Festiwal Dwa Brzegi

W dniach 29 lipca – 6 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą odbędzie się 11. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Jak co roku, na miłośników X Muzy będą czekać kinowe premiery – polskie i zagraniczne, pokazy specjalnie, seanse pod gołym niebem, koncerty, wystawy oraz spotkania z reżyserami, aktorami i artystami. Nazwa festiwalu – Dwa Brzegi – odnosi się nie tylko do dwóch brzegów Wisły, na których odbywają się pokazy filmowe, ale także do dwóch światów – twórców i odbiorców, które w Kazimierzu Dolnym są nierozłączne! Od początku istnienia Festiwalu jego najważniejszym celem jest łączenie twórcy z widzem oraz filmu, literatury, muzyki i sztuk wizualnych, czyli wszystkich dyscyplin X Muzy. Wyjątkowy projekt artystyczny jest przeznaczony dla koneserów sztuki filmowej, którzy mają możliwość bezpośredniego kontaktu z ludźmi kina. Codziennie można z nimi porozmawiać w festiwalowej kawiarni.

Program filmowy Dwóch Brzegów zestawia propozycje kina autorskiego, artystycznego, niezależnego, zaangażowanego społecznie, ukazuje też oryginalne formy kina najnowszego i młode kino europejskie.

Dzięki współpracy z innymi festiwalami są tutaj pokazywane filmy nagrodzone w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlovych Varach, San Sebastian i Rotterdamie. W ramach Festiwalu odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, prezentujący 27 dzieł polskich twórców.

Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest Grażyna Torbicka, związana z nim od pierwszej edycji! Autorka słynnego programu „Kocham Kino”, w którym gościły największe osobowości polskiego i światowego kina, otrzymała w 2009 roku nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Tegoroczny Festiwal rozpocznie koncert Jana Młynarskiego i Gaby Kulki „Młynarski plays Młynarski”, który przypomni najważniejsze utwory Wojciecha Młynarskiego. W Kazimierzu odbędzie się także światowa premiera filmu “Młynarski. Piosenka finałowa”, pełnometrażowy dokument o wybitnym tekściarzu, poecie i satyryku. Film Alicji Albrecht-Mroziewicz  został zbudowany wokół jej ostatniego wywiadu z Mistrzem. Wzbogacono go wypowiedziami najbliższych oraz fragmentami koncertów i recitali. Organizatorzy Festiwalu w ten sposób złożą hołd zmarłemu w marcu Wojciechowi Młynarskiemu.

Podczas tegorocznej edycji “Dwóch Brzegów” zobaczymy wiele znakomitych dzieł filmowych!

31 lipca odbędzie się projekcja dokumentu „Voyage, Voyage”, który powstał z okazji jubileuszu 70-lecia PWST w Krakowie. To opowieść o wybitnych absolwentach i osobistościach Szkoły. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z Janem Peszkiem, Jerzym Stuhrem, Dawidem Ogrodnikiem, Agnieszką Glińską i Wojciechem Malajkatem.

Inne znakomite propozycje to m.in. „Ja, Godard” Michela Hazanaviciusa, którego bohaterem jest słynny reżyser Jean Luc Godard; “Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes; węgierski “Dusza i ciało” uhonorowany Złotym Niedźwiedziem w Berlinie oraz świetnie wyreżyserowane “Party” z Kristin Scott Thomas w roli głównej.

Tradycją Festiwalu są tzw. „Lekcje kina”, czyli spotkania ludzi filmu z festiwalową publicznością. Podtytuł tych spotkań brzmi: „Spowiedź twórcy filmowego”. Do tej pory o swojej pracy na planie opowiadali m.in. Krystyna Janda, Janusz Gajos, Bob Rafelson,  Marek Kondrat i Filip Bajon. W tym roku “Lekcję kina” wygłosi Agnieszka Holland, nominowana do Oscara reżyserka i scenarzystka, przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej. Ponadto odbędzie się pokaz jej filmu “Pokot”, nagrodzonego na Festiwalu w Berlinie i spotkanie z reżyserką oraz aktorami filmu: Agnieszką Mandat i Borysem Szycem.

Wyjątkowym gościem będzie Andrzej Seweryn, jeden z najwybitniejszych europejskich aktorów teatralnych i filmowych. Tegoroczny bohater cyklu „I Bóg stworzył aktora” wygłosi swoją „Lekcję kina” i opowie o najważniejszych postaciach polskiego i europejskiego filmu, z którymi pracował. Mistrz wystąpi w monodramie „Wokół Szekspira”, zapraszając widzów do współtworzenia tego wieczoru. Odbędą się też projekcje najważniejszych filmów z udziałem Andrzeja Seweryna, m.in. „Genealogia zbrodni” Raoula Ruiza, „Jeszcze nic nie widzieliście” Alaina Resnais, „Indochiny” Régisa Wargniera i „Wyrok” Marco Bellocchio.

Do  tradycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi należy sekcja „Muzyka – moja miłość”, prezentująca filmy o niezwykłych osobowościach światowej sceny muzycznej. Tutaj również organizatorzy szykują wiele niespodzianek!

Przypominamy, że każdy film jest wyświetlany tylko jeden raz, a więc trzeba dobrze przygotować listę interesujących nas pozycji.

Serdecznie zapraszamy!

Agnieszka Stelmach

Zobacz także  Kazimierz Dolny wśród najpiękniejszych

There are no comments yet.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).