sobota, 22 czerwca, 2024

Długi weekend 31 maja-3 czerwca – imprezy i wydarzenia kulturalne

Share

 

Czwartek, 31 maja

20.00 Nocne zwiedzanie Kazimierza

Na Rynku, gdzie rozpoczynamy naszą wycieczkę, poznajemy historię Miasteczka i zabytki, wędrujemy pod Klasztor O.O. Franciszkanów i na Mały Rynek związany z żydowską przeszłością Kazimierza. Dorośli uczestnicy mogą spróbować kieliszek kazimierskiej nalewki dla kurażu. Następnie jedziemy Ekobusikami na Kirkut i do Wąwozu Korzeniowego, do którego wchodzimy z pochodniami (konieczna wcześniejsza rezerwacja; cena 50 zł.)

 

21.00 Kino plenerowe w Starej Łaźni:  “Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana Matuszyńskiego

Akcja filmu rozgrywa się na przestrzeni 28 lat, opowiada poruszające losy rodziny Beksińskich. W 1977 roku Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania na osiedlu, gdzie mieszkają także jego rodzice. W tym czasie jego ojciec, Zdzisław Beksiński, niemal całkowicie poświęca się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Pewnego dnia Zdzisław podpisuje umowę z Piotrem Dmochowskim, marszandem mieszkającym we Francji, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu. Wszystko wskazuje na to, że rodzina ma już najgorsze za sobą. Beksińscy nie wiedzą, że seria dziwnych i dramatycznych wydarzeń dopiero nadejdzie. Na uwagę zasługują znakomite kreacje aktorskie Andrzeja Seweryna, Dawida Ogrodnika i Aleksandry Koniecznej (Restauracja Stara Łaźnia, ul. Senatorska 21)

 

Piątek, 1 czerwca

 

12:00 3DwKD, czyli Dziadowski Dzień Dziecka 

W kazimierskim porcie jachtowym odbędzie się impreza dla dzieci pełna atrakcji, muzyki, zabaw i pysznego jedzenia. Organizatorami charytatywnego wydarzenia są Dziady Kazimierskie. Fundusze zostaną przekazane na leczenie Franka Fernezy chorego na adrenoleukodystrofię.

 

17:00  Magia dawnych lat. Kazimierz na starej fotografii. Prezentacja – Opowieść

Dzięki czarno-białym fotografiom miasta możemy cofnąć się w czasie o 100 lat, przyjrzeć się życiu dawnego Kazimierza, zobaczyć uliczki i miejsca, których już nie ma, poznać kilka ważnych postaci Kazimierza, a przede wszystkim poczuć na własnej skórze tajemniczą atmosferę miejsca “żyjącego poza czasem”. (Galeria Drewna i Unikatowych Pamiątek Plebanka 4a; bilety 16 zł, 10 zł ulgowy; konieczna rezerwacja)

 

21:00 Kino plenerowe w Starej Łaźni: „W pustyni i w puszczy”

W letnim kinie plenerowym odbywają się bezpłatne projekcje wybitnych polskich filmów. Jest to świetna alternatywa dla kinomanów i osób, które chcą w weekendowe wieczory odpocząć od miejskiego zgiełku. Właściciele letniego kina pokazują filmy nagradzane i wyróżniane na różnych festiwalach. Seanse odbywają się w piątkowe i sobotnie wieczory przez cały sezon letni. Stali bywalcy twierdzą, że panuje na nich niesamowity klimat, który tworzą płonące świece na stołach, wielki ekran oraz odgłosy tętniącego życiem miasteczka. W trakcie oglądania filmu można zamówić kolację lub coś do picia. TYm razem będzie można zobaczyć filmową adaptację powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. (Restauracja Stara Łaźnia, ul. Senatorska 21)

Zobacz także  18. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2024

 

