramach KineDok film „Koniec świata” w reżyserii Moniki Pawluczuk. Jest to opowieść o grudniowej nocy w jednym z dużych miast. Według kalendarza Majów właśnie w tym czasie ma nastąpić koniec świata. Wsłuchujemy się w rozmowy ludzi – w radiu, w którym spiker zadaje słuchaczom pytania o ich własny koniec świata, w dyspozytorni pogotowia ratunkowego i taksówce. Tytułowy koniec świata jest pretekstem do zagłębienia się w kilka intymnych historii, opowiedzenia o bolesnych, tragicznych bądź też zabawnych sprawach. Po pokazie odbędzie się dyskusja z Katarzyną Ślesicką, producentem tego szczególnego filmu. Katarzyna Ślesicka to producent wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych i krótkometrażowych filmów fabularnych, były wieloletni dyrektor wykonawczy Wajda Film School, współzałożycielka (wraz z Adamem Ślesickim) i dyrektor Doc Lab Poland, wiceprezes zarządu Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego.

W sobotę, 14 października o godz. 1800, w dawnej Synagodze Beitenu odbędzie się koncert Grażyny Łobaszewskiej. Jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek powraca z nową, jubileuszową płytą, na której znajdą się utwory z pięknymi tekstami Justyny Holm, Jana Wołka, Andrzeja Poniedzielskiego i Piotra Bukartyka. Zupełnie nowe, zaskakujące brzmienie udoskonalą energetyczne aranżacje zespołu Ajagore, grającego folk i folk rock. Zespół inspiruje się melodiami i przyśpiewkami ludowymi z różnych rejonów świata. Nie używa jednak ludowych instrumentów, a głównie gitar i perkusji. Nie zabraknie oczywiście największych przebojów Grażyny Łobaszewskiej, które w nowych aranżacjach nabierają nowego blasku.

W niedzielę o godz. 13.00 w gmachu głównym Muzeum Nadwiślańskiego odbędzie się wernisaż wystawy „Między treścią a formą. Zakopiańska kolonia artystyczna”. Zaprezentowane na niej zostanie zakopiańskie środowisko artystyczne z okresu jego powstania, kształtowania się aż do największego rozkwitu, a więc od 2. połowy XIX w. do 1939 r. Na mapie Polski dwóch ostatnich wieków można wskazać trzy ośrodki artystyczne, będące przeciwwagą dla dużych centrów akademickich. Są to Kazimierz Dolny nad Wisłą, Krzemieniec i Zakopane. Położone na peryferiach miejscowości, dzięki obecności i działalności artystów, zyskały miano kolonii artystycznych. Jacek Woźniakowski napisał o Zakopanem , że „nie znajdziemy drugiego miejsca, gdzie samo pojęcie 'życia artystycznego’,staje się tak nieuchwytne. Projekt badawczy „Zakopane w Kazimierzu” pozwolił na przyjrzenie się Zakopanemu z różnych perspektyw. Wystawa zamykająca ten projekt prezentuje okres rozkwitu tego ośrodka artystycznego oraz ukazuje fenomen tego miejsca.

Zobacz także  Zbiórka krwi 1 czerwca 2024

Serdecznie zapraszamy! 

Agnieszka Stelmach

 

 

Agnieszka Stelmach
Witam! Nazywam się Agnieszka Stelmach. Przez wiele lat pracowałam jako kierownik i redaktor naczelny działu informacji w spółce Akpa Polska Press, krajowym liderze w zakresie informacji o programach telewizyjnych dostępnych w Polsce, największej prywatnej agencji informacyjnej i fotograficznej założonej w 1994 roku w Warszawie. Moim zadaniem było koordynowanie pracy zespołu redakcyjnego, pisanie artykułów o tematyce filmowej, tworzenie i redagowanie recenzji na temat filmów fabularnych, dokumentalnych i widowisk artystycznych emitowanych w telewizji polskiej oraz tworzenie relacji z imprez muzycznych i filmowych. W kwietniu ubiegłego roku wyprowadziłam się ze stolicy i na stałe zamieszkałam w pięknej miejscowości pod Kazimierzem Dolnym. Przyjeżdżałam tutaj od 20 lat i wreszcie osiadłam na stałe! Magiczny Kazimierz Dolny jest moim ukochanym miejscem na ziemi! Dużo o nim piszę, dużo o nim czytam i niemal codziennie spaceruję po brukowanych uliczkach, utrwalając urodę miasteczkach na fotografiach. Kazimierz Dolny to niekończące się źródło moich inspiracji, pomysłów i fascynacji. Chętnie podzielę się nimi z innymi osobami, które chciałyby lepiej poznać Kazimierz Dolny i jego piękne okolice.

Przeczytaj również

Inne aktualności