piątek, 21 czerwca, 2024

Ponad 9000 skradzionych samochodów w 2018 roku. Jakie AC wybrać, aby się ubezpieczyć na wypadek kradzieży?

Share

9215 – tyle pojazdów padło łupem złodziei w 2018 roku! Choć ubiegły rok był pierwszym od lat, kiedy liczba kradzieży spadła poniżej 10 tysięcy, takie zdarzenia wciąż pozostają bolączką polskich kierowców. Chcesz zabezpieczyć się finansowo na wypadek kradzieży samochodu? Kup AC! Którą z dostępnych na rynku polis wybrać, aby zamiast zbędnych kosztów przyniosła wymierne korzyści?

 

Utrata upragnionego auta może być ogromnym ciosem. Nie tylko z powodu przywiązania, sentymentu czy istotnych utrudnień w codziennej organizacji. Kradzieże pojazdów są dużą bolączką również dla portfeli. Zwłaszcza kierowców, którzy nie mają ubezpieczenia autocasco.

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar najbardziej narażone na ryzyko kradzieży są auta w wieku od 6 do 10 lat. Stanowią one aż 34% wszystkich utraconych samochodów w 2017 roku. Najbardziej zagrożonymi markami są — Volkswagen (Golf, Passat, Touran), Audi (A3, A4 i A6) i Toyota (Yaris, Corolla, Auris, Avensis).

Autocasco a kradzież pojazdu

Choć autocasco nie powstrzyma złodzieja i nie udaremni kradzieży, zminimalizuje finansowe konsekwencje tego przykrego zdarzenia. Mając AC, możesz liczyć bowiem na wypłatę odszkodowania, które umożliwi zakup nowego pojazdu.

Aby polisa przyniosła kierowcy wymierne korzyści, warto dokładnie zweryfikować jej zakres. Może się bowiem okazać, że wybrane naprędce, przypadkowe autocasco nie chroni przed takim zdarzeniem. Jeśli zależy Ci na otoczeniu pojazdu maksymalnie szeroką ochroną, wybierz AC w wariancie all risk. Taka polisa zapewni wypłatę świadczenia nie tylko w przypadku kradzieży, ale także na skutek zaistnienia każdego zdarzenia, które nie zostało ujęte w wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Jeśli szukasz tańszej polisy (z uwagi na bardzo szeroki zakres ochrony ubezpieczenia all risk są bowiem najdroższe na rynku), sięgnij po AC w wersji mini, zapewniające wypłatę odszkodowania wyłącznie w przypadku kradzieży.

Gdzie znaleźć najlepsze AC antykradzieżowe?

AC antykradzieżowe oferują obecnie m.in.:

  • AXA Direct,
  • PZU,
  • Link4.

Darmowy i prosty ranking AC pomoże Ci ocenić, które autocasco da Ci najwięcej korzyści.

AC antykradzieżowe w AXA Direct

AXA Direct oferuje ubezpieczenie AC chroniące przed utratą pojazdu w wyniku pożaru bądź kradzieży. Dzięki wysokiemu udziałowi własnemu (15 lub 25%) stawka polisy może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych rocznie. Warto wiedzieć jednak, że w przypadku kradzieży kwota świadczenia zostanie pomniejszona proporcjonalnie do wartości udziału własnego. Ochrona AC w AXA Direct obejmuje zdarzenia zaistniałe na terytorium Polski.

AC antykradzieżowe w PZU

AC w PZU to polisa all risk. Zapewnia ona wypłatę odszkodowania, jeśli Twoje auto lub jego wyposażenie zostaną skradzione. Na świadczenie możesz liczyć również w sytuacji, jeśli ktoś zniszczy pojazd w czasie włamania lub jego próby. Standardowe AC nie obejmuje kradzieży na Białorusi, w Rosji, na Ukrainie i w Mołdawii.

Zobacz także  Tour de Pologne Woman - 30 czerwca 2024 w Kazimierzu Dolnym

AC antykradzieżowe w Link4

Link4 oferuje tanie ubezpieczenie antykradzieżowe obejmujące nie tylko sam pojazd, ale również znajdujący się w nim bagaż podręczny i foteliki dziecięce. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje szkody powstałe na terytorium Europy (z wyłączeniem szkód powstałych na terenie Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii)

Ile kosztuje AC antykradzieżowe?

Cena AC, które ochroni pojazd od kradzieży, zależy od kilku czynników. Jeśli zakupisz polisę all risk, która ochroni samochód nie tylko przed skutkami kradzieży, ale również przed innymi ryzykami, zapłacisz za nią nawet kilka tysięcy rocznie.

Jeśli wybierzesz autocasco z wąskim zakresem ochrony i wysokim udziałem własnym (np. w Link4), roczny koszt samego ubezpieczenia od kradzieży może wynosić jedynie kilkadziesiąt złotych rocznie.

