sobota, 22 czerwca, 2024

Kazimierski Noworoczny Festiwal Organowy

Share

Kazimierski Noworoczny Festiwal Organowy prezentuje utwory europejskiej muzyki organowej Bożego Narodzenia m.in. wybrane utwory z Tabulatury Jana z Lublina, J.S. Bacha, Ch. Tournemire’a, M. Dupre. Ciekawym punktem programu będą zaproszeni soliści z Archidiecezjalnego chóru chłopięco-męskiego Pueri Cantores Lublinenses, którzy wykonają – solo oraz na głosy – polskie kolędy z towarzyszeniem najstarszych organów w Polsce oraz a’cappella.
Wykonawcą i prowadzącym koncerty będzie urodzony na Węgrzech, a mieszkający w Lublinie Ks. Attila Adam Honti, organista, dyrygent Archidiecezjalnego chóru chłopięco-męskiego Pueri Cantores Lublinenses i kontratenor, doktorant teologii, kapłan Archidiecezji Lubelskiej, sekretarz Archidiecezjalnej komisji do spraw Muzyki Kościelnej – wydział chórów dziecięcych, absolwent Instytutu Muzykologii KUL .
Wystąpi także Jadwiga Kowalska – absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, która doskonaliła swoje umiejętności w Konserwatorium w Lozannie pod kierunkiem prof. Kei Koito. Studia ukończyła otrzymując najwyższą ocenę, Premier Prix, przyznaną jednogłośnie przez jury. Obecnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jest członkiem zespołu „Collegium Zieleński”, zdobywcy m.in. nagrody Fryderyka przyznaną przez Akademię Fonograficzną oraz prestiżową nagrodę Złotego Orfeusza przyznawaną przez francuską Academie du Disque Lyrique.

Organy w kazimierskiej Farze to najstarszy i jedyny tego rodzaju instrument w Polsce. Powstały w 1620 r. w gdańskim warsztacie mistrza Szymona Liliusza – pracował nad ich zbudowaniem 13 lat. Organy, które za rok będą obchodziły 400 lecie swojego istnienia, są w pełni sprawne i w dużej części autentyczne (posiadają 35 z pierwotnych 40 głosów, 1436 piszczałek, dwie klawiatury ręczne i nożną). Na tym wspaniałym, zabytkowym instrumencie chcą grać najwybitniejsi wirtuozi gry organowej na świecie.

Organizatorami Festiwalu są: Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, Gmina Kazimierz Dolny, Parafia Rzymskokatolicka
pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym, Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierska Fara”.

Zobacz także  Kazimierski Festiwal Literacki „Słowa mają moc”

Zapraszamy!

20 stycznia 2019 

RECITAL ORGANOWY
godz. 14:00 | Kazimierz Dolny | Kościół Farny
WYKONAWCA:
JADWIGA KOWALSKA | ORGANY
W PROGRAMIE:
BOŻE NARODZENIE W MUZYCE EUROPEJSKIEJ: UTWORY Z TABULATURY JANA Z LUBLINA,
J. S. BACHA, CH. TOURNEMIRE’A, M. DUPRÉ

27 stycznia 2019

KOLĘDA W MUZYCE CHÓRALNEJ-

godz. 14:00 | Kazimierz Dolny | Kościół Farny
WYKONAWCY:
KS. ATTILA ADAM HONTI | DYRYGENT ARCHIDIECEZJALNY CHÓR CHŁOPIĘCO – MĘSKI PUERI CANTORES LUBLINENSES MAŁGORZATA SKWARZYŃSKA | ORGANY
W PROGRAMIE:
POLSKA I ZAGRANICZNA MUZYKA BOŻEGO NARODZENIA
EMISJA GŁOSU: ANNA BARSKA

Źródło KOKPiT

 

Agnieszka Stelmach
Witam! Nazywam się Agnieszka Stelmach. Przez wiele lat pracowałam jako kierownik i redaktor naczelny działu informacji w spółce Akpa Polska Press, krajowym liderze w zakresie informacji o programach telewizyjnych dostępnych w Polsce, największej prywatnej agencji informacyjnej i fotograficznej założonej w 1994 roku w Warszawie. Moim zadaniem było koordynowanie pracy zespołu redakcyjnego, pisanie artykułów o tematyce filmowej, tworzenie i redagowanie recenzji na temat filmów fabularnych, dokumentalnych i widowisk artystycznych emitowanych w telewizji polskiej oraz tworzenie relacji z imprez muzycznych i filmowych. W kwietniu ubiegłego roku wyprowadziłam się ze stolicy i na stałe zamieszkałam w pięknej miejscowości pod Kazimierzem Dolnym. Przyjeżdżałam tutaj od 20 lat i wreszcie osiadłam na stałe! Magiczny Kazimierz Dolny jest moim ukochanym miejscem na ziemi! Dużo o nim piszę, dużo o nim czytam i niemal codziennie spaceruję po brukowanych uliczkach, utrwalając urodę miasteczkach na fotografiach. Kazimierz Dolny to niekończące się źródło moich inspiracji, pomysłów i fascynacji. Chętnie podzielę się nimi z innymi osobami, które chciałyby lepiej poznać Kazimierz Dolny i jego piękne okolice.

Przeczytaj również

Inne aktualności