Muzeum Kowalstwa znajduje się w zabytkowej kamienicy z XVIII wieku na rynku w Kazimierzu Dolnym. Jest to jedno z nielicznych muzeów w Polsce poświęconych kowalstwu i tradycjom kowalskim.

W muzeum prezentowane są oryginalne narzędzia, maszyny i urządzenia kowalskie, a także różnego rodzaju wyroby kowalskie, takie jak kute ogrodzenia, bramy, balustrady, meble, lampy, a nawet rzeźby. Wiele z tych eksponatów pochodzi z XVIII i XIX wieku, a niektóre z nich są prawdziwymi dziełami sztuki.

W Muzeum Kowalstwa można zobaczyć także kowalskie techniki pracy, np. kucie na gorąco, gięcie, wycinanie, wytłaczanie czy rzeźbienie w metalu. Znajdują się tam także interaktywne stanowiska, gdzie można samemu spróbować swoich sił w kowalstwie pod okiem specjalisty.

Muzeum organizuje również warsztaty i szkolenia dla chętnych, którzy chcą nauczyć się podstaw kowalstwa oraz poznawać tradycje i historię kowalstwa. Warto dodać, że Muzeum Kowalstwa jest również siedzibą Stowarzyszenia Kowali Doliny Wieprzańskiej, które działa na rzecz ochrony i promocji kowalstwa tradycyjnego w regionie.

Wizyta w Muzeum Kowalstwa to doskonała okazja, by poznać historię i tradycje kowalstwa, a także podziwiać piękne wyroby kowalskie i samemu spróbować swoich sił w tej sztuce.

Godziny otwarcia Muzeum Kowalstwa w Kazimierzu Dolnym mogą się różnić w zależności od pory roku. W sezonie letnim, czyli od maja do września, muzeum jest otwarte codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00, natomiast w sezonie zimowym, czyli od października do kwietnia, muzeum jest otwarte w soboty, niedziele i święta w godzinach od 10:00 do 16:00.

Zobacz także  Muzeum Historii Żydów Polskich w Kazimierzu Dolnym

There are no comments yet.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).