W dniach 28 lipca – 5 sierpnia w Kazimierzu Dolnym, Mięćmierzu i Janowcu nad Wisłą odbędzie się 12. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. To gwarancja kina na najwyższym poziomie! Jak co roku, na miłośników X Muzy będą czekać kinowe premiery – polskie i zagraniczne, pokazy specjalne, seanse pod gołym niebem, koncerty, wystawy, spotkania z reżyserami, aktorami i artystami. Nazwa festiwalu – Dwa Brzegi – odnosi się nie tylko do dwóch brzegów Wisły, na których odbywają się pokazy filmowe, ale także do dwóch światów – twórców i odbiorców, które w Kazimierzu Dolnym są nierozłączne! Wyjątkowy projekt artystyczny jest adresowany do koneserów sztuki filmowej, którzy mają możliwość bezpośredniego kontaktu z ludźmi kina. Codziennie można z nimi porozmawiać w festiwalowej kawiarni.

Program filmowy Dwóch Brzegów zestawia propozycje kina autorskiego, artystycznego, niezależnego, zaangażowanego społecznie, prezentuje też ciekawe produkcje młodego kina europejskiego. Współpraca z innymi festiwalami daje możliwość prezentowania w Kazimierzu Dolnym filmów nagradzanych w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlovych Varach, San Sebastian i Rotterdamie.

Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest Grażyna Torbicka, związana z nim od pierwszej edycji! Autorka słynnego programu „Kocham Kino”, w którym gościły największe osobowości polskiego i światowego kina, otrzymała w 2009 roku nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Wybrane filmy tegorocznego Festiwalu:

W sekcji „Świat pod namiotem” pokazane zostaną filmy, które otrzymały nagrody na festiwalach w Berlinie, Cannes, Locarno i Sundance.

Festiwal rozpocznie polska premiera obrazu nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes pt. „Shoplifters” w reżyserii wybitnego japońskiego twórcy Hirokazu Koreedy, mistrza zabawnych a zarazem wzruszających portretów rodzinnych.

Odbędzie się także pokaz specjalny filmu „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego (zdobywcy Złotej Palmy za reżyserię) z udziałem twórców m.in. z grającą główną rolę Joanną Kulig.

Z programu festiwalu w Cannes zobaczymy m.in. „Trzy twarze” Jafara Panahi (nagroda za najlepszy scenariusz w konkursie głównym), znakomity „Donbass” Sergieja Łoznicy, film „Sofia” (nagrodzony za najlepszy scenariusz w sekcji „Inne spojrzenie”), film „Żniwiarze” (reż. Etienne Kallos) ze zdjęciami Michała Englerta oraz „Burning” na podstawie prozy Harukiego Murakami (reż. Lee Chang-Dong).

Premierowo zobaczymy „Image Book”, interesujący esej na temat historii kina, nagrodzony Specjalną Złotą Palmą dla Jean-Luc Godarda.

Obejrzymy też filmy z Festiwalu Berlinale, m.in. oparty na faktach thriller „7 Days in Entebbe” (reż. José Padilha), „Utoya – 22 lipca” (reż. Erik Poppe) ukazujący tragiczne wydarzenia na wyspie Utoya, „Transit” (reż. Christian Petzold), obraz będący swoistym porównaniem losów europejskich uchodźców z czasów nazistowskich z losami ofiar współczesnego kryzysu migracyjnego.

W filmie „Mrs. Hyde” w reżyserii Serge Bozona (polska premiera w Kazimierzu Dolnym) ujrzymy niezrównaną w kreowaniu tajemniczych postaci Isabelle Huppert, nagrodzoną Złotym Lampartem w Locarno.

Będzie też okazja do podziwiania obrazów współczesnego kina włoskiego. W tym cyklu m.in. „Troppa Grazia” (reż. Gianni Zanasi), “Figlia Mia” (reż. Laura Bispuri) oraz thriller „Napoli velata”, wielokrotnie nagradzanego reżysera Ferzana Ozpeteka.

W sekcji „Inne spojrzenie na węgierskie kino” odbędzie się m.in. pokaz filmu Karoly Makka „Inne spojrzenie” z Grażyną Szapołowską i Jadwigą Cieślak-Jankowską (nagrodzoną za tę rolę Złotą Palmą w Cannes). Obie aktorki będą gośćmi specjalnymi pokazu na Dwóch Brzegach.

Na zamknięcie Festiwalu film „Dogman” (reż. Matteo Garrone) z Marcello Fonte, nagrodzonym Złotą Palmą dla najlepszego aktora.

To tylko niektóre z wielu doskonałych produkcji, które zostaną zaprezentowane na tegorocznym festiwalu.

Serdecznie zapraszamy!

 Szczegółowy program projekcji filmowych.

 

 

There are no comments yet.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).