W sobotę, 24 lutego, o godz. 16.00 w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki odbędzie się spotkanie z pisarzem i socjologiem Waldemarem Siemińskim, rodowitym kazimierzaninem i autorem książki „Niech Cię odleci mara” (1971).  Akcja powieści toczy się w 1950 r. w małopolskim miasteczku. Józef Piasecki, właściciel prywatnego sklepiku, jest nękany licznymi kontrolami, karami i wstrzymywaniem dostaw przez hurtownię. Z tego względu traci dawną pozycję społeczną. Rozgoryczony niepowodzeniami zaczyna głośno narzekać na panujący ustrój i słuchać „wrogich” radiostacji. Jego przygnębienie potęguje konflikt z siedemnastoletnim synem Witkiem, który przechodzi trudny okres dojrzewania.

W 1982 r. Andrzej Barański zekranizował tę powieść w gwiazdorskiej obsadzie. Film nagrodzono Brązowymi Lwami na festiwalu filmowym w Gdańsku. W 1984 r. ten sam reżyser nakręcił film na motywach innej książki Waldemara Siemińskiego – „Kobieta z prowincji”. Obraz zdobył liczne nagrody m.in.  Nagrodę Specjalną Jury na FPFF w Gdańsku i Nagrodę Forum Młodego Kina na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.  

Obecnie Waldemar Siemiński, absolwent socjologii na UW, jest wykładowcą na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych, w Zakładzie Prawa i Administracji Politechniki Warszawskiej.

Spotkanie z gościem i rozmowę o książce “Niech cię odleci mara” poprowadzi Zofia Mitosek, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Paryskiej Sorbony, także rodowita kazimierzanka.

 

Serdecznie zapraszamy!

Zobacz także  KIERMASZ PRODUKTÓW LOKALNYCH ZA NAMI

There are no comments yet.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).