piątek, 21 czerwca, 2024

Majówka w Kazimierzu Dolnym

Share

Przed nami wyjątkowo długi weekend majowy – pełen imprez artystycznych i niespodzianek! Kazimierską majówkę zaczynamy już 28 kwietnia od koncertu Kayah, który odbędzie się w ruinach Zamku. Kolejne dni obfitować będą w wiele ciekawych wydarzeń, m.in. wycieczki z przewodnikiem, nocne zwiedzanie Kazimierza, wyprawy rowerowe, wernisaże, spektakle teatralne i muzyczne, koncerty, warsztaty dziennikarskie i fotograficzne, zajęcia cukiernicze dla dzieci, spotkania archeologiczne w Grodzisku Żmijowiska, inscenizacje historyczne na zamku w Janowcu…. i jeszcze wiele innych atrakcji.

Proponujemy kilka z nich:  

W sobotę, 29 kwietnia, w lokalnym bistro “Trzeci Księżyc” w starych jatkach zaśpiewa zespół Blues Junkers Duo (nieco okrojony skład uznanego na scenie bluesowej składu Blues Junkers). Kameralny recital będzie nawiązywał brzmieniem do takich mistrzów jak Freddie King, B.B King czy Robert Cray. Należy wspomnieć, że Blues Junkers Duo został uznany Odkryciem Roku 2015 przez czytelników kwartalnika „Twój Blues”.

W sobotę i w niedzielę, 29 i 30 kwietnia, zapraszamy do Teatru na Klepisku w Skowieszynku. W surowych wnętrzach przerobionej na teatr stodoły, zobaczymy spektakl Mateusza Tymury pt. „Władcy”. Inspiracją do jego stworzenia była słynna powieść Williama Goldinga „Władca much”. Spektakl – siedem różnych historii dyktatorów i społeczeństw, którymi rządzili w różnym czasie i różnej przestrzeni – ukazuje dramatyczne oblicze współczesnego terroryzmu.

W niedzielę, 30 kwietnia, tuż po teatralnym spektaklu na scenie Klepiska zagra zespół Cherry cat in Italy, który zaprosi gości do świata “muzyki nieoczywistej”. Połączenie wokalu, gitary, ukulele, concertiny, cajonu i elektroniki oraz polsko-włoskich temperamentów przeniosą słuchaczy w wyjątkową podróż.

Innym ważnym wydarzeniem muzycznym (w dniach 30 kwietnia – 3 maja 2017 r.) będzie pierwsza edycja nowego kazimierskiego festiwalu „WpółDrogi”, zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Kultury ArtBiz. W Synagodze spotka się „WpółDrogi” muzyka różnorodna pod względem artystów, ich osobowości, gatunku muzycznego i klimatu. Festiwal wypełnią 4 kameralne koncerty.  Każdego dnia zagra dla publiczności inny artysta.

Zobacz także  Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym 2024

We wtorek, 2 maja, w starych jatkach odbędzie się koncert Yegora Zabelova, wirtuoza akordeonu guzikowego. Pochodzący z Mińska artysta jest znany w Polsce głównie za sprawą znakomitego duetu Gurzuf, z którym koncertował w całej Europie. W swojej twórczości artysta łączy specyficzny białoruski folklor z muzyką rockową, punkową energię z nowoczesną elektroniką oraz muzykę klasyczną z jazzem.

W piątek, 5 maja, zapraszamy do żydowskiej restauracji “Bajgiel” na koncert Szalom Chełm, formacji grającej tradycyjny klezmerski folk. Projekt muzyczny Szalom Chełm powstał w 2013 roku z inicjatywy Mariusza Matery, zafascynowanego kulturą i muzyką żydowską, od klezmerskiej po sefardyjską. Mariusz zaprosił do współpracy wirtuozów i muzyków grających “prosto z serca”. W 2015 roku zespół Szalom Chełm zakwalifikował się do półfinału programu „Mam Talent!”

Serdecznie zapraszamy wszystkich na fantastyczną majówkę do Kazimierza Dolnego!

Agnieszka Stelmach

 

Agnieszka Stelmach
Witam! Nazywam się Agnieszka Stelmach. Przez wiele lat pracowałam jako kierownik i redaktor naczelny działu informacji w spółce Akpa Polska Press, krajowym liderze w zakresie informacji o programach telewizyjnych dostępnych w Polsce, największej prywatnej agencji informacyjnej i fotograficznej założonej w 1994 roku w Warszawie. Moim zadaniem było koordynowanie pracy zespołu redakcyjnego, pisanie artykułów o tematyce filmowej, tworzenie i redagowanie recenzji na temat filmów fabularnych, dokumentalnych i widowisk artystycznych emitowanych w telewizji polskiej oraz tworzenie relacji z imprez muzycznych i filmowych. W kwietniu ubiegłego roku wyprowadziłam się ze stolicy i na stałe zamieszkałam w pięknej miejscowości pod Kazimierzem Dolnym. Przyjeżdżałam tutaj od 20 lat i wreszcie osiadłam na stałe! Magiczny Kazimierz Dolny jest moim ukochanym miejscem na ziemi! Dużo o nim piszę, dużo o nim czytam i niemal codziennie spaceruję po brukowanych uliczkach, utrwalając urodę miasteczkach na fotografiach. Kazimierz Dolny to niekończące się źródło moich inspiracji, pomysłów i fascynacji. Chętnie podzielę się nimi z innymi osobami, które chciałyby lepiej poznać Kazimierz Dolny i jego piękne okolice.

Przeczytaj również

Inne aktualności