Bajgiel w Kazimierzu Dolnym

Jest w naszym miasteczku wyjątkowa restauracja, która serwuje wyśmienite żydowskie i polskie dania przedwojennego Kazimierza Dolnego. “Bajgiel” – bo o nim mowa – usytuowany w sąsiedztwie Synagogi, przy ulicy Lubelskiej, pięknie oddaje klimat kazimierskiego Sztetl. To miejsce z duszą, w którym pielęgnuje się rodzinne tradycje – kulinarne i artystyczne! Stylowe meble, koronkowe obrusy, rodzinne bibeloty i olejne obrazy namalowane przez właścicielkę lokalu, panią Joannę Lenkiewicz-Kozłowską, tworzą ciepłą, domową atmosferę. Na ścianach mnóstwo rodzinnych zdjęć państwa Grasińskich, właścicieli przedwojennego Pensjonatu Nadwiślanka i Spichlerza przy ulicy Tyszkiewicza.

Z tarasu lokalu rozciąga się cudowny widok na historyczną dzielnicę żydowską i Mały Rynek z jego specyficznym, niepowtarzalnym klimatem. Popijając aromatyczną kawę można podziwiać drewnianą architekturę i obserwować tętniący życiem plac targowy!   

Hitem restauracji Bajgiel są legendarne żydowskie bajgle, czyli okrągłe bułki z dziurką w środku, pieczone na miejscu według starej receptury, którą przekazał ojciec pani Joanny, Jeremi Lenkiewicz. Świeżutkie bułeczki  obsypane makiem, sezamem i czarnuszką z różnymi dodatkami np. z mięsem, wędzonym łososiem w towarzystwie warzyw lub z serem i domową konfiturą są prawdziwym rarytasem! Najlepszym na to dowodem jest fakt, że Bajgiel kazimierski Jeremiego otrzymał certyfikat lokalnego produktu!

W restauracji państwa Kozłowskich można spróbować wielu innych, pierwszorzędnych potraw dawnego Kazimierza Dolnego. Wyśmienicie smakują tutaj: śledź goździkowy, kreplach, rosół z farfelkami, karp w sosie cytrynowym, zalewajka kazimierska, czulent, kaczka Rotshilda z wiśniami, rolada z gęsi w sosie z wędzoną śliwką i jabłkiem. Po wykwintnym obiedzie warto spróbować rewelacyjnych ciast i nalewek autorstwa pani Joanny.  Kto raz przyjdzie do “Bajgla”, będzie chciał tutaj wrócić! Bo przecież chętnie odwiedza się rodzinne restauracje prowadzone z pasją, miłością i szacunkiem dla tradycji!  

Agnieszka Stelmach

Zobacz także  Wydarzenia i wystawy przygotowane przez Muzeum Nadwiślańskie w miesiącu lutym

There are no comments yet.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).