Konkurs na opracowanie koncepcji nowej szkoły w Kazimierzu Dolnym rozstrzygnięty. Startowało 98 firm architektonicznych z całej Polski. Finał wyłonił laureata. Archistudio z Katowic wykona projekt nowej szkoły. Gratulujemy!

Przedstawiona koncepcja pozwala na umieszczenie gimnazjum i podstawówki w jednym budynku w osobnych jego częściach. Bryła projektowa zachowuje wygląd środkowej części w obecnym stanie. Całość wygląda ciekawie, nowocześnie z zachowaniem „starego” obrazu zniszczonej wybuchem szkoły.

Rozpoczyna się gra z czasem. Po przygotowaniu projektu, uzyskaniu pozwolenia na budowę, ogłoszeniu przetargu na wykonanie prac budowlanych można będzie myśleć o wyprowadzaniu się dzieci z kontenerowej szkoły. Bardzo optymistyczne plany mówią o połowie roku 2014. Chyba to mało realne. Biorąc pod uwagę konieczność zgromadzenia ponad 30 mln zł. Przewidywany koszt budowy to 25 mln ale dodatkowo pamiętać należy o kosztach samego projektu. Zakładając 80% dotację z budżetu Państwa, obciążenie skromnego budżetu Kazimierza Dolnego pozostanie równie duże.

Liczymy na uporanie się z tymi problemami a czas spędzony w kontenerach niech będzie jak najkrótszy. Pamiętajmy, że roczny koszt wynajmu kontenerów to kolejny milion. Osobnym ale ważnym zagadnieniem jest dramatyczny spadek ilości dzieci uczących się obecnie w kazimierskiej szkole.

Koncepcja wygląda bardzo ciekawie. Wielu mieszkańców Kazimierza Dolnego ma w pamięci projekt obiektów sportowych, które nigdy nie powstały. Na projekt złożyli się kazimierzanie ponosząc koszty nie zrealizowanego pomysłu.

Ale niech wiosna będzie optymistyczną prognozą na spełnienie oczekiwań  powstania nowej, nowoczesnej szkoły. Trzymamy kciuki za szybką realizację!

Zobacz także  "Ikony Dobrotliwe" w Galerii Grabskich

There are no comments yet.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).