piątek, 21 czerwca, 2024

Zmarł Jan Zdzisław „Hektor” Targosiński

Share

Z głębokim bólem zawiadamiamy, że dziś nad ranem (25.03.2018) w wieku 103 lat odszedł pułkownik Jan Zdzisław Targosiński, pseudonim Hektor.
Był najstarszym dowódcą oddziału partyzanckiego w stanie spoczynku (Dowódca 3 kompanii 1 batalionu 15. Pułku Piechoty „Wilków” AK). Był więźniem politycznym PRL.

Jan Targosiński urodził się w 28 marca 1915 r. w Kraśniku. Po ukończeniu Gimnazjum Koedukacyjnego w latach 1936-1937 odbywał służbę wojskową na Dywizyjnym Kursie Podchorążych Rezerwy Piechoty w Dęblinie. Po odbyciu służby wojskowej studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zastała go II wojna światowa. Podczas okupacji mieszkał w Puławach. W 1940 r. został zaprzysiężony do Związku Walki Zbrojnej. Konspiracyjną działalność zaczynał jako łącznik w sztabie podobwodu „A” (Dęblin-Ryki) Obwodu AK Puławy.

W 1941 r. Jan Targosiński powołany został na zastępcę komendanta placówki AK w Kazimierzu Dolnym, gdzie się przeprowadził. Tutaj wziął ślub z Krystyną Kowalską.  We wrześniu 1943 r. założył w okolicach Opola Lubelskiego lotny oddział partyzancki o charakterze karno-dywersyjnym, którym osobiście dowodził.

Po rozkazie gen. Okulickiego o rozwiązaniu AK, zakończył działalność konspiracyjną i wyjechał na Śląsk. W 1947 r. powrócił w rodzinne strony – do Kazimierza Dolnego, gdzie podjął pracę nauczyciela w gimnazjum. W związku z jego aktywną działalnością w szeregach AK, sowieci odpłacili mu wyrokiem czterech lat więzienia, które spędził na Mokotowie. W 1966 r. ukończył zaocznie studia z tytułem magistra filologii polskiej. Był społecznikiem, w latach 80 współzałożycielem Klubu Sportowego „Jantar” Kazimierz Dolny. Był propagatorem sportu o czym niech świadczy fakt, że zajął 5 miejsce na MS w tenisie stołowym weteranów.

Cześć Jego Pamięci!

Zobacz także  BNP Paribas Dwa Brzegi - Koncerty, spotkania, wystawy i warsztaty

Przeczytaj również

Inne aktualności