Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza wszystkich miłośników złotnictwa od odwiedzenia nowej ekspozycji stałej w Oddziale Muzeum Sztuki Złotniczej, która prezentuje rekonstrukcję wnętrza dawnego warsztatu złotniczego. Jest to jedyna ekspozycja w kraju pokazująca dawny warsztat złotniczy z jego oryginalnym wyposażeniem.
Eksponowane na wystawach stałych zbiory Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej, na które składają się zabytki dawnego złotnictwa – srebra kultowe i stołowe – oraz kolekcja polskiej biżuterii współczesnej pokazują efekty pracy mistrzów sztuki złotniczej. Jednak dla całokształtu obrazu tej dziedziny sztuki, bardzo istotnym jest pokazanie w jaki sposób, w jakim miejscu i przy użyciu jakich narzędzi i urządzeń, te piękne przedmioty prezentowane w gablotach powstawały – pokazanie wnętrza dawnego warsztatu złotniczego.
Warsztat złotniczy był zawsze miejscem otoczonym aurą tajemniczości, z pogranicza alchemii i magii, w którym unosiły się charakterystyczne zapachy smoły repuserskiej, żywicy, węgla drzewnego, w którym intrygowały zagadkowe szklane kule ustawiane przy oknie, rzędy różnego kształtu fiolek, flaszek, tygli. Był miejscem, w którym posługiwano się przedziwnymi narzędziami o trudnych do rozszyfrowania nazwach, jak cybank, cajzyn, babka, anka, czy cycęgi, w którym dawni mistrzowie sztuki złotniczej potrafili „wyczarować” z twardego metalu kunsztowne, finezyjne przedmioty zachwycające do dziś formą i maestrią wykonania.
Mimo iż rozwój techniki i nowoczesność, zmieniająca każdą dziedzinę naszego życia, wkraczając także do warsztatów złotniczych, spowodowały powolny upadek dawnego rękodzieła złotniczego i zdawało się, że wiele dawnych narzędzi bezpowrotnie przestało istnieć, szczęśliwym zrządzeniem losu udało się, po wielu latach poszukiwań, w 2004 roku powiększyć zbiory Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej o unikatowy zespół zabytków – niemal kompletne wyposażenie dawnego warsztatu złotniczego. Pochodziło ono z pracowni, założonej w roku 1858 przy Rynku w Krakowie, przez znanego złotnika, medaliera i społecznika krakowskiego Wacława Głowackiego. Warsztat ten, nieprzerwanie czynny od czasu założenia, nie zmieniając swojej siedziby przez ok. 130-letni okres istnienia, przekazywany był z rąk do rąk w jednej rodzinie przez kolejne cztery pokolenia. Pracownia funkcjonowała jeszcze w latach 80. XX wieku, prowadzona przez ostatniego z rodu złotnika Piotra Chmielińskiego, od którego Muzeum pozyskało, częściowo drogą zakupu, częściowo darowizny, unikatowy zespół około 300 elementów – narzędzi, maszyn i urządzeń, stanowiących jej wyposażenie. Szczególnie cenną grupą zabytków wchodzącą w skład wyposażenia tej pracowni jest unikatowa w skali kraju i nie tylko, kolekcja 80 sztanc złotniczych. Większość z nich służyła do wytwarzania polskiej biżuterii patriotycznej, którą na masową skalę, w czasach walk narodu polskiego o niepodległość w 2. połowie XIX i początkach XX wieku, założony przez Wacława Głowackiego warsztat produkował.
Obecnie, w roku Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stało się możliwym, od dawna oczekiwane urządzenie w Oddziale Muzeum Sztuki Złotniczej ekspozycji stałej, pokazującej rekonstrukcję wnętrza dawnego warsztatu złotniczego. Ta unikatowa wystawa, utworzona na bazie wyposażenia pracowni krakowskiej, jest jedynym w kraju, autentycznym zespołem tego rodzaju zabytków, tym cenniejszym, że jednorodnym, należącym przez pokolenia do jednej rodziny złotników i jedną z nielicznych w Europie ekspozycji muzealnych uzupełniających wystawy zabytków dawnego złotnictwa o prezentacje urządzeń i narzędzi stosowanych niegdyś w warsztacie złotnika.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
BIŻUTERIA SENTYMENTALNA I PATRIOTYCZNA WYKONANA Z WŁOSIA / WYKŁAD MAŁGORZATY SZUMAN-GORCZYCY
19 listopada / poniedziałek / godz. 13:00 / Gmach Główny MNKD / Rynek 19 / wstęp wolny
INFORMACJE O WYSTAWIE:
Otwarcie: 21 października 2018 / niedziela / godz. 14:00
Tytuł: Rekonstrukcja wnętrza dawnego warsztatu złotniczego
Wystawa stała: czynna codziennie w godz. 10:00-17:00
Lokalizacja: Gmach Główny MNKD / Rynek 19 / Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej
Hashtag: #warsztatzłotniczy
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Źródło: Muzeum Nadwiślańskie