sobota, 7 grudnia, 2024

Wisła

Share

W tutejszym krajobrazie dominującą rolę odgrywa dolina Wisły, dużej nieuregulowanej rzeki nizinnej, która pełni rolę ważnego korytarza ekologicznego. W okolicach Kazimierza Dolnego Wisła tworzy zachwycająco piękny przełom pomiędzy stromymi wzniesieniami po obu brzegach (Małopolski Przełom Wisły o długości ok. 80 km to najdalej na wschód wysunięty fragment rzeki). Jest on uznawany za jedyny i niepowtarzalny w skali kraju walor krajobrazowy.

W okresie międzywojennym Wisła stanowiła wielką atrakcję dla “letników”. W Kazimierzu Dolnym nie było wówczas wału oddzielającego ją od miasta, a woda była krystalicznie czysta. Na plaży stały kosze, a orkiestra wojskowa pułku saperów z Dęblina umilała czas opalającym się wczasowiczom. Na wodzie z pluskiem kołysały się łodzie, kajaki i żaglówki. Wisła była żywicielką tutejszych mieszkańców – łowiono w niej ryby, wydobywano piasek na budowę, świadczono usługi dla turystów. Po nieuregulowanej rzece prężnie funkcjonowała żegluga pasażerska – do Sandomierza, Krakowa, Warszawy i Gdańska. Wycieczki parostatkiem dostarczały niezapomnianych wrażeń!

Dziś Żegluga Pasażerska także oferuje rejsy po Wiśle (w tym nocne), choć już nie takie długie jak dawniej. W miejscowym porcie czekają na turystów łodzie rodzinne oraz kilka turystycznych jednostek pływających m.in, “Kazimierz Wielki” – najstarszy pływający statek tylnokołowy w Europie (zbudowano go w 1900 r. w Szczecinie), który może zabrać jednorazowo 240 turystów. Statek o nazwie “Lew” nawiązuje wyglądem do statku zatopionego w bitwie pod Oliwą, ale jest dostosowany do żeglugi śródlądowej. Na jego dziobie tkwi charakterystyczny złoty lew. Natomiast “Marzanna” słynie z tego, że na jej pokładzie zrealizowano bałkański teledysk Kayah i Bregovicia. Na turystów czeka także zrekonstruowany statek wikingów, szczególnie ulubiony przez dzieci.

Rejsy po Wiśle odbywają się każdego dnia w sezonie żeglugowym (od kwietnia do października). Czas podróży wynosi 60 minut i ma swój początek w Kazimierzu. Płyniemy w górę Wisły, po drodze mijając stare kamieniołomy, Męćmierz i „Krowią Wyspę”, przy której zawracamy do Kazimierza. W trakcie wycieczki podpływamy do przystani w Janowcu. Tutaj stacjonuje „ciuchcia”, przewożąca pasażerów do zamku i z powrotem.

Zobacz także  Festiwal Klezmerski 2024

Popularną formą spędzania czasu „na wodzie” są spływy kajakowe, przejażdżki motorówkami, spływy rodzinne i pontonowe.

 

Agnieszka Stelmach

 

 

 

Agnieszka Stelmach
Witam! Nazywam się Agnieszka Stelmach. Przez wiele lat pracowałam jako kierownik i redaktor naczelny działu informacji w spółce Akpa Polska Press, krajowym liderze w zakresie informacji o programach telewizyjnych dostępnych w Polsce, największej prywatnej agencji informacyjnej i fotograficznej założonej w 1994 roku w Warszawie. Moim zadaniem było koordynowanie pracy zespołu redakcyjnego, pisanie artykułów o tematyce filmowej, tworzenie i redagowanie recenzji na temat filmów fabularnych, dokumentalnych i widowisk artystycznych emitowanych w telewizji polskiej oraz tworzenie relacji z imprez muzycznych i filmowych. W kwietniu ubiegłego roku wyprowadziłam się ze stolicy i na stałe zamieszkałam w pięknej miejscowości pod Kazimierzem Dolnym. Przyjeżdżałam tutaj od 20 lat i wreszcie osiadłam na stałe! Magiczny Kazimierz Dolny jest moim ukochanym miejscem na ziemi! Dużo o nim piszę, dużo o nim czytam i niemal codziennie spaceruję po brukowanych uliczkach, utrwalając urodę miasteczkach na fotografiach. Kazimierz Dolny to niekończące się źródło moich inspiracji, pomysłów i fascynacji. Chętnie podzielę się nimi z innymi osobami, które chciałyby lepiej poznać Kazimierz Dolny i jego piękne okolice.

Przeczytaj również

Inne aktualności