Ze względu na zbliżające się Święto Zmarłych warto wspomnieć o tym, że w Kazimierzu Dolnym znajdują się trzy nekropolie. Jedną z nich jest katolicki cmentarz parafialny św. Jana usytuowany nieopodal Klasztoru Reformatów uznawany za jedną z najpiękniejszych nekropolii w Polsce z racji malowniczego położenia na stoku wzgórza i wielu zabytkowych nagrobków. Miejsce na cmentarz św. Jana wybrano w 1798 roku. W dniu 5 listopada 1869 r. miejsce to poświęcił kazimierski proboszcz Jan Szczepański. Do tego czasu zmarłych chowano za kościołem farnym na zboczu zamkowego wzgórza.

Nowa część cmentarza św. Jana (rozciągająca się powyżej starego) została poświęcona 28 października 1924 roku. Początkowo obydwie nekropolie oddzielał głęboki wąwóz. W latach 50-tych ubiegłego wieku połączono je kamiennym mostkiem arkadowym. 

Obecnie starsza część nekropolii – zwana przez mieszkańców Kazimierza “dolną” – stanowi teren zabytkowy, na którym nie dokonuje się pochówków. Spoczywają tutaj najważniejsze dla miasteczka osobistości m.in. ksiądz Andrzej Kamiński, Tadeusz Ulanowski, Tadeusz Feliks Tyszkiewicz, Antoni Michalak, rodzina Berensów (założycieli kazimierskiego Hotelu Polskiego), Maria i Jerzy Kuncewiczowie, Karol Siciński oraz Cezary Sarzyński. W różnych zakątkach cmentarza znajdują się także żołnierskie mogiły z czasów I i II wojny światowej. Podczas wizyty w Kazimierzu warto zobaczyć tę zabytkową nekropolię.  

Zobacz także  Koncert Jakuba Kusiora w Trzecim Księżycu

There are no comments yet.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).