Kazimierski festiwal Kapel

W dniach 21-24 czerwca w Kazimierzu Dolnym odbędzie się 52. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Oprócz tradycyjnych przesłuchań konkursowych i koncertu laureatów, będzie otwarty Klub Festiwalowy, umożliwiający bezpośredni kontakt z tradycyjną kulturą ludową. Odbędą się w nim warsztaty śpiewu, tańca, rękodzieła, zabawy taneczne, spotkania z artystami ludowymi oraz liczne koncerty. 

Celem tego najważniejszego w Polsce festiwalu ludowego jest popularyzacja, ochrona i dokumentacja autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. Na scenie dominować będzie archaiczny śpiew gwarowy, ale nie zabraknie także muzyki tanecznej. Impreza ma charakter konkursu, w którym biorą udział kapele ludowe, instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, śpiewacy i zespoły śpiewacze. Repertuar artystów zgodny jest z tradycjami danego regionu kraju. Nadrzędnym kryterium oceny jest autentyczność wykonywanych utworów ludowej kultury muzycznej. Konkurs oceniają najwybitniejsi polscy etnografowie, muzykolodzy i folkloryści. Kazimierski Festiwal oceniany jest przez nich bardzo wysoko ze względu na poziom wykonawców i sam repertuar. Co roku, na barwnej muzycznej imprezie spotyka się ok. 700 artystów oraz znawcy tematu, naukowcy, muzykolodzy, studenci, miłośnicy i pasjonaci.  Charyzmatycznymi postaciami Festiwalu są prowadzący – folklorysta i multiinstrumentalista Józef Broda oraz aktor Stanisław Jaskułka. W czasie imprezy odbywają się seminaria i warsztaty, których tematem jest folklor i szeroko rozumiana kultura ludowa. Wydarzeniu od lat towarzyszą Targi Sztuki Ludowej.

Warto wiedzieć, że pierwszy Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych odbył się w 1966 r. w murach kazimierskiego zamku. Prowadzącym był wówczas znany aktor Wojciech Siemion. Popularność imprezy była tak ogromna, że przeniesiono ją z ciasnego zamku na Mały i Duży Rynek.  

 

 

 

 

 

Zobacz także  Wernisaż wystawy "Wielka sztuka jest jak ocean głęboką. Malarstwo Jacka Malczewskiego"

There are no comments yet.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).