wtorek, 23 lipca, 2024

Tadeusz Pruszkowski. Obalanie mitów

Share

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na kolejny z cyklu wykładów połączonych ze zwiedzaniem wystawy malarstwa i rzeźby prezentowanej w Pałacu Czartoryskich w Puławach. Kuratorka wystawy, Dorota Seweryn-Puchalska, opowie o profesorze Tadeuszu Pruszkowskim, artyście, pedagogu i fascynującej osobowości.

W 1923 roku profesor Tadeusz Pruszkowski, wykładowca rysunku i malarstwa na warszawskiej ASP, po raz pierwszy przywiózł swoich studentów na plener do Kazimierza Dolnego. Klimat urokliwego miasteczka tak bardzo przypadł im do gustu, że letnie warsztaty malarskie stały się coroczną tradycją. Prof. Pruszkowski nigdy nie narzucał uczniom swojego punktu widzenia i szanował ich indywidualizm. Po pracowitym dniu zapraszał młodych malarzy do swojej willi usytuowanej na zboczu Góry Trzech Krzyży. Najczęściej przy ognisku omawiano różne wydarzenia artystyczne i dyskutowano. Obrazy prezentowane na wystawach poplenerowych wzbudzały coraz większe zainteresowanie Kazimierzem Dolnym, a prof. Pruszkowskiego słusznie uznano za odkrywcę zabytkowego miasteczka nad Wisłą. To on sprawił, że Kazimierz stał się obowiązkowym ośrodkiem dla każdego artysty. W 1925 r. Tadeusz Pruszkowski wspólnie z księdzem Stanisławem Szepietowskim założyli Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza, którego celem była poprawa urządzeń komunikacyjnych oraz ochrona zabytków. Prof. Pruszkowski uczynił wiele, aby zaangażować w działalność na rzecz miasteczka znane osobistości elity warszawskiej.

TADEUSZ PRUSZKOWSKI. OBALANIE MITÓW
8 grudnia 2018 / sobota / godz. 11:00
Pałac Czartoryskich w Puławach / ul. Czartoryskich 8
Wstęp na podstawie biletu na wystawę

Zobacz także  18. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2024
Agnieszka Stelmach
Witam! Nazywam się Agnieszka Stelmach. Przez wiele lat pracowałam jako kierownik i redaktor naczelny działu informacji w spółce Akpa Polska Press, krajowym liderze w zakresie informacji o programach telewizyjnych dostępnych w Polsce, największej prywatnej agencji informacyjnej i fotograficznej założonej w 1994 roku w Warszawie. Moim zadaniem było koordynowanie pracy zespołu redakcyjnego, pisanie artykułów o tematyce filmowej, tworzenie i redagowanie recenzji na temat filmów fabularnych, dokumentalnych i widowisk artystycznych emitowanych w telewizji polskiej oraz tworzenie relacji z imprez muzycznych i filmowych. W kwietniu ubiegłego roku wyprowadziłam się ze stolicy i na stałe zamieszkałam w pięknej miejscowości pod Kazimierzem Dolnym. Przyjeżdżałam tutaj od 20 lat i wreszcie osiadłam na stałe! Magiczny Kazimierz Dolny jest moim ukochanym miejscem na ziemi! Dużo o nim piszę, dużo o nim czytam i niemal codziennie spaceruję po brukowanych uliczkach, utrwalając urodę miasteczkach na fotografiach. Kazimierz Dolny to niekończące się źródło moich inspiracji, pomysłów i fascynacji. Chętnie podzielę się nimi z innymi osobami, które chciałyby lepiej poznać Kazimierz Dolny i jego piękne okolice.

Przeczytaj również

Inne aktualności