Koncert Szalom Chełm

Przed nami wyjątkowo długi weekend majowy – pełen imprez artystycznych i niespodzianek! Kazimierską majówkę zaczynamy już 28 kwietnia od koncertu Kayah, który odbędzie się w ruinach Zamku. Kolejne dni obfitować będą w wiele ciekawych wydarzeń, m.in. wycieczki z przewodnikiem, nocne zwiedzanie Kazimierza, wyprawy rowerowe, wernisaże, spektakle teatralne i muzyczne, koncerty, warsztaty dziennikarskie i fotograficzne, zajęcia cukiernicze dla dzieci, spotkania archeologiczne w Grodzisku Żmijowiska, inscenizacje historyczne na zamku w Janowcu…. i jeszcze wiele innych atrakcji.

Proponujemy kilka z nich:  

W sobotę, 29 kwietnia, w lokalnym bistro “Trzeci Księżyc” w starych jatkach zaśpiewa zespół Blues Junkers Duo (nieco okrojony skład uznanego na scenie bluesowej składu Blues Junkers). Kameralny recital będzie nawiązywał brzmieniem do takich mistrzów jak Freddie King, B.B King czy Robert Cray. Należy wspomnieć, że Blues Junkers Duo został uznany Odkryciem Roku 2015 przez czytelników kwartalnika „Twój Blues”.

W sobotę i w niedzielę, 29 i 30 kwietnia, zapraszamy do Teatru na Klepisku w Skowieszynku. W surowych wnętrzach przerobionej na teatr stodoły, zobaczymy spektakl Mateusza Tymury pt. „Władcy”. Inspiracją do jego stworzenia była słynna powieść Williama Goldinga „Władca much”. Spektakl – siedem różnych historii dyktatorów i społeczeństw, którymi rządzili w różnym czasie i różnej przestrzeni – ukazuje dramatyczne oblicze współczesnego terroryzmu.

W niedzielę, 30 kwietnia, tuż po teatralnym spektaklu na scenie Klepiska zagra zespół Cherry cat in Italy, który zaprosi gości do świata “muzyki nieoczywistej”. Połączenie wokalu, gitary, ukulele, concertiny, cajonu i elektroniki oraz polsko-włoskich temperamentów przeniosą słuchaczy w wyjątkową podróż.

Innym ważnym wydarzeniem muzycznym (w dniach 30 kwietnia – 3 maja 2017 r.) będzie pierwsza edycja nowego kazimierskiego festiwalu „WpółDrogi”, zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Kultury ArtBiz. W Synagodze spotka się „WpółDrogi” muzyka różnorodna pod względem artystów, ich osobowości, gatunku muzycznego i klimatu. Festiwal wypełnią 4 kameralne koncerty.  Każdego dnia zagra dla publiczności inny artysta.

We wtorek, 2 maja, w starych jatkach odbędzie się koncert Yegora Zabelova, wirtuoza akordeonu guzikowego. Pochodzący z Mińska artysta jest znany w Polsce głównie za sprawą znakomitego duetu Gurzuf, z którym koncertował w całej Europie. W swojej twórczości artysta łączy specyficzny białoruski folklor z muzyką rockową, punkową energię z nowoczesną elektroniką oraz muzykę klasyczną z jazzem.

W piątek, 5 maja, zapraszamy do żydowskiej restauracji “Bajgiel” na koncert Szalom Chełm, formacji grającej tradycyjny klezmerski folk. Projekt muzyczny Szalom Chełm powstał w 2013 roku z inicjatywy Mariusza Matery, zafascynowanego kulturą i muzyką żydowską, od klezmerskiej po sefardyjską. Mariusz zaprosił do współpracy wirtuozów i muzyków grających “prosto z serca”. W 2015 roku zespół Szalom Chełm zakwalifikował się do półfinału programu „Mam Talent!”

Serdecznie zapraszamy wszystkich na fantastyczną majówkę do Kazimierza Dolnego!

Zobacz także  "Codzienność" wystawa Tomasza Owczarskiego

Agnieszka Stelmach

 

There are no comments yet.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).