Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Budowa domu w 2022 – z jakimi wyzwaniami trzeba się zmierzyć. Analiza kosztów działek, robocizny i materiałów budowlanych

Budowa domu to duże wyzwanie, szczególnie w przypadku szybko rosnących cen działek, czy materiałów budowlanych. Na co zwrócić uwagę chcąc wybudować dom w 2022 roku? Jak zminimalizować koszty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Budowa domu 2022 – rosnące ceny działek

Chcąc wybudować dom należy dysponować odpowiednią działką budowlaną, którą z reguły trzeba kupić. Oczywiście jest to pierwszy poważny koszt, na który powinien być przygotowany inwestor. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że ceny działek w ostatnich latach bardzo szybko rosną, co wynika przede wszystkim ze zwiększonego popytu. Według danych statystycznych działki w 2022 roku działki są o około 10% droższe niż rok wcześniej. W efekcie inwestor musi wyłożyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej zanim jeszcze rozpocznie prace budowlane.

Inflacja, czyli rosnące ceny materiałów budowlanych i robocizny

Niestety wzrost kosztów budowy domów w 2022 roku wynika nie tylko z rosnących cen nieruchomości, ale również z galopującej inflacji co przekłada się na wzrost cen materiałów budowlanych oraz robocizny. Ceny materiałów budowlanych rosną w zastraszającym tempie, a podwyżki w zależności od konkretnego produktu sięgają od kilkudziesięciu do nawet kilkuset procent. Wynika to przede wszystkim ze zwiększonego popytu, a także ograniczonej dostępności niektórych surowców, np. stali. Wzrasta również koszt robocizny, co wynika ze zwiększenia obciążeń nakładanych na firmy budowlane, rosnącej inflacji oraz presji płacowej ze strony pracowników. Większe koszty działalności przedsiębiorcy rekompensują sobie podnosząc ceny usług.

Jak ograniczyć koszty budowy domu w 2022 roku?

Na podstawie dwóch powyższych akapitów można stwierdzić, że budowa domu w 2022 roku będzie zdecydowanie droższa niż jeszcze rok, czy nawet dwa lata wcześniej. Oczywiście jest to prawdą, jednak warto wziąć pod uwagę, że koszty te można ograniczyć. W jaki sposób? Przede wszystkim budując dom dopasowany do potrzeb oraz energooszczędny, czyli według projektów znajdujących się na domoweklimaty.pl. Takie rozwiązanie sprawia, że powierzchnia domu jest optymalnie dopasowana do potrzeb inwestora, a co za tym idzie koszt budowy zostaje znacznie zminimalizowany. Budowa domu energooszczędnego jest natomiast nie tylko zgodna z wymogami obowiązującego prawa, ale przekłada się również na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.

Zobacz także  Wielkanocny poniedziałek w Kazimierzu Dolnym

Polski Ład a budowa domu

Warto również wiedzieć, że zmiany w budownictwie przyniósł obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku Polski Ład. Najważniejszą z nich jest możliwość wybudowania domu o powierzchni do 70 m² bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Jest to wyjście naprzeciw potrzebom inwestorów, którzy dysponują działką budowlaną i pragną zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe. Z założenia tego typu budynki mają być tanie w budowie i eksploatacji, a ich projekty można znaleźć na domoweklimaty.pl. Budowa bez pozwolenia to ograniczenie formalności do minimum oraz zdecydowane przyspieszenie prac.

Model house construction with brick on blueprint

Podsumowując należy stwierdzić, że wszyscy, którzy pragną wybudować dom w 2022 roku muszą liczy się z rosnącymi kosztami działek, materiałów budowlanych, czy robocizny. Oczywiście nie jest to powód, by odkładać budowę w czasie, ponieważ śmiało można założyć, że w przyszłości koszty wzrosną jeszcze bardziej.

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *