czwartek, 20 czerwca, 2024

Piknik Literacki na zamku w Janowcu. Sadzenie lipy ku czci Jana Kochanowskiego

Share

 

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym ma zaszczyt zaprosić Państwa na Piknik Literacki, który odbędzie się na terenie Oddziału Zamek w Janowcu w piątek 12 października 2018. W ramach Pikniku oferujemy warsztaty plastyczne dla dzieci prowadzone przez Matthiasa Jurke’a oraz uroczystość sadzenia lipy ku czci Jana Kochanowskiego – przyjaciela rodziny Firlejów.

Początki twórczość Mistrza Czarnoleskiego były ściśle powiązane z rodem Firlejów, wspomni magnaci lubelscy objęli Jana Kochanowskiego mecenatem, który wywarł ogromny wpływ na dalsze losy naszego najwybitniejszego przedstawiciela renesansu. Tu bowiem Jan Kochanowski zapoznawał elitę świata sztuki, nauki i polityki ówczesnej Rzeczypospolitej, tu także tworzył i kształcił się. Źródła historyczne wskazują, że Jan Kochanowski był stałym bywalcem Zamku w Janowcu. O bliskości artysty z rodem Firlejów świadczą fraszki, których bohaterami byli m.in. Jan i Mikołaj Firlejowie. Uroczystość sadzenia lipy na terenie Muzeum Zamek w Janowcu ma na celu celebrację oraz upamiętnienie twórczości Jana Kochanowskiego, jego zasług dla życia naukowego i kulturalnego na naszej janowieckiej ziemi.

Warsztaty plastyczne dla dzieci poprowadzi Matthias Jurke, niemiecki artysta specjalizujący się w edukacji dziecięcej, współtwórca międzynarodowego centrum spotkań w Wildenbruch, autor wielu inicjatyw niosących pomoc materialną dla dzieci w ubogich krajach. Międzynarodowa metodyka oraz warsztat edukacyjny Matthiasa Jurke’a z pewnością znajdzie swoje odzwierciedlenie w jakości i niepowtarzalności zajęć do których serdecznie zachęcamy.

W programie:

Piątek, 12 października 

9:00 – 10:30 Warsztaty plastyczne w komnatach edukacyjnych w Janowcu
Warsztaty prowadzi Matthias Jurke z Niemiec.

10:30 Uroczyste sadzenie lipy „Jan Kochanowski” w parku w Janowcu

Dalszy przebieg wydarzenia ma miejsce na terenie Muzeum im. Jana Kochanowskiego w Czarnolesie

Sobota, 13 października

11:00 Inauguracja

11:00-12:00  Sadzenie lip

12:00-13:00 Koncert Teatru jednego Rapsoda z Krakowa
Janusz Grzesz – akompaniament, Joanna Giemzowska-Pilch – skrzypce

13:00-14:00  Spotkanie autorskie z tłumaczem Jerzym Jarniewiczem

Zobacz także  Kazimierskie Regaty 2024

13:00-13:45 Spotkanie w Altanie

 

Źródło: Muzeum Nadwiślańskie

Agnieszka Stelmach
Witam! Nazywam się Agnieszka Stelmach. Przez wiele lat pracowałam jako kierownik i redaktor naczelny działu informacji w spółce Akpa Polska Press, krajowym liderze w zakresie informacji o programach telewizyjnych dostępnych w Polsce, największej prywatnej agencji informacyjnej i fotograficznej założonej w 1994 roku w Warszawie. Moim zadaniem było koordynowanie pracy zespołu redakcyjnego, pisanie artykułów o tematyce filmowej, tworzenie i redagowanie recenzji na temat filmów fabularnych, dokumentalnych i widowisk artystycznych emitowanych w telewizji polskiej oraz tworzenie relacji z imprez muzycznych i filmowych. W kwietniu ubiegłego roku wyprowadziłam się ze stolicy i na stałe zamieszkałam w pięknej miejscowości pod Kazimierzem Dolnym. Przyjeżdżałam tutaj od 20 lat i wreszcie osiadłam na stałe! Magiczny Kazimierz Dolny jest moim ukochanym miejscem na ziemi! Dużo o nim piszę, dużo o nim czytam i niemal codziennie spaceruję po brukowanych uliczkach, utrwalając urodę miasteczkach na fotografiach. Kazimierz Dolny to niekończące się źródło moich inspiracji, pomysłów i fascynacji. Chętnie podzielę się nimi z innymi osobami, które chciałyby lepiej poznać Kazimierz Dolny i jego piękne okolice.

Przeczytaj również

Inne aktualności