czwartek, 20 czerwca, 2024

Kazimierz Dolny wśród najpiękniejszych

Share

Nasz malowniczy Kazimierz Dolny obok Sandomierza znalazł się wśród 80 najpiękniejszych miasteczek z całego świata. Wyboru dokonali: Gianni Biondillo i Paolo Paci zamieszczając nasze miasteczka w albumie „Najpiękniejsze zakątki świata”.

Uznanie dla Kazimierza Dolnego właściwie nie dziwi i często staje się faktem oczywistym. Jednak pamiętać musimy, że zachwyt i podziw wzbudza wiele miejsc. Dlatego każde takie wyróżnienie musimy przyjmować z wdzięcznością i odpowiedzialnością. Dbałość o to szczególne miejsce może w przyszłości zaowocować innymi podobnymi nagrodami.

„… w Europie najpopularniejszy typ małego, liczącego sobie kilka wieków miasta przypomina średniowieczną osadę, otoczoną murami obronnymi, z rynkiem, ratuszem i kościołem. Taki jest układ centrów wielu miasteczek przedstawionych w albumie, jak San Gimignano, Saint-Paul-de-Vence czy Sandomierz (…) Obecnie wiele z nich jest pięknie odrestaurowanych i stanowi atrakcję turystyczną, tym cenniejszą, że nie zawsze łatwo dostępną, gdyż przedstawiane miasteczka zazwyczaj leżą na uboczu turystycznych szlaków” – pisze Paci.

Książkę „Najpiękniejsze zakątki świata” opublikowało wydawnictwo Arkady.

http://przewodnik.onet.pl/foto/najpiekniejsze-zakatki-europy,4411663,9519031,foto-male.html#photo9519031

Zobacz także  Kazimierski Festiwal Literacki „Słowa mają moc”

Przeczytaj również

Inne aktualności