sobota, 22 czerwca, 2024

11. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Share

W dniach 29 lipca – 6 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą odbędzie się 11. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Jak co roku, na miłośników X Muzy będą czekać kinowe premiery – polskie i zagraniczne, pokazy specjalnie, seanse pod gołym niebem, koncerty, wystawy oraz spotkania z reżyserami, aktorami i artystami. Nazwa festiwalu – Dwa Brzegi – odnosi się nie tylko do dwóch brzegów Wisły, na których odbywają się pokazy filmowe, ale także do dwóch światów – twórców i odbiorców, które w Kazimierzu Dolnym są nierozłączne! Od początku istnienia Festiwalu jego najważniejszym celem jest łączenie twórcy z widzem oraz filmu, literatury, muzyki i sztuk wizualnych, czyli wszystkich dyscyplin X Muzy. Wyjątkowy projekt artystyczny jest przeznaczony dla koneserów sztuki filmowej, którzy mają możliwość bezpośredniego kontaktu z ludźmi kina. Codziennie można z nimi porozmawiać w festiwalowej kawiarni.

Program filmowy Dwóch Brzegów zestawia propozycje kina autorskiego, artystycznego, niezależnego, zaangażowanego społecznie, ukazuje też oryginalne formy kina najnowszego i młode kino europejskie.

Dzięki współpracy z innymi festiwalami są tutaj pokazywane filmy nagrodzone w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlovych Varach, San Sebastian i Rotterdamie. W ramach Festiwalu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, prezentujący 27 dzieł polskich twórców.

Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest Grażyna Torbicka, związana z nim od pierwszej edycji! Autorka słynnego programu „Kocham Kino”, w którym gościły największe osobowości polskiego i światowego kina, otrzymała w 2009 roku nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Tegoroczny Festiwal rozpocznie koncert Jana Młynarskiego i Gaby Kulki „Młynarski plays Młynarski”, który przypomni najważniejsze utwory Wojciecha Młynarskiego. W Kazimierzu odbędzie się także światowa premiera filmu „Młynarski. Piosenka finałowa”, pełnometrażowy dokument o wybitnym tekściarzu, poecie i satyryku. Film Alicji Albrecht-Mroziewicz  został zbudowany wokół jej ostatniego wywiadu z Mistrzem. Wzbogacono go wypowiedziami najbliższych oraz fragmentami koncertów i recitali. Organizatorzy Festiwalu w ten sposób złożą hołd zmarłemu w marcu Wojciechowi Młynarskiemu.

Zobacz także  Zbiórka krwi 1 czerwca 2024

Podczas tegorocznej edycji “Dwóch Brzegów” zobaczymy wiele znakomitych dzieł filmowych!

31 lipca odbędzie się projekcja dokumentu „Voyage, Voyage”, który powstał z okazji jubileuszu 70-lecia PWST w Krakowie. To opowieść o wybitnych absolwentach i osobistościach Szkoły. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z Janem Peszkiem, Jerzym Stuhrem, Dawidem Ogrodnikiem, Agnieszką Glińską i Wojciechem Malajkatem.

Inne znakomite propozycje to m.in. „Ja, Godard” Michela Hazanaviciusa, którego bohaterem jest słynny reżyser Jean Luc Godard; “Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes; węgierski “Dusza i ciało” uhonorowany Złotym Niedźwiedziem w Berlinie oraz świetnie wyreżyserowane “Party” z Kristin Scott Thomas w roli głównej.

Tradycją Festiwalu są tzw. „Lekcje kina”, czyli spotkania ludzi filmu z festiwalową publicznością. Podtytuł tych spotkań brzmi: „Spowiedź twórcy filmowego”. Do tej pory o swojej pracy na planie opowiadali m.in. Krystyna Janda, Janusz Gajos, Bob Rafelson,  Marek Kondrat i Filip Bajon. W tym roku “Lekcję kina” wygłosi Agnieszka Holland, nominowana do Oscara reżyserka i scenarzystka, przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej. Ponadto odbędzie się pokaz jej filmu “Pokot”, nagrodzonego na Festiwalu w Berlinie i spotkanie z reżyserką oraz aktorami filmu: Agnieszką Mandat i Borysem Szycem.

Wyjątkowym gościem będzie Andrzej Seweryn, jeden z najwybitniejszych europejskich aktorów teatralnych i filmowych. Tegoroczny bohater cyklu „I Bóg stworzył aktora” wygłosi swoją „Lekcję kina” i opowie o najważniejszych postaciach polskiego i europejskiego filmu, z którymi pracował. Mistrz wystąpi w monodramie „Wokół Szekspira”, zapraszając widzów do współtworzenia tego wieczoru. Odbędą się też projekcje najważniejszych filmów z udziałem Andrzeja Seweryna, m.in. „Genealogia zbrodni” Raoula Ruiza, „Jeszcze nic nie widzieliście” Alaina Resnais, „Indochiny” Régisa Wargniera i „Wyrok” Marco Bellocchio.

Do  tradycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi należy sekcja „Muzyka – moja miłość”, prezentująca filmy o niezwykłych osobowościach światowej sceny muzycznej. Tutaj również organizatorzy szykują wiele niespodzianek!

Zobacz także  Kazimierski Festiwal Organowy

Przypominamy, że każdy film jest wyświetlany tylko jeden raz, a więc trzeba dobrze przygotować listę interesujących nas pozycji.

Serdecznie zapraszamy!

Agnieszka Stelmach

Agnieszka Stelmach
Witam! Nazywam się Agnieszka Stelmach. Przez wiele lat pracowałam jako kierownik i redaktor naczelny działu informacji w spółce Akpa Polska Press, krajowym liderze w zakresie informacji o programach telewizyjnych dostępnych w Polsce, największej prywatnej agencji informacyjnej i fotograficznej założonej w 1994 roku w Warszawie. Moim zadaniem było koordynowanie pracy zespołu redakcyjnego, pisanie artykułów o tematyce filmowej, tworzenie i redagowanie recenzji na temat filmów fabularnych, dokumentalnych i widowisk artystycznych emitowanych w telewizji polskiej oraz tworzenie relacji z imprez muzycznych i filmowych. W kwietniu ubiegłego roku wyprowadziłam się ze stolicy i na stałe zamieszkałam w pięknej miejscowości pod Kazimierzem Dolnym. Przyjeżdżałam tutaj od 20 lat i wreszcie osiadłam na stałe! Magiczny Kazimierz Dolny jest moim ukochanym miejscem na ziemi! Dużo o nim piszę, dużo o nim czytam i niemal codziennie spaceruję po brukowanych uliczkach, utrwalając urodę miasteczkach na fotografiach. Kazimierz Dolny to niekończące się źródło moich inspiracji, pomysłów i fascynacji. Chętnie podzielę się nimi z innymi osobami, które chciałyby lepiej poznać Kazimierz Dolny i jego piękne okolice.

Przeczytaj również

Inne aktualności