W ciągu ostatnich paru lat ceny OC drastycznie wzrosły. Podczas gdy jeszcze 5-6 lat koszt tego ubezpieczenia był dla wielu kierowców ledwo odczuwalny, dziś może on poważnie nadszarpnąć domowy budżet. Kogo podwyżki zabolały najbardziej? O ile więcej zapłaci przeciętny Kowalski? Kto może zaś liczyć na najtańsze OC? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.

 

Skąd te podwyżki

46% – tyle przeciętnie wyniósł wzrost ceny OC w 2017 r. w porównaniu z poprzedzającym go 2016 r. Duże podwyżki towarzyszą kierowcom od początku 2015 r. i choć obecnie nieco wyhamowały, to właśnie w latach 2016-2017 wzrosły najbardziej. Konieczność zapłacenia za ten sam produkt średnio o połowę więcej niż 12 miesięcy wcześniej to rzadko sytuacja, która wskazuje na silne odbicie cenowe, niestety niekorzystne dla kierowców.

Skąd się biorą podwyżki? Ich źródła należy szukać w fatalnej kondycji finansowej branży ubezpieczeń komunikacyjnych na początku 2015 r., w tym przede wszystkim sektora OC. Cała branża stała wówczas na skraju bankructwa ze względu na obniżanie cen w pogodni za klientem. Ogromna konkurencja wymusiła wręcz dumpingowe stawki, dlatego cieszyli się kierowcy. Towarzystwa ledwo wiązały jednak koniec z końcem, w związku z czym w celu ratowania branży do akcji wkroczyła Komisja Nadzoru Finansowego, wymuszając na firmach podwyższenie jakości usług, a co za tym idzie – cen.

Komu najtaniej, komu najdrożej

Wzrost w wysokości 46% jest wartością średnią, więc nie oddaje sytuacji poszczególnych grup kierowców po nadejściu podwyżek. Nie jest bowiem tak, że wszystkim właścicielom aut OC podskoczyło o te 46%, ponieważ podwyżki nie rozłożyły się w równym stopniu na kierowców. Jeśli obowiązkowe ubezpieczenie OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl kupuje osoba młoda i bez zniżek za bezszkodową jazdę, która dodatkowo niedawno spowodowała stłuczkę, w jej przypadku podwyżka może wynieść znacznie więcej niż 46%.

Zasadniczo największe podwyżki dotyczą osób zaliczanych przez towarzystwa do grupy podwyższonego ryzyka, czyli właśnie młodych, niedoświadczonych i szkodowych kierowców jeżdżących sportowymi autami. W znacznie lepszej sytuacji znajdują się kierowcy z wieloletnim doświadczeniem i długą historią ubezpieczeniową, którzy dysponują pełnymi zniżkami i w ciągu ostatnich kilku lat nie powodowali szkód drogowych. Ich polisy zdrożały zaledwie o 5%.

Również jeśli chcesz kupić ubezpieczenie AC na kalkulator-oc-ac.auto.pl, przygotuj się na większe koszty. Co prawa wzrosty ceny autocasco nie były tak wyraźne i bolesne jak w przypadku OC, jednak z pewnością taniej nie jest i nic nie zapowiada, że w najbliższym czasie będzie.

There are no comments yet.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).