Stawki polis antykradzieżowych rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych rocznie. Aby szybko obliczyć aktualną cenę ubezpieczenia, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. To darmowe, proste w obsłudze narzędzie umożliwia prędkie porównanie cen AC aż w kilkunastu towarzystwach — wyjaśnia ekspert porównywarki ubezpieczeń Ranking-OC-AC.pl.

AC antykradzieżowe — co jeszcze warto wiedzieć?

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przed zawarciem polisy warto zwrócić uwagę na: wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela zawarte w OWU, udział własny w szkodzie oraz sumę ubezpieczenia. Z artykułu Ubezpieczenie autocasco 2019 – jak wybrać i kupić AC w 2019? dowiesz się, czy możesz dokupić autocasco, jeśli masz już podpisaną umowę OC z innym ubezpieczycielem.

Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela a kradzież pojazdu

Wyłączenia odpowiedzialności to sytuacje, które nie są objęte odpowiedzialnością ubezpieczyciela. Jeśli Ci się przytrafią, TU może odmówić wypłaty odszkodowania. Niektóre z nich nie są zależne od Ciebie, jak np. działania wojenne, ale większość możesz spowodować, np. pijąc alkohol przed prowadzeniem samochodu, przewożąc odpłatnie inne osoby (takie użytkowanie pojazdu należy zgłosić firmie ubezpieczeniowej!), zostawiając kluczyki na ladzie sklepowej czy udostępniając auto niepełnoletniej osobie bez prawa jazdy.

Przed zawarciem polisy warto dogłębnie przeanalizować wyłączenia odpowiedzialności zawarte w OWU. Może się bowiem okazać, że jeśli nie dopełnimy swoich obowiązków, wykażemy się niedbalstwem lub roztargnieniem, ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia.

Zobacz także  Kazimierski Festiwal Organowy

Do najpopularniejszych wyłączeń odpowiedzialności należą:

  • brak wymaganych przez ubezpieczyciela zabezpieczeń antykradzieżowych. Warunkiem wypłaty odszkodowania z tytułu kradzieży jest z reguły wyposażenie pojazdu w określone przez TU zabezpieczenia. Jeśli w skradzionym samochodzie ich nie było, ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia;
  • pozostawienie wewnątrz niezabezpieczone pojazdu kluczyków lub sterownika. Wyszedłeś z auta „tylko na chwilkę”, pozostawiając wewnątrz kluczyki? Jeśli pojazd zostanie skradziony, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania;
  • pozostawienie kluczyków lub sterowników w ogólnodostępnym niezabezpieczonym miejscu. Przez nieuwagę zostawiłeś kluczyki na stoliku w restauracji, na biurku w pracy lub na sklepowej ladzie? Jeśli Twój pojazd zostanie skradziony, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty;
  • umyślne spowodowanie szkody przez ubezpieczonego lub osobę, z którą ubezpieczony tworzy wspólne gospodarstwo domowe. Jeśli w akcie zemsty zazdrosna żona ukradła samochód męża, może on zapomnieć o wypłacie świadczenia.

Udział własny w szkodzie

Udział własny w szkodzie to wyrażona procentowo wartość, określająca wkład własny kierowcy w przypadku wystąpienia szkody. Choć wysoki udział własny pozwala obniżyć kwotę składki, zmniejsza także wysokość odszkodowania.

Przykład

Jeśli udział własny wynosi 25%, a ubezpieczyciel wycenił szkodę na 30 000 zł, wypłaci jedynie 75% tej kwoty (225 000 zł).

Tak duża różnica może być sporą bolączką dla kierowców nowych i luksusowych aut. Jeśli zależy Ci na tym, aby uzyskać jak najwyższe odszkodowanie, ogranicz udział własny do minimum lub całkiem z niego zrezygnuj, jeśli to możliwe. Wzrośnie wówczas składka – ale dostaniesz o wiele wyższe odszkodowanie po szkodzie.

Stała suma ubezpieczenia

W zależności od towarzystwa oraz wybranego wariantu AC suma ubezpieczenia (czyli górna granica odpowiedzialności TU) może być stała lub zmienna. Jeśli wybierzesz AC ze zmienną sumą, każda szkoda i wypłacone z jej tytułu świadczenie zmniejszają tę kwotę. W połączeniu ze spadkiem wartości auta w czasie kwota wypłaconego z tytułu kradzieży odszkodowania może pozostawiać wiele do życzenia.

Jeśli wybierzemy polisę ze stałą sumą ubezpieczenia, przez całą umowę pozostanie ona bez zmian, niezależnie od liczby wypłaconych odszkodowań. Dzięki temu wysokość odszkodowania będzie satysfakcjonująca dla właściciela skradzionego pojazdu — wyjaśnia specjalista z Rankingu-OC-AC.pl.

Lepiej dmuchać na zimne

Choć rokrocznie z polskich ulic kradzionych jest coraz mniej samochodów, skala tego zjawiska wciąż jest bardzo wysoka. Zakup dobrej polisy AC skutecznie ochroni portfel kierowcy przed przykrym zdarzeniem i pozwoli uniknąć długofalowych, bardzo przykrych konsekwencji.

Przeczytaj również

Inne aktualności