W sobotę, 17 listopada, odbędą się Kazimierskie Zaduszki Artystyczne poświęcone pamięci artysty malarza Andrzeja Siemińskiego. Uczestnicy spotkają się o godz. 15.00 przy bramie cmentarza parafialnego. O godz. 16.30 wrócą na nową plebanię, gdzie obejrzą wystawę prac artysty. O 18.00 odbędzie się msza, a po niej dalszy ciąg spotkania na plebanii.
Andrzej Siemiński urodził się w 1944 roku w Kazimierzu Dolnym. Tutaj dorastał i tutaj obudziła się w nim potrzeba malowania. Szkołą i warsztatem twórczym był sam Kazimierz – jego piękno, atmosfera przesiąknięta sztuką, dziesiątki lat tradycji malarskich i stałej obecności artystów. Andrzej Siemiński w atmosferę tę wniknął bez reszty, a nieokreślone światło uchwycone w Jego pracach nadawało rodzinnemu miasteczku “uduchowionego” wymiaru.
W 1977 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. W latach 1988–1991 mieszkał i tworzył w Stanach Zjednoczonych. Wystawy jego prac cieszyły się dużym zainteresowaniem środowisk polonijnych. W 1991 r. wrócił do rodzinnego domu przy kazimierskim Małym Rynku wraz z poślubioną w Nowym Jorku żoną Katarzyną. Był jednym z współzałożycieli Kazimierskiej Konfraterni Sztuki oraz współautorem zbiorowego dzieła 16 malarzy Konfraterni pt.”Gdzie tak naprawdę tworzył Szekspir, czyli nieznane kartki z dziejów Kazimierza”. Andrzej Siemiński podarował także kazimierskiej Farze cykl 14 obrazów Drogi Krzyżowej, które namalował w latach dziewięćdziesiątych. W Kazimierzu pana Andrzeja często widywano nad Wisłą lub jadącego na wysłużonym rowerze. Był skromnym i raczej milczącym człowiekiem, a jednocześnie słynął z fantastycznego poczucia humoru. Znali go wszyscy mieszkańcy miasteczka. Nie reklamował swoich obrazów i w zasadzie nigdzie nie można było ich kupić. Artysta zmarł 2 listopada 2015 roku.
Agnieszka Stelmach
(zdjęcie pochodzi ze strony http://galeriaspaspot.pl/malarstwo/andrzej-sieminski/)