W piątek, 13 października, w Trzecim Księżycu o godzinie 20.00 obejrzymy w ramach KineDok film „Koniec świata” w reżyserii Moniki Pawluczuk. Jest to opowieść o grudniowej nocy w jednym z dużych miast. Według kalendarza Majów właśnie w tym czasie ma nastąpić koniec świata. Wsłuchujemy się w rozmowy ludzi – w radiu, w którym spiker zadaje słuchaczom pytania o ich własny koniec świata, w dyspozytorni pogotowia ratunkowego i taksówce. Tytułowy koniec świata jest pretekstem do zagłębienia się w kilka intymnych historii, opowiedzenia o bolesnych, tragicznych bądź też zabawnych sprawach. Po pokazie odbędzie się dyskusja z Katarzyną Ślesicką, producentem tego szczególnego filmu. Katarzyna Ślesicka to producent wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych i krótkometrażowych filmów fabularnych, były wieloletni dyrektor wykonawczy Wajda Film School, współzałożycielka (wraz z Adamem Ślesickim) i dyrektor Doc Lab Poland, wiceprezes zarządu Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego.

W sobotę, 14 października o godz. 1800, w dawnej Synagodze Beitenu odbędzie się koncert Grażyny Łobaszewskiej. Jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek powraca z nową, jubileuszową płytą, na której znajdą się utwory z pięknymi tekstami Justyny Holm, Jana Wołka, Andrzeja Poniedzielskiego i Piotra Bukartyka. Zupełnie nowe, zaskakujące brzmienie udoskonalą energetyczne aranżacje zespołu Ajagore, grającego folk i folk rock. Zespół inspiruje się melodiami i przyśpiewkami ludowymi z różnych rejonów świata. Nie używa jednak ludowych instrumentów, a głównie gitar i perkusji. Nie zabraknie oczywiście największych przebojów Grażyny Łobaszewskiej, które w nowych aranżacjach nabierają nowego blasku.

W niedzielę o godz. 13.00 w gmachu głównym Muzeum Nadwiślańskiego odbędzie się wernisaż wystawy „Między treścią a formą. Zakopiańska kolonia artystyczna”. Zaprezentowane na niej zostanie zakopiańskie środowisko artystyczne z okresu jego powstania, kształtowania się aż do największego rozkwitu, a więc od 2. połowy XIX w. do 1939 r. Na mapie Polski dwóch ostatnich wieków można wskazać trzy ośrodki artystyczne, będące przeciwwagą dla dużych centrów akademickich. Są to Kazimierz Dolny nad Wisłą, Krzemieniec i Zakopane. Położone na peryferiach miejscowości, dzięki obecności i działalności artystów, zyskały miano kolonii artystycznych. Jacek Woźniakowski napisał o Zakopanem , że „nie znajdziemy drugiego miejsca, gdzie samo pojęcie ‚życia artystycznego’,staje się tak nieuchwytne. Projekt badawczy „Zakopane w Kazimierzu” pozwolił na przyjrzenie się Zakopanemu z różnych perspektyw. Wystawa zamykająca ten projekt prezentuje okres rozkwitu tego ośrodka artystycznego oraz ukazuje fenomen tego miejsca.

Serdecznie zapraszamy! 

Agnieszka Stelmach

Zobacz także  W piątek, 27 lipca o godz. , Restauracja Bajgiel zaprasza na koncert DANCE OF…

 

 

There are no comments yet.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).