piątek, 21 czerwca, 2024

12. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Share

W dniach 28 lipca – 5 sierpnia w Kazimierzu Dolnym, Mięćmierzu i Janowcu nad Wisłą odbędzie się 12. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. To gwarancja kina na najwyższym poziomie! Jak co roku, na miłośników X Muzy będą czekać kinowe premiery – polskie i zagraniczne, pokazy specjalne, seanse pod gołym niebem, koncerty, wystawy, spotkania z reżyserami, aktorami i artystami. Nazwa festiwalu – Dwa Brzegi – odnosi się nie tylko do dwóch brzegów Wisły, na których odbywają się pokazy filmowe, ale także do dwóch światów – twórców i odbiorców, które w Kazimierzu Dolnym są nierozłączne! Wyjątkowy projekt artystyczny jest adresowany do koneserów sztuki filmowej, którzy mają możliwość bezpośredniego kontaktu z ludźmi kina. Codziennie można z nimi porozmawiać w festiwalowej kawiarni.

Program filmowy Dwóch Brzegów zestawia propozycje kina autorskiego, artystycznego, niezależnego, zaangażowanego społecznie, prezentuje też ciekawe produkcje młodego kina europejskiego. Współpraca z innymi festiwalami daje możliwość prezentowania w Kazimierzu Dolnym filmów nagradzanych w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlovych Varach, San Sebastian i Rotterdamie.

Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest Grażyna Torbicka, związana z nim od pierwszej edycji! Autorka słynnego programu „Kocham Kino”, w którym gościły największe osobowości polskiego i światowego kina, otrzymała w 2009 roku nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Wybrane filmy tegorocznego Festiwalu:

W sekcji „Świat pod namiotem” pokazane zostaną filmy, które otrzymały nagrody na festiwalach w Berlinie, Cannes, Locarno i Sundance.

Festiwal rozpocznie polska premiera obrazu nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes pt. „Shoplifters” w reżyserii wybitnego japońskiego twórcy Hirokazu Koreedy, mistrza zabawnych a zarazem wzruszających portretów rodzinnych.

Odbędzie się także pokaz specjalny filmu „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego (zdobywcy Złotej Palmy za reżyserię) z udziałem twórców m.in. z grającą główną rolę Joanną Kulig.

Z programu festiwalu w Cannes zobaczymy m.in. „Trzy twarze” Jafara Panahi (nagroda za najlepszy scenariusz w konkursie głównym), znakomity „Donbass” Sergieja Łoznicy, film „Sofia” (nagrodzony za najlepszy scenariusz w sekcji „Inne spojrzenie”), film „Żniwiarze” (reż. Etienne Kallos) ze zdjęciami Michała Englerta oraz „Burning” na podstawie prozy Harukiego Murakami (reż. Lee Chang-Dong).

Zobacz także  BNP Paribas Dwa Brzegi - Koncerty, spotkania, wystawy i warsztaty

Premierowo zobaczymy „Image Book”, interesujący esej na temat historii kina, nagrodzony Specjalną Złotą Palmą dla Jean-Luc Godarda.

Obejrzymy też filmy z Festiwalu Berlinale, m.in. oparty na faktach thriller „7 Days in Entebbe” (reż. José Padilha), „Utoya – 22 lipca” (reż. Erik Poppe) ukazujący tragiczne wydarzenia na wyspie Utoya, „Transit” (reż. Christian Petzold), obraz będący swoistym porównaniem losów europejskich uchodźców z czasów nazistowskich z losami ofiar współczesnego kryzysu migracyjnego.

W filmie „Mrs. Hyde” w reżyserii Serge Bozona (polska premiera w Kazimierzu Dolnym) ujrzymy niezrównaną w kreowaniu tajemniczych postaci Isabelle Huppert, nagrodzoną Złotym Lampartem w Locarno.

Będzie też okazja do podziwiania obrazów współczesnego kina włoskiego. W tym cyklu m.in. „Troppa Grazia” (reż. Gianni Zanasi), “Figlia Mia” (reż. Laura Bispuri) oraz thriller „Napoli velata”, wielokrotnie nagradzanego reżysera Ferzana Ozpeteka.

W sekcji „Inne spojrzenie na węgierskie kino” odbędzie się m.in. pokaz filmu Karoly Makka „Inne spojrzenie” z Grażyną Szapołowską i Jadwigą Cieślak-Jankowską (nagrodzoną za tę rolę Złotą Palmą w Cannes). Obie aktorki będą gośćmi specjalnymi pokazu na Dwóch Brzegach.

Na zamknięcie Festiwalu film „Dogman” (reż. Matteo Garrone) z Marcello Fonte, nagrodzonym Złotą Palmą dla najlepszego aktora.

To tylko niektóre z wielu doskonałych produkcji, które zostaną zaprezentowane na tegorocznym festiwalu.

Serdecznie zapraszamy!

 Szczegółowy program projekcji filmowych.

 

 

Agnieszka Stelmach
Witam! Nazywam się Agnieszka Stelmach. Przez wiele lat pracowałam jako kierownik i redaktor naczelny działu informacji w spółce Akpa Polska Press, krajowym liderze w zakresie informacji o programach telewizyjnych dostępnych w Polsce, największej prywatnej agencji informacyjnej i fotograficznej założonej w 1994 roku w Warszawie. Moim zadaniem było koordynowanie pracy zespołu redakcyjnego, pisanie artykułów o tematyce filmowej, tworzenie i redagowanie recenzji na temat filmów fabularnych, dokumentalnych i widowisk artystycznych emitowanych w telewizji polskiej oraz tworzenie relacji z imprez muzycznych i filmowych. W kwietniu ubiegłego roku wyprowadziłam się ze stolicy i na stałe zamieszkałam w pięknej miejscowości pod Kazimierzem Dolnym. Przyjeżdżałam tutaj od 20 lat i wreszcie osiadłam na stałe! Magiczny Kazimierz Dolny jest moim ukochanym miejscem na ziemi! Dużo o nim piszę, dużo o nim czytam i niemal codziennie spaceruję po brukowanych uliczkach, utrwalając urodę miasteczkach na fotografiach. Kazimierz Dolny to niekończące się źródło moich inspiracji, pomysłów i fascynacji. Chętnie podzielę się nimi z innymi osobami, które chciałyby lepiej poznać Kazimierz Dolny i jego piękne okolice.

Przeczytaj również

Inne aktualności