Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

52. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

Kazimierski festiwal Kapel

W dniach 21-24 czerwca w Kazimierzu Dolnym odbędzie się 52. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Oprócz tradycyjnych przesłuchań konkursowych i koncertu laureatów, będzie otwarty Klub Festiwalowy, umożliwiający bezpośredni kontakt z tradycyjną kulturą ludową. Odbędą się w nim warsztaty śpiewu, tańca, rękodzieła, zabawy taneczne, spotkania z artystami ludowymi oraz liczne koncerty. 

Celem tego najważniejszego w Polsce festiwalu ludowego jest popularyzacja, ochrona i dokumentacja autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. Na scenie dominować będzie archaiczny śpiew gwarowy, ale nie zabraknie także muzyki tanecznej. Impreza ma charakter konkursu, w którym biorą udział kapele ludowe, instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, śpiewacy i zespoły śpiewacze. Repertuar artystów zgodny jest z tradycjami danego regionu kraju. Nadrzędnym kryterium oceny jest autentyczność wykonywanych utworów ludowej kultury muzycznej. Konkurs oceniają najwybitniejsi polscy etnografowie, muzykolodzy i folkloryści. Kazimierski Festiwal oceniany jest przez nich bardzo wysoko ze względu na poziom wykonawców i sam repertuar. Co roku, na barwnej muzycznej imprezie spotyka się ok. 700 artystów oraz znawcy tematu, naukowcy, muzykolodzy, studenci, miłośnicy i pasjonaci.  Charyzmatycznymi postaciami Festiwalu są prowadzący – folklorysta i multiinstrumentalista Józef Broda oraz aktor Stanisław Jaskułka. W czasie imprezy odbywają się seminaria i warsztaty, których tematem jest folklor i szeroko rozumiana kultura ludowa. Wydarzeniu od lat towarzyszą Targi Sztuki Ludowej.

Warto wiedzieć, że pierwszy Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych odbył się w 1966 r. w murach kazimierskiego zamku. Prowadzącym był wówczas znany aktor Wojciech Siemion. Popularność imprezy była tak ogromna, że przeniesiono ją z ciasnego zamku na Mały i Duży Rynek.  

 

 

 

 

 

Zobacz także  Kazimierskie Regaty na Wiśle

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *