W sobotę, 24 lutego, o godz. 16.00 w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki odbędzie się spotkanie z pisarzem i socjologiem Waldemarem Siemińskim, rodowitym kazimierzaninem i autorem książki „Niech Cię odleci mara” (1971).  Akcja powieści toczy się w 1950 r. w małopolskim miasteczku. Józef Piasecki, właściciel prywatnego sklepiku, jest nękany licznymi kontrolami, karami i wstrzymywaniem dostaw przez hurtownię. Z tego względu traci dawną pozycję społeczną. Rozgoryczony niepowodzeniami zaczyna głośno narzekać na panujący ustrój i słuchać „wrogich” radiostacji. Jego przygnębienie potęguje konflikt z siedemnastoletnim synem Witkiem, który przechodzi trudny okres dojrzewania.

W 1982 r. Andrzej Barański zekranizował tę powieść w gwiazdorskiej obsadzie. Film nagrodzono Brązowymi Lwami na festiwalu filmowym w Gdańsku. W 1984 r. ten sam reżyser nakręcił film na motywach innej książki Waldemara Siemińskiego – „Kobieta z prowincji”. Obraz zdobył liczne nagrody m.in.  Nagrodę Specjalną Jury na FPFF w Gdańsku i Nagrodę Forum Młodego Kina na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.  

Obecnie Waldemar Siemiński, absolwent socjologii na UW, jest wykładowcą na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych, w Zakładzie Prawa i Administracji Politechniki Warszawskiej.

Spotkanie z gościem i rozmowę o książce “Niech cię odleci mara” poprowadzi Zofia Mitosek, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Paryskiej Sorbony, także rodowita kazimierzanka.

 

Serdecznie zapraszamy!

There are no comments yet.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).