21:00  Nocne zwiedzanie Kazimierza

Nocne zwiedzanie Kazimierza Dolnego w tajemniczym blasku płonących pochodni. W trakcie nocnego spaceru doświadczony przewodnik opowie ciekawe historie o zabytkach, legendy o duchach i tajemnicach magicznego miasteczka. Okryte mrokiem uliczki, Duży i Mały Rynek, Wąwóz Korzeniowy i cmentarz żydowski wyglądają zupełnie inaczej niż w świetle dnia. Zwiedzanie rozpoczyna się o godz. 18.00 pod słynną studnią na Rynku (Organizatorzy proszą o wcześniejsze rezerwowanie miejsc; cena: 45 zł dorośli, 25 zł młodzież)

 

Sobota, 2 czerwca

 

14:00 Widowisko historyczne “Funkcjonowanie obozu wojska staropolskiego”

Pokazy musztry konnej oraz pozorowane szarże i popis kozacki. Ponadto w programie: gawędy o obyczajach szlacheckich, scenki rodzajowe oparte na Trylogii m.in. słynny pojedynek Wołodyjowskiego i Bohuna oraz Zagłoba w niewoli u Bohuna (Muzeum Nadwiślańskie Oddział Zamek w Janowcu; wstęp na podstawie biletu do muzeum)

16:00 Wycieczka z przewodnikiem “Kazimierz Dolny od kuchni”

Wycieczka dla turystów indywidualnych, podczas której będzie można poznać zarówno, ciekawe miejsca, jak i smaki Kazimierza. W programie znalazło się między innymi zwiedzanie kazimierskich rynków i wzgórza franciszkanów. Chętni mogą wziąć udział w degustacji dań regionalnych. Ze względu na pracochłonność przygotowania potraw zgłoszenia na kolację przyjmowane są do piątku, do godziny 13:00. Cena zwiedzania: 15 zł dorośli, 5 zł dzieci powyżej 5. roku życia. Cena zwiedzania i kolacji: 45 zł dorośli, 35 zł dzieci powyżej 10 lat, 20 zł dzieci w wieku 5-10 lat.

 

17:00  Magia dawnych lat. Kazimierz na starej fotografii. Prezentacja – Opowieść

Dzięki czarno-białym fotografiom miasta możemy cofnąć się w czasie o 100 lat, przyjrzeć się życiu dawnego Kazimierza, zobaczyć uliczki i miejsca, których już nie ma, poznać kilka ważnych postaci Kazimierza, a przede wszystkim poczuć na własnej skórze tajemniczą atmosferę miejsca “żyjącego poza czasem” (Galeria Drewna i Unikatowych Pamiątek Plebanka 4a; bilety 16 zł, 10 zł ulgowy; konieczna rezerwacja)

 

21:00 Nocne zwiedzanie Kazimierza

Nocne zwiedzanie Kazimierza Dolnego w tajemniczym blasku płonących pochodni. W trakcie nocnego spaceru doświadczony przewodnik opowie ciekawe historie o zabytkach, legendy o duchach i tajemnicach magicznego miasteczka. Okryte mrokiem uliczki, Duży i Mały Rynek, Wąwóz Korzeniowy i cmentarz żydowski wyglądają zupełnie inaczej niż w świetle dnia. Zwiedzanie rozpoczyna się o godz. 18.00 pod słynną studnią na Rynku (Organizatorzy proszą o wcześniejsze rezerwowanie miejsc; cena 45 zł dorośli, 25 zł młodzież)

Zobacz także  Kazimierski Festiwal Wina 2024

 

Niedziela, 3 czerwca

 

7:30 Dzień Dziecka w Wędką

 

Zawody wędkarskie organizowane są od 2015 roku we współpracy z Kazimierskim Ośrodkiem Kultury, Promocji i Turystyki. Z roku na rok impreza przyciąga coraz większą liczbę młodych uczestników z rodzinami. Każde dziecko biorące udział w zawodach otrzymuje poczęstunek, słodkości i napoje. Po zakończeniu zawodów dzieci otrzymują pamiątkowy dyplom i nagrodę rzeczową. Za miejsce na podium zwycięzcy otrzymują puchary i medale. Najmłodszy uczestnik zawodów również dostaje puchar. Celem akcji jest popularyzowanie wędkarstwa, zachęcenie dzieci i młodzieży do uprawiania tego sportu, pozyskiwanie młodych członków Koła, a w szerszej perspektywie – zachęcenie do spędzania wolnego czasu na łonie natury w grupie osób o podobnych pasjach. Udział w zawodach jest bezpłatny, zapisywać się może każde dziecko do lat 12 z pełnoletnim opiekunem. Zapisy w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki, ul. Lubelska 12, lub pod nr tel. 81 8810040. Spotykamy się 3 czerwca o godz. 7.30 pod kawiarnią „Galeria” przy rynku, meleksami dojeżdżamy na miejsce zawodów i w ten sam sposób wracamy. Każdy uczestnik zawodów powinien mieć ze sobą wędkę na grunt oraz przynętę. Organizator zapewnia zanętę.

