Zespół zamkowy w Kazimierzu Dolnym składa się z okrągłej wieży, zwaną basztą, oraz ruin zamku. Baszta jest najstarszą kazimierską budowlą, Powstała na przełomie XIII/XIV wieku. Obronny stołp ma wysokość 20 metrów, grubość murów w przyziemiu ok. 10 metrów, natomiast wejście na nią znajduje się na wysokości 6 metrów. Prawdopodobnie wieża otoczona była dawnej „drewnianymi murami” obronnymi. Stanowiła miejsce ochrony i poboru cła dla istniejącej tutaj przeprawy. Być może pełniła także funkcję „latarni rzecznej”, na której palono ogień aby nocą i podczas mgły flisacy mogli bezpiecznie żeglować po Wiśle. W przyziemiu znajdował się loch. Z baszty roztacza się piękny widok – od południa na ruiny kazimierzowskiego zamku, od wschodu na Wisłę. Warto spojrzeć na przeciwległy brzeg rzeki, gdzie widnieje nieczynny już kamieniołom w Nasiłowie. Wydobywano tam niegdyś biały wapień, zwany „opoką kazimierską”. Z takiego kamienia zbudowana jest baszta, zamek oraz inne kazimierskie budowle, gdyż w tamtych czasach był to najbardziej popularny budulec w okolicy.
W oddali widać też Puławy, stolicę regionu. Od północy, wśród drzew widzimy gontem krytą willę. Jest to budowla, która cieszy się sporym zainteresowaniem turystów. Jak mówią media miała wielu właścicieli, m.in. Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz jednego ze specjalnych pracowników ABW. Jaka jest prawda… poszukajmy jej w mediach!
Od zachodu widzimy niezwykły, zbudowany z kamienia budynek. Jest to willa należąca niegdyś do profesora Tadeusza Pruszkowskiego. Duże okna w szczycie budowli pięknie oświetlały wysoką na 8 metrów pracownię malarską. Również na dachu znajdował się taras, z którego można było malować urokliwe miasteczko.
Zamek wybudowano w latach 40. XIV w. za czasów króla Kazimierza Wielkiego, po napadzie Tatarów na ziemię lubelską. Jego kształt dostosowany jest do rzeźby terenu. Dziedziniec otaczały wysokie mury, w których ludność mogła się schronić w razie niebezpieczeństwa. Na środku wykuta była studnia. Zamek stanowił siedzibę starostwa, a jego architektura zmieniała się na przestrzeni wieków. Od strony miasteczka znajdowały się pomieszczenia mieszkalne, po przeciwnej stronie – brama. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się punkt widokowy, stanęła w XV wieku. czworoboczna wieża mieszkalna, wysadzona w 1809 roku przez Austriaków. W XVI wieku mury skrzydła mieszkalnego i wieże zostały ozdobione attykami. Zamek został zniszczony w czasie Potopu Szwedzkiego i nigdy nie został już odbudowany.
W okresie międzywojennym, gdy Kazimierz Dolny stał się kolonią artystyczną, zamek był miejscem spotkań młodych malarzy. Niejednokrotnie służył im jako motyw obrazów. Często organizowano tutaj pikniki dla kazimierzan. Aktualnie Zamek i Baszta są udostępnione do zwiedzania przez cały rok.