Nadwiślańskie Muzeum


Początki kazimierskiego muzealnictwa sięgają czasów przedwojennych i wiążą się z inicjatywą Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza, które w latach 1926-39 zaczęło gromadzić w Kamienicy Celejowskiej zbiory artystyczne i historyczne.  

W 1962 r. architekt Henryk Dąbrowski, wykładowca warszawskiej Politechniki, zorganizował w Kamienicy Celejowskiej wystawę swoich prac, przyczyniając się tym samym do przekazania obiektu na cele muzealne. Rok później, 29 marca 1963 roku, powołano do życia Muzeum Regionalne z siedzibą w zabytkowej Kamienicy.

W 1966 roku udostępniono zwiedzającym ekspozycję muzealną. W 1972 r. przekształcono placówkę w Muzeum Kazimierza Dolnego, które zaczęło podlegać państwowym władzom województwa lubelskiego. W 1987 roku zmieniono nazwę na obecną Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym.

Muzeum Nadwiślańskie posiada ponad 20 tysięcy eksponatów zgromadzonych przez pół wieku. Wśród nich dużą rolę odgrywa malarstwo, grafika, rzemiosło artystyczne oraz okazy przyrodnicze z zakresu geologii, paleontologii, botaniki i zoologii. Drogocenne zbiory zawierają również pamiątki i dokumenty historyczne, materiały archiwalne oraz obiekty archeologiczne i etnograficzne.

Zobacz inne atrakcje w Kazimierzu Dolnym: Góra Trzech Krzyży

Ekspozycje Muzeum Nadwiślańskiego mieszczą się w zabytkowych, budowlach, m.in. w Kamienicy Celejowskiej, spichlerzu zbożowym Mikołaja Przybyły, w dzwonnicy kazimierskiej fary, w Kuncewiczówce oraz na zamku i dworze  w Janowcu. Muzeum Nadwiślańskie posiada sześć Oddziałów zlokalizowanych w trzech miejscowościach. Cztery Oddziały znajdują się na terenie Kazimierza Dolnego: Dom Kuncewiczów (ul. Małachowskiego 19), Kamienica Celejowska (ul. Senatorska 11/13), Oddział Przyrodniczy (ul. Puławska 54) i Muzeum Sztuki Złotniczej (Rynek 19). Dwa pozostałe Oddziały to: Grodzisko Żmijowiska (w gminie Wilków) oraz Zamek w Janowcu (ul. Lubelska 20).

Po wieloletnich staraniach Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym uzyskało dotację na realizację prac budowlanych, które zaowocowały nowoczesnym budynkiem muzealnym, przystosowanym do wyzwań współczesnej kultury i muzealnictwa. Oficjalne otwarcie nowej siedziby nastąpiło 9 grudnia 2013 roku.

 

W Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego (Rynek 19) mieści się hol z Kawiarnią Muzealną i sklepem, na piętrze znajduje się Galeria Wystaw Czasowych, a w zabytkowych piwnicach Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej. W Gmachu Głównym mieści się również siedziba Dyrekcji, biura Działu Projektów i Rozwoju, Działu Wystaw i Promocji oraz trzech Oddziałów: Grodzisko Żmijowiska, Kamienica Celejowska i Muzeum Sztuki Złotniczej.

Dodatkowo na terenie Kazimierza Dolnego zlokalizowana jest Manufaktura Muzealna, która pełni rolę centrum edukacyjnego (ul. Podzamcze 20).

 

Obecnie Muzeum Nadwiślańskie stanowi jedno z największych i najchętniej uczęszczanych muzeów w tej części Polski. Co roku placówkę odwiedza ponad 150 tysięcy turystów, a kilka tysięcy osób korzysta z bieżącej oferty kulturalnej.

Comments (2)

  • Daria88

    Byłam z mężem i dziećmi w ostatni weekend. Serdecznie polecam tę atrakcję, wpisuje się idealnie w klimat uliczek i rynku Kazimierza 🙂 Jak komuś nie przeszkadza odrobina sportu i nie narzeka na kondycję to można wybrać się na górę trzech krzyży. Piękne widoki na panoramę Kazimierza.

  • Agnieszka Stelmach

    Dziękujemy 🙂

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).