 

10:00 Kiermasz Produktów Lokalnych

Lokalni producenci z okolic Kazimierza Dolnego, Nałęczowa i Puław prezentują na swoich stoiskach artykuły spożywcze i rękodzieło (Skwer przy ul. Nadwiślańskiej i Podzamcze)

 

12:00 Wycieczka z przewodnikiem “Zamek, legendy i stary Kazimierz” – humorystyczna wycieczka z przewodnikiem po historycznych zakątkach miasteczka. Propozycja skierowana do turystów indywidualnych, którzy chcą poznać kazimierskie ciekawostki. W programie m.in. zwiedzanie wzgórza zamkowego, kazimierskich rynków i fary. Do tego solidna porcja anegdot i opowieści. Organizatorzy proszą o wcześniejsze rezerwowanie miejsc. Cena: 15 zł dorośli, 5 zł dzieci powyżej 5. roku życia (do tej ceny należy doliczyć 5 zł za bilet wstępu na zamek i basztę).

 

12:00 Magia dawnych lat. Kazimierz na starej fotografii. Prezentacja – Opowieść

Dzięki czarno-białym fotografiom miasta możemy cofnąć się w czasie o 100 lat, przyjrzeć się życiu dawnego Kazimierza, zobaczyć uliczki i miejsca, których już nie ma, poznać kilka ważnych postaci Kazimierza, a przede wszystkim poczuć na własnej skórze tajemniczą atmosferę miejsca “żyjącego poza czasem”. (Galeria Drewna i Unikatowych Pamiątek Plebanka 4a; bilety 16 zł, 10 zł ulgowy; konieczna rezerwacja)

 

Wystawy czasowe:

Wystawa “Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego” (Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego, Rynek 19)

Wystawa Młodego Plakatu (Studio KZMRZ, Rynek 23)

Wystawa prac Aleksandry Rybak (Galeria Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego, Rynek 19)

Agnieszka Stelmach
Witam! Nazywam się Agnieszka Stelmach. Przez wiele lat pracowałam jako kierownik i redaktor naczelny działu informacji w spółce Akpa Polska Press, krajowym liderze w zakresie informacji o programach telewizyjnych dostępnych w Polsce, największej prywatnej agencji informacyjnej i fotograficznej założonej w 1994 roku w Warszawie. Moim zadaniem było koordynowanie pracy zespołu redakcyjnego, pisanie artykułów o tematyce filmowej, tworzenie i redagowanie recenzji na temat filmów fabularnych, dokumentalnych i widowisk artystycznych emitowanych w telewizji polskiej oraz tworzenie relacji z imprez muzycznych i filmowych. W kwietniu ubiegłego roku wyprowadziłam się ze stolicy i na stałe zamieszkałam w pięknej miejscowości pod Kazimierzem Dolnym. Przyjeżdżałam tutaj od 20 lat i wreszcie osiadłam na stałe! Magiczny Kazimierz Dolny jest moim ukochanym miejscem na ziemi! Dużo o nim piszę, dużo o nim czytam i niemal codziennie spaceruję po brukowanych uliczkach, utrwalając urodę miasteczkach na fotografiach. Kazimierz Dolny to niekończące się źródło moich inspiracji, pomysłów i fascynacji. Chętnie podzielę się nimi z innymi osobami, które chciałyby lepiej poznać Kazimierz Dolny i jego piękne okolice.

Przeczytaj również

Inne aktualności