Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Lubelskie najbogatszym regionem Polski

Senator prof. dr hab. Józef Zając odwiedził Kazimierz Dolny. Spotkanie na zaproszenie radnego wojewódzkiego Piotra Rzetelskiego i Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców pozwoliło wielu mieszkańcom Kazimierza Dolnego na poznanie ciekawego człowieka.

Senator Józef Zając należy do osób, dla których rzeczy niemożliwych do załatwienia i zrealizowania jest niewiele. Tak było kilkanaście lat temu gdy postanowił w Chełmie stworzyć Uczelnię Państwową kształcącą pilotów. W Ministerstwie Edukacji pukano w czoło i uśmiechami kwitowano ten pomysł. Dzisiaj mamy jedną z dwóch najlepszych Uczelni technicznych Polski właśnie w Chełmie a prof. Józef Zając jest jej Rektorem. Piloci opuszczający mury Uczelni zdobywają licencje o bardzo szerokich uprawnieniach pilotażu.

Mało tego, powstał kolejny wydział, związany z górnictwem a to za sprawą działań prof. J. Zająca w kierunku powstania kopalni węgla w okolicach Chełma. I co? Jest ciekawy kierunek jest kopalnia. Zasoby węgla w tym rejonie są takie, że będziemy przez wiele lat czerpać czarne złoto dostarczając miejsc pracy dla regionu. To nie wszystko.

Prof. Józef Zając należy do grona naukowców, którzy jednoznacznie określają straszących nas ociepleniem klimatu – powodowanym m.in. zużyciem węgla, jako ludzi działających na potrzeby określonych środowisk. Nie mających ani wiedzy na ten temat ani dobrych intencji.

Nasz region to nie tylko pokłady węgla. Ciekawe, zasoby gazu ziemnego, złota, bursztynu to nie wizje a fakty. Potwierdzone odwiertami i przeprowadzonymi badaniami. Wyniki te przez lata ukryte w szufladach broniły interesów politycznych Śląska i Warszawy. Bogata Lubelszczyzna nie zawsze dobrze mogłaby realizować określony i jedynie słuszny program polityczny rozwoju. Tak było a czy jest dalej? Jakby coś drgnęło. Mimo troski o bezpieczeństwo osobiste prof. J. Zająca, udało się zrealizować pomysł otwarcia na wschodnią stronę Wisły. Działania te w najbliższym czasie mogą dać efekt 15 tyś miejsc pracy co dla regionu, gdzie ludzie raczej uciekają w poszukiwaniu pracy może stać się największym skarbem.

Zobacz także  X edycja Kazimiernikejszyn

 To również olbrzymia szansa dla regionu turystycznego jakim jest Kazimierz Dolny. Piękne, popularne miasteczko na mapie odwiedzin turystycznych może stać się „zapleczem” odpoczynku dla wielu tysięcy  pracujących w kopalniach wschodniej Polski. Profesor Józef Zając to ciekawa postać. Spotkanie z nim tchnęło w listopadowy, ponury dzień wiele prawdziwego optymizmu, potwierdzonego realnymi dokonaniami. Zapowiedź kolejnego przyjazdu w najbliższym czasie z Radą Nadzorczą Kopalni do Kazimierza Dolnego to konkretne działanie na rzecz przyszłych wspólnych działań obszarów związanych z przemysłem i turystyką.

Jesteśmy bardzo bogatym regionem często świadomie ukrywanym na potrzeby polityki. Ale połączenie wspólnych wysiłków ludzi kochających Lubelszczyznę może zmienić wiele. Takim wyjątkowym człowiekiem jest z pewnością pan Senator Józef Zając. Spotkanie z nim zostało w Kazimierzu Dolnym zapamiętane jako jedno z tych wyjątkowych.